Spoločnosť Huawei sa ani po patáliách s USA stále nevzdáva a produkuje naozaj špičkové vlajkové smartfóny. Jeho aktuálne posledným kúskom je pokračovateľ P série. Huawei P60 Pro dokazuje, že aj napriek absencii niektorých funkcií patrí medzi fotografickú špičku.
Nie je len tak náhodou, že toto by mal byť podľa prestížneho rebríčka DxOMark aktuálne najlepšie fotiaci smartfón na trhu. Fotoaparáty však nie sú všetko, teda ako pre koho. Preto sme tento smartfón nechali prejsť našim redakčným testom.
Výhody
- kvalitne spracovaná konštrukcia
- perfektný OLED LTPO displej
- nadštandardné fotoaparáty
- 88-wattové drôtové a 50-wattové bezdrôtové nabíjanie
Nevýhody
- starší procesor so 4G
- množstvo predinštalovaných aplikácií
- pre niekoho stále absencia Google služieb, riešením je Gspace
Predajné balenie je nenápadné, dostanete bielu škatuľu, kde je akurát názov smartfónu, a to, že sa nespolieha na Google Play, ale na AppGallery. Po otvorení sa dostanete k samotnému smartfónu, ktorý dopĺňa USB kábel a 66-wattový adaptér. Aby som nezabudol, v balení je aj základný priesvitný silikónový obal.
Po prvom uchopení smartfónu Huawei P60 Pro ma prekvapilo, že je na svoju veľkosť displeja pomerne kompaktný. Konkrétne rozmery sú 161 x 74,5 x 8,3 mm s hmotnosťou rovných 200 gramov, takže ani v tomto smere to nie je žiadna veľká a ťažká lopata. Pritom tu nie je použitý plast, ale kovové rámčeky a vzadu je matné sklo. Na ňom nevidno nečistoty ani odtlačky prstov. Bočný rám je mierne zaoblený čo napomáha pohodlnému držaniu v ruke. Skvelou správou je tiež certifikácia proti vode IP68.
My sme mali na test tmavý farebný variant, ktorý je menej zaujímavý, pretože ten svetlý má na zadnej strane zaujímavú textúru a pôsobí ešte elegantnejšie. Horná strana obsahuje výduch reproduktora a infračervený senzor, ľavá je prázdna, na spodnej strane je slot na SIM kartu, výduch druhého reproduktora a USB-C konektor. Na pravej strane je už len tlačidlová výbava, a teda dvojtlačidlo hlasitosti a uzamykacie tlačidlo.
To hlavné lákadlo je na prednej strane a tvorí ho 6,67-palcový LTPO OLED displej s rozlíšením 2 700 x 1 220 pixelov a 120-hertzovou obnovovacou frekvenciou. Kryje ho špeciálne sklo Kunlun Glass, ktoré by malo byť niekde na úrovni najlepších Gorilla Glass skiel. Mňa osobne potešili skutočne úzke a takmer symetrické rámčeky okolo celého displeja, čo stojí za už spomínanou optickou kompaktnosťou celého smartfónu. Displej je, mimochodom, po stranách jemne zahnutý, ale nie je to nič markantné.
Displeju nemám čo vytknúť, je hodný vlajkovej lode, takže chválim zobrazenie farieb aj maximálny jas, ktorý sa v tomto letnom počasí rozhodne hodil. V displeji sa v priestrele nachádza aj 13-megapixelová selfie kamera. Výstup z nej je pomerne kvalitný, mňa skôr potešila možnosť nahrávať 4K videá pri 60 fps, čo nie všetci konkurenti zvládajú.
Druhým prvkom zabudovaným v displeji je optická čítačka odtlačkov prstov. Tá v drvivej väčšine prípadov fungovala ako mala, ale občas sa mi stalo, že prst nebol rozpoznaný na prvýkrát. Taktiež by som privítal to, aby bola umiestnená trochu vyššie, pretože aktuálne je takmer až pri spodnom rámčeku, čo nie je vždy pohodlné. Môžete si zvoliť aj odomykanie tvárou, pozor len na bezpečnosť, keďže ide len o 2D sken tváre.
Po stránke výkonu sa tu odzrkadlili sankcie od USA, a to v podobe staršieho procesora Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1. Výkonu je stále na rozdávanie, väčším mínusom je to, že je to iba 4G verzia tohto čipsetu. Pre niekoho to môže byť červená čiara, čo je to budúcna pochopiteľné. Výkon dopĺňa 8 GB RAM a 256-gigabajtové úložisko. K dispozícii je aj slot na pamäťovú kartu, avšak ide o špeciálny typ NanoMemory od Huawei.
Ako už vieme, tak v tomto smartfóne sa už nenachádza operačný systém Android od Google, ale výrobca sa musel vydať vlastnou cestou systému HarmonyOS 3.1. Prostredie je odladené na 100 %, nestretol som sa so zasekávaním ani pádom aplikácií. Nepochopím len jednu vec, prečo stále na HarmonyOS nefunguje gesto stiahnutia hornej lišty potiahnutím od stredu obrazovky smerom nadol. Stále sa v tomto prípade zobrazí vyhľadávanie. Malo by byť na používateľovi, ktorú funkciu preferuje viac.
Niekto, kto sa do smartfónov až tak nevyzná, tak HarmonyOS ani nezaregistruje. Všetky populárne aplikácie tu už nájdete, je tu dokonca viacero obchodov s nimi. Ešte jednu vec musím skritizovať – množstvo predinštalovaných aplikácií. Ja som ich napočítal približne 14, čo je skutočne veľa. Taktiež nepochopiteľne na ploche zaberajú miesto ikony aplikácií, ktoré si následne môžete stiahnuť, tých je tiež 15. To, že absencia Google služieb v smartfónoch Huawei nie je taký problém ako kedysi, si môžete prečítať v našom článku, kde sme sa tejto problematike venovali podrobnejšie.
Je tu ale jedno riešenie s názvom Gspace. Smartfón vytvorí izolované prostredie, v ktorom sa tvári, že je Huawei, ktorý ešte podporoval Google služby. Týmto spôsobom môžete aj v Huawei smartfónoch naplno využívať Google služby. Takže spoločnosť Huawei proti svojim obmedzeniam naplno bojuje.
Ako som už v úvode spomínal, tak Huawei P60 Pro je aktuálnym kráľom rebríčka DxOMark. Začnime pohľadom na zadný modul s fotoaparátmi. Ten je pomerne masívny, ale na druhej strane elegantný. V strede, s vlastným strieborným prstencom, sa nachádza 48-megapixelový fotoaparát s optickou stabilizáciou a variabilnou clonou, nad ním je 13-megapixelový ultraširokouhlý fotoaparát a na spodnej strane je 48-megapixelový periskopický teleobjektív s 3,5-násobným priblížením, ktorý navyše aj zaostruje, čo slúži na veľmi kvalitné makro snímky. Na module je ešte dvojfarebný LED blesk a nápis XMAGE.
Ako asi správne tušíte, tak tu budem len a len chváliť. Aj napriek tomu, že nejde o najväčší senzor na trhu, sú výsledné snímky správne farebne podané, ostré a plné detailov. Taktiež už dopredu poviem, že všetky tri senzory sú farebne zladené, tým pádom na prvý pohľad neviete odhadnúť, ktorá fotka boli ktorým snímačom odfotená.
Ultraširokouhlý objektív je už taká klasika, nenadchne ani neurazí. Kvalita je pomerne vysoká, body navyše udeľujem za automatické zaostrovanie. Do tretice tu máme periskopický teleobjektív, ktorého zoom ma posadil na zadok. Výsledné fotografie patria rozhodne medzi špičku na trhu, sú detailné s dobrou svetelnosťou. Príjemne ma prekvapila kvalita snímok napríklad pri 10-násobnom priblížení. Hybridne to ide maximálne až 100-násobne, ale tam sa už pripravte sa roztrasený hľadáčik a zdeformované objekty.
Pochvalu si zaslúži aj makro režim, pri ktorom sa využíva periskopický teleobjektív s vysokým rozlíšením 48 Mpx. Tým pádom sú výsledné snímky ostré, detailné, čo sa pri vlajke rozhodne ráta. Skvelo pracuje aj nočný režim, ktorý skutočne zosvetlí celý snímok. Napriek tomu to so zosvetľovaním nepreháňa, takže z noci nespraví deň.
Skvelou vecou, ktorú si smartfón zobral zo svojho príbuzenského modelu, Huawei Mate 50 Pro, je variabilná fyzická clona, ktoré je možné regulovať od f/1.4 do f/4.0. Laicky povedané, môžete ňou meniť mieru rozostrenia pozadia. Pri bežných podmienkach si ju smartfón nastavuje sám.
Ak sa pozrieme na nahrávanie videa, tak to je možné v maximálnom rozlíšení 4K pri 60 fps, niekoho by mohla mrzieť absencia nahrávania do rozlíšenia 8K, ktoré u nás stále nie je nejako rozšírené. Plusovými bodmi si ma získala stabilizácia obrazu, ktorá je na skutočne vysokej úrovni hodnej vlajkovej lodi výrobcu.
Smartfón Huawei P60 Pro dokázal, že je skutočne aktuálna špička medzi fotomobilmi. Jediné, čo som si osobne všimol, bolo sálajúce teplo zo zadnej strany, pokiaľ som fotil približne 10 minút. Nejde o nič tragické, ale vidno, že fotoaparáty dávajú výkonu rozhodne zabrať. Možno by toto zahrievanie vyriešil novší čipset? To sa asi nedozvieme.
Čo sa týka konektivity, tak tu nenájdeme úplne najnovšie technológie, menovite ide o Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.2, GPS, NFC na bezkontaktné platenie, ale iba pomocou služby Curve. Veľkú pochvalu si ale zaslúžia osadené stereo reproduktory. Ich maximálna hlasitosť je nadpriemerná, taktiež aj zvukové podanie a basová zložka. Za mňa veľká spokojnosť.
Vôbec zle na tom nie je ani samotná výdrž, o ktorú sa stará batéria s kapacitou 4 815 mAh. Ak budete smartfón používať na bežné úkony, bez problémov vydržíte jeden deň, pri troche šetrenia aj deň a pol. Väčšou výhodou je podpora 88-wattového drôtového nabíjania, turbo nabíjanie ale najskôr musíte manuálne povoliť v nastaveniach.
Potom tu máme aj 50-wattové bezdrôtové nabíjanie, ale na takýto výkon si potrebujete dokúpiť aj špeciálnu bezdrôtovú nabíjačku priamo od Huawei. Do tretice poteší aj reverzné nabíjanie, kedy sa smartfón premení na bezdrôtovú nabíjačku. Ja som to ocenil najmä pri nabíjaní slúchadiel.
Huawei P60 Pro je ultimátna vlajková loď, ktorú stále istým spôsobom podkopáva USA svojimi obmedzeniami. Avšak musím pochváliť celkové spracovanie, brilantný OLED displej, stále vysoký výkon a naozaj špičkové fotoaparáty, ktoré nemajú konkurenciu.
Skritizovať však musím len podporu 4G sietí a občasnú nespoľahlivosť čítačky odtlačkov prstov. Ak vám tieto obmedzenia nevadia a chcete mať najlepší fotomobil na trhu, berte ho všetkými desiatimi. Dobrá práca Huawei!