Huawei vyvíjalo vlastný operačný systém už dva roky a nedávny spor so Spojenými štátmi jeho príchod iba urýchlil. Teraz sme sa konečne dočkali jeho oficiálneho predstavenia. HarmonyOS uvidíme v drobných IoT zariadeniach, smartfónoch, tabletoch, počítačoch a dokonca aj v autách.
Huawei na svojej vývojárskej konferencii v čínskom meste Dongguan zdôraznilo dôležitosť jednotného jadra a operačného systému pre rôzne zariadenia najmä vzhľadom na čoskorý príchod éry 5G sietí a umelej inteligencie. Zariadenia medzi sebou musia byť schopné komunikovať natívne a na jednotnej úrovni, čo im umožní iba spoločný operačný systém.
Tým sa stáva operačný systém HarmonyOS, doteraz známy pod kódovým označením HongMeng OS. Operačný systém HarmonyOS bude prispôsobený pre najmenšie zariadenia, akými sú slúchadlá a drobné IoT zariadenia, stredné zariadenia ako sú smartfóny, tablety a smart hodinky, ako aj počítače.
HarmonyOS bude v zariadeniach zaberať niekoľko kilobajtov, megabajtov až gigabajtov podľa potrieb daného zariadenia. Huawei tak bude môcť vyrábať lacnejšie IoT zariadenia a smartfóny s oveľa menšími úložiskami a slabším hardvérom. HarmonyOS bude po vzore Androidu open-source.
Jednotný operačný systém bude pre vývojárov znamenať, že už nebudú musieť vyvíjať samostatné aplikácie pre smartfóny, počítače alebo smart televízory. Vývojárske prostredie od Huawei im umožní vytvoriť jednú aplikáciu v programovacom jazyku C, C++, Java, Javascript alebo Kotlin a skompilovať ju pre všetky zariadenia naraz.
HarmonyOS bude eventuélne kompatibilný s aplikáciami z rôznych platforiem. Vďaka linuxovému jadru bude operačný systém podporovať programy pre Linux, aplikácie pre Android, ako aj webové HTML5 aplikácie. V najbližších rokoch prejde Huawei na vlastné jadro HarmonyOS, ktoré si má zachovať kompatibilitu s týmito platformami.
Pod kapotou sa bude HarmonyOS od ostatných operačných systémov líšiť v tom, že celý systém nebude mať univerzálny root prístup k celému zariadeniu. Operačný systém bude namiesto toho rozdelený na mikrokernel a externý kernel, čím Huawei dosiahne istý stupeň zabezpečenia systému už len jeho samotnou architektúrou.
Vývoj HarmonyOS začal už pred dvoma rokmi a v súčasnosti sa nachádza vo verzii 1.0. Prvým produktom využívajúcim tento operačný systém bude nové zariadenie od dcérskej spoločnosti Honor, ktorý bude predstavený už zajtra. Verzia HarmonyOS 2.0 bude vydaná budúci rok a o rok na to zas verzia 3.0.
Huawei bude aspoň zatiaľ na svojich smartfónoch využívať Android a počítačoch Windows, no ak sa v budúcnosti opäť objavia problémy s certifikáciou týchto dvoch operačných systémov na zariadeniach Huawei a Honor, spoločnosť bude okamžite pripravená migrovať na HarmonyOS.