Čínsky výrobca elektroniky údajne pracuje na svojom vlastnom operačnom systéme. Zatiaľ ho použiť neplánuje, no do budúcnosti nič nie je isté.
V poslednom období je vzťah Spojených štátov amerických a Číny napätý. Môže za to hlavne obchodná vojna dvoch najväčších ekonomík sveta. Tá sa len prednedávnom dotkla aj čínskej spoločnosti ZTE. Vláda Donalda Trumpa totiž zakázala americkým výrobcom dodávať súčiastky a softvér ZTE po dobu 7 rokov. Situácia by mohla vyústiť až do stavu, kedy by ZTE mohlo prísť i o právo používať operačný systém Android.
Podobne ako ZTE aj Huawei má svoje vedenie v Číne. Narozdiel od prvej menovanej spoločnosti sa však svetovo tretí najväčší výrobca smartfónov nechce ocitnúť v rovnakej situácii. Na povrch sa preto dostávajú informácie ktoré naznačujú, že Huawei vyvíja svoj operačný systém.
Huawei mal s americkým trhom problémy už v roku 2012, kedy ho vyšetroval americký kongres hneď z niekoľkých dôvod, medzi ktoré patrilo uplácanie, korupcia či porušovanie autorských práv. Kongres vtedy dospel k záveru, že ZTE a Huawei nie sú dôveryhodnými značkami. Práve v tomto roku mal Huawei začať s vývojom svojho operačného systému. Okrem toho sa v 2012 objavil aj údajný únik zo stretnutia, ktorý túto informáciu rovnako potvrdzuje.
Štyria ľudia, ktorí majú byť blízko oboznámení s plánmi spoločnosti teraz hovoria, že tento vývoj je aktívny dodnes. Chýry nepotvrdil, no ani nevyvrátil prezident značky Honor Zhao Ming. Tomu bola minulý týždeň položená otázka, či Huawei skutočne chystá vlastnú alternatívu Androidu. Ming reagoval so slovami, že Huawei tohoto kroku schopný je, no momentálne v tom nevidí dôvod a v blízkej dobe sa nového operačného systému nedočkáme.
Čínsky gigant by s podobným projektom skutočne nemal problém. Huawei totiž patrí ku spoločnostiam, ktoré na vývoj míňajú každoročne najviac. V minulom roku to bolo 14,2 miliardy USD alebo 14,9 % z celkových príjmov. Tým sa, čo sa týka použitých finančných prostriedkov na vývoj, Huawei umiestnil na druhej priečke celosvetovo, predbehol ho len Amazon. Huawei tak investuje viac ako Google či Apple.
Výsledky môžeme vidieť už i dnes. Výrobca do svojich zariadení napríklad dodáva procesory HiSilicon, ktoré veľmi nezaostávajú za americkým Qualcomm. Podobná situácia by preto mohla nastať aj na poli operačného systému.
Tu by však Huawei narazil na omnoho tvrdšiu konkurenciu. iOS a Android totiž spoločne ovládajú až 99,9 percenta trhu so smartfónmi. O niečo podobné sa v minulosti pokúšal i Samsung s Tyzenom či Windows s Windows Phone. Oba systémy dopadli katastrofálne, pričom doplatili hlavne na slabú podporu vývojárov. Čínsky výrobca údajne i z týchto dôvodov zatiaľ svoj systém nepoužil.
S použitím vlastného operačného systému by sa tak Huawei viac či menej odsúdil na predaje len v Číne, kde sa výrobcovi i najviac darí. Smartfón bez Androidu by totiž pravdepodobne znamenal vlastný obchod s aplikáciami, ale aj absenciu služieb ako Gmail, Google Chrome a mnohých ďalších, bez ktorých si dnes používatelia už nevedia telefón predstaviť.
Toto všetko sú ale najhoršie možné scenáre. Huawei sa zatiaľ vo väčších problémoch neocitol, takéto dohady sú preto len špekulatívne. Ak sa ale konflikt medzi USA a Čínou bude naďalej zhoršovať, viacero výrobcov možno bude musieť siahnuť po vlastných riešeniach. I týmto sa navyše potvrdzuje, akú podstatnú úlohu zohrávajú Spojené štáty americké v celosvetovom meradle.