Výhody
- elegantný dizajn a spracovanie
- najlepší fotoaparát súčasnosti
- výdrž batérie
Nevýhody
- UHD video bez stabilizácie
- chýba bezdrôtové nabíjanie
- mäkké fotografie predného fotoaparátu
S každým novým produktom spoločnosti Huawei sledujem postupne zmenu toho, ako ľudia túto svetovú značku vnímajú. Kým niekoľko rokov dozadu bol Huawei synonymom pre cenovo dostupné smartfóny, teraz je to prémiová značka, ktorej produkty patria k tým najlepším na trhu. Inak tomu nie je ani v prípade nového Huawei P20 Pro, ktorý nahrádza minuloročný model Huawei P10 Plus.
Dizajn a spracovanie je čistý luxus
Nový Huawei P20 Pro je doslova unikátnym smartfónom už na prvý pohľad. Pri kontakte s ním totiž okamžite viete, že v rukách držíte niečo výnimočné. A tým nemám na mysli len trojicu fotoaparátov na zadnej strane, alebo unikátnu farbu Twilight, ktorá sa mení v závislosti na uhle pohľadu. Jednoducho je spracovanie, ako aj použité materiály doslova na prvotriednej úrovni. Presne tak, ako by ste od vlajkovej lode čakali.
Najzaujímavejšia ostáva aj tak zadná strana, kde nájdete rovno tri samostatné snímače. Kým väčšina výrobcov sa aktuálne vo svojich top modeloch pýši duálnym fotoaparátom, Huawei P20 Pro ponúkne rovno tri fotoaparáty. Pod nimi samozrejme nechýba ani LED blesk.
To, že Huawei to v prípade svojho nového modelu P20 Pro myslí s fotografiami naozaj vážne naznačuje okrem iného aj nápis Huawei a Leica, ktoré sú umiestnené naležato. Je to preto, aby boli dobre viditeľné v prípade, keď telefónom fotografujete.
Zadná strana je tvorená sklom, v mojom prípade v nádhernej modrej farbe. Asi nebudete vôbec prekvapení, ak vám poviem, že odtlačky na tomto povrchu budú takmer okamžite. Jednoducho sa im nevyhnete. Navyše sa zadná časť pomerne dosť šmýka, takže bude potrebné využiť aj obal.
Ten sa bohužiaľ v tomto prípade v balení nenachádza. Počas uvedenia noviniek však čínsky výrobca ukázal niekoľko vcelku zaujímavých obalov, takže si budete mať z čoho vybrať.
Bočné steny sú kovové a príjemne oblé, vďaka čomu sa smartfón veľmi dobre drží v rukách aj napriek svojej veľkosti. Páči sa mi cit pre detail, ktorý je viditeľný na tlačidle pre zapnutie. To má efektné červené gravírovanie.
Na vrchnej strane dokonca nájdete infračervený port pre ovládanie domácich spotrebičov. Aplikáciu si však budete musieť nainštalovať sami. Šikovný ovládač, ako sa táto aplikácia volala v predchádzajúcich verziách smartfónov od Huawei tu totiž chýba.
Prišiel o svoj konektor
Možno by som mal lamentovať nad tým, že Huawei P20 Pro nemá audio konektor. Sám som totiž do jeho uvedenia dúfal, že sa v ňom objaví. Nestalo sa tak a využívať tak budete musieť slúchadlá s USB-C konektorom, alebo tie s Bluetooth pripojením.
Huawei dokonca predstavil vlastné plne bezdrôtové slúchadlá, však v balení ich nenájdete, čo je škoda. Keď už sa jedná o prémiový telefón s prémiovou cenou, určite by takéto slúchadlá potešili nejedného budúceho majiteľa.
Čo však rozhodne poteší je USB-C konektor na spodnej strane, prostredníctvom ktorého môžete veľmi rýchlo nabiť batériu s kapacitou 4 000 mAh. Aj P20 Pro totiž podporuje technológiu Huawei SuperCharge, ktorá je nielen rýchla, ale aj bezpečná. Ako jediný výrobca má totiž na ňu certifikát TÜV.
Za 30 minúť tak smelo dosiahnete 60 % nabitia, čo postačí aj na jeden celý deň. Pri plnom nabití sa totiž budete bez problémov pohybovať na úrovni výdrže dva dni.
Stále však nechápem prečo sa Huawei tak vyhýba bezdrôtovému nabíjaniu. Telo je zo skla, takže by bezdrôtové nabíjanie nemal byť žiadny problém. Možno budúci rok sa konečne dočkáme, keďže nový Huawei Porsche Design Mate RS disponuje aj bezdrôtovým nabíjaním.
Displej je pastva pre oči
Na prednej strane nájdete hlavnú pýchu nového smartfónu Huawei P20 Pro. Je ňou nový 6,1“ FullView OLED displej. Pod touto skratkou sa skrýva skutočne nádherný OLED displej, ktorý Huawei dotiahol doslova k dokonalosti. Kým Mate 10 Pro mal síce OLED displej, ale až tento, ktorý ponúka P20 Pro sa môže skutočne rovnať s ostatnými vlajkovými loďami.
Ponúka totiž vynikajúce podanie farieb a neskutočný jas, vďaka čomu nebudete mať problém vidieť obsah displeja, nech sa na neho pozeráte za akýchkoľvek svetelných podmienok. Navyše sa displej môže pochváliť aj minimálnymi rámikmi. Teda ak si odmyslíme ten dole. Tam totiž výrobca ukryl snímač odtlačkov.
Osobne by sa mi viac pozdával vzadu, pričom displej by tak zaberal skutočne celú prednú plochu. Navyše snímač je oproti modelom P10/P10 Plus o niečo menší a umiestnený tak dole, že sa mi jeho ovládanie nezdalo ani zďaleka pohodlné.
Kým na Huawei P10 Plus som miloval ovládanie systému práve prostredníctvom tlačidla pod displejom, tu som si túto funkciu okamžite vypol. Jednoducho snímač nie je umiestnený tak ergonomicky, takže je problematické na neho dosiahnuť.
Našťastie ho v prípade Huawei P20 Pro nemusíte využívať ani na odomykanie telefónu. To smelo vyrieši rozpoznávanie tváre. Funguje prekvapivo spoľahlivo a to aj v noci. Dokonca by som povedal, že je o niečo rýchlejšie a presnejšie, ako Face ID od Apple.
Ha, aj ja už mám NOTCH!
P20 Pro na to využíva prednú kameru a niekoľko senzorov v hornej časti. Áno, presne v tej časti, kde sa skrýva ten pomyselný výrez, alebo „Notch“, ktorý mnohí čitatelia nenávideli pri predstavení iPhonu X. Huawei P20 Pro je tak ďalším Android smartfónom, na ktorom nájdete tento výrez.
Rovnako ako v prípade nového iPhonu, ani tu mi nijako extrémne výrez neprekáža. Displej tak pôsobí väčší a zaberá podstatnejšiu časť prednej plochy. Ak by ste však patrili medzi ľudí, ktorým bude prekážať, môžete ho v nastaveniach jednoducho vypnúť.
Toto riešenie sa bude hodiť aj v prípade, ak budete používať aplikácie, ktoré nie sú pre tento výrez ešte optimalizované. Napríklad pri úprave fotografií na Instagram budete mať presne pod výrezom výber nastavovaného parametra.
Optimalizácia Androidu pre výrez tiež nie je ešte dokonalá. Napríklad pri sledovaní videí na YouTube a po roztiahnutí videa na celú obrazovku, nebude video využívať celú plochu displeja, vrátane výrezu. Navyše akási chyba v tomto režime spôsobuje zobrazovanie pásu o veľkosti asi 1px, ktorý sa zobrazuje nad videom.
Aj tak je však prekvapivé, čo všetko sa podarilo Huawei do tohto malého výrezu vtesnať. Okrem slúchadlá, ktoré funguje aj ako sekundárny reproduktor pre stereo reprodukciu tu nájdete aj objektív prednej kamery a dokonca aj malú notifikačnú diódu informujúcu o zmeškaných udalostiach.
Hardvérovo je to Mate 10 Pro
Samozrejme, keďže je P20 Pro aktuálnou vlajkovou loďou výrobcu, nemohol Huawei zabudnúť ani na poriadny výkon. Toho má našťastie novinka na rozdávanie. Základom je už dobre známy procesor HiSilicon Kirin 970, ktorý má dokonca dedikovaný čip pre umelú inteligenciu.
Testovaná verzia ponúkne navyše aj 6 GB operačnej pamäte a 128 GB úložisko. Parametrovo sa teda Huawei P20 Pro nijako nelíši od modelu Mate 10 Pro. Sklamaním je však chýbajúci slot na microSD kartu. Integrované úložisko tak v prípade potreby nebudete môcť nijako rozšíriť.
Celkovo však nemám novinke absolútne čo vytknúť po stránke výkonu. Jednoducho je to rýchly smartfón, ktorý čerpá aj z veľkej pamäti RAM. Aplikácie, ktoré máte otvorené ostanú v pamäti otvorené dlho, takže nebude problém sa k nim podľa potreby vrátiť.
Novší Android ešte nie je
Kým Huawei Mate 10 Pro sa do predaja dostal s operačným systémom Android 8.0, nový P20 Pro prichádza s aktualizáciou Android 8.1, ktorý je spojený s grafickým prostredím EMUI 8.1. Toto prostredie poznáme už z iných modelov, takže sa nebudem opakovať.
Osobne ho aj napriek mnohým nesporným výhodám, akými určite sú niektoré skratky, widgety, aplikácie, či strojové učenie nepoužívam. Keďže pravidelne striedam telefóny, automaticky nahadzujem alternatívny launcher, v ktorom mám prostredníctvom zálohy nastavené všetko tak, ako potrebujem.
Asi najväčším problémom, ktorý pre mňa prostredie EMUI predstavuje sú zbytočne veľké ikony na úvodnej obrazovke, ktoré podľa mňa zbytočne mrhajú miestom. Tiež štýl ikoniek mi nejako nevyhovuje. Keď si už Google dal tú námahu a vytvoril svoje vlastné ikony, prečo by som ich mal nahrádzať.
Huawei síce počas tlačovej konferencie povedal, že Huawei P20 Pro bude mať množstvo nových tapiet, skutočnosť je však taká, že ani jedna z tém, ktoré pribudli mi nevyhovuje.
Samozrejme EMUI má aj svoje veľké výhody, tie sa však netýkajú ani tak grafiky prostredia, ako skôr používania. Osobne som si obľúbil rýchlu lištu, ktorá je dostupná z uzamknutej obrazovky, či rýchle vytváranie snímok obrazovky aj v prípade dlhých internetových stránok.
Okrem toho, ak vám bude toto prostredie vyhovovať, vďaka strojovému učeniu sa bude celé prostredie optimalizovať v závislosti od toho, ako bude smartfón používať. Huawei do aktuálnej novinky ešte pridal niekoľko aplikácií navyše, takže tu nájdete napríklad Huawei Peňaženku, alebo App Gallery.
To je vlastne alternatíva k obchodu Google Play, s tým rozdielom, že Huawei tvrdí, že v tejto aplikácii nájdete len tie najlepšie aplikácie. Mne a predpokladám, že aj väčšine používateľov bude plne postačovať Obchod Google Play, na ktorý sme zvyknutí od začiatkov Androidu.
Práve pre fotoaparát by som si ho kúpil
Nie je tajomstvom, že séria P pre Huawei predstavuje zariadenia, ktoré ponúkajú v prvom rade kvalitný fotoaparát. Už v prípade Huawei P9som si zamiloval možnosti, ktoré fotoaparát ponúkal. Huawei P10 išiel v tomto smere ešte ďalej. Výrobca však neváhal a v prípade P20 Pro predstavil fotoaparát o akom sme doposiaľ len snívali.
Základom, ako už isto viete je trojica objektívov. Základný farebný má rozlíšenie 40 Mpx, teleobjektív ponúkne rozlíšenie 8 Mpx a nakoniec tu ešte máme aj 20 Mpx monochromatický snímač. Priznám sa, že počas tlačovej konferencie som nechcel veriť ani slovu, ktoré CEO Huawei povedal o novom fotoaparáte.
Jednoducho sa mi to zdalo prehnané. Po niekoľkých týždňoch s Huawei P20 Pro však musím skloniť poklonu. Toto sa čínskemu výrobcovi podarilo doslova na jednotku. Bola by to aj jednotka s hviezdičkou, keby…. K tomu sa však dostaneme.
Každý jeden zo snímačov na zadnej strane je unikátny a ponúka vskutku zaujímavé výsledky. Čaro je však v ich vzájomnej spolupráci, vďaka ktorej dokáže P20 Pro skutočne vidieť viac, ako hlása aj slogan reklamnej kampane #seemooore.
Najmä pri slabom svetle sú výsledky, ktoré fotoaparát ponúkne doslova ohromujúce. Najmä ak si uvedomíme, že je to stále smartfón, teda snímač, ktorý aj napriek nárastu na veľkosti stále zaostáva za bežnými fotoaparátmi.
Samozrejme Huawei opätovne nezabudol na integráciu umelej inteligencie vo fotoaparáte. Tá môže slúžiť na to, aby automaticky rozpoznávala scénu a tomu prispôsobila nastavenia fotoaparátu.
Túto funkciu som si však po pár pokusoch vypol. Je fajn, že fotoaparát vidí, že idem fotiť kvetiny, ale väčšinou ma toto riešenie obmedzovalo. Rád si totiž kontrolujem, čo je kde a ako nastavené.
Umelá inteligencia má však ešte jednu úlohu, pomáha stabilizovať obraz pri nočných fotografiách. Ak ste niekedy skúšali odfotiť nočnú scénu, určite viete, že sa budete musieť pohybovať vo vyšších hodnotách ISO, ako aj použiť dlhší čas uzávierky.
Práve to druhé je problémom, keďže budete potrebovať vo väčšine prípadov statív. Aj P20 Pro totiž zvládne fotiť s uzávierkou až 32 sekúnd. Najviac som si však užíval možnosť fotiť fotografie s časom 4-6 sekúnd, ktoré som mohol odfotiť priamo z ruky. Teda som nepotreboval žiadny statív. O všetko sa postarala umelá inteligencia a optická stabilizácia. Doslova som žasol.
P20 Pro za to vďačí hneď niekoľkým vlastnostiam. Prvou je na smartfón doslova obrovský 1/1,7″ čip. Ak používate predvolené 10 Mpx snímky, bude fotoaparát kombinovať štyri samostatné pixely do jedného a umožní tak prijať podstatne viac svetla. Výsledkom sú nevydané možnosti nočnej fotografie, ktoré poskytuje.
Obmedzením je len to, že tento režim využijete len pri 10 Mpx fotografiách. Ak zvolíte 40 Mpx rozlíšenie, získate viac detailov, ale nebudete mať možnosť využívať rôzne iné režimy, ani bezstratové priblíženie.
P20 Pro totiž ponúkne hneď trojnásobný optický zoom a k tomu ešte aj päť násobný hybridný zoom, ktorý je prekvapivo použiteľný aj v slabšom svetle. Samozrejme detailov je v tomto prísť menej, ale aj tak sa jedná o skutočne top fotoaparát súčasnosti.
Nechýba ani monochromatický snímač, ktorý poznáme už z predchádzajúcich modelov. Ten ponúkne nevídané množstvo detailov. Pri denných fotografiách zas P20 Pro prekvapí dynamickým rozsahom. Fotoaparát je v tomto prípade doslova hlavnou výhodou nového Huawei P20 Pro.
Predok sa až tak nevydaril
Keď Huawei počas predstavenia uviedol, že predný snímač ponúkne rozlíšenie 24 Mpx, doslova som bol nadšený. Nie, nie som selfie maniak, ale jednoducho občas potrebujem použiť aj ten predný fotoaparát, aby som na fotografii bol aj ja.
Ako som sa však mohol presvedčiť rozlíšenie nie je všetko. Za denného svetla sú fotografie vcelku vydarené, aj keď stále mi prídu prehnane mäkké. To dokonca aj potom, ako som deaktivoval umelecký mód pre skrášlenie. V slabšom svetle však ide kvalita fotografií pomerne rapídne dole.
Tu vidím ešte veľký priestor na zlepšenie. Najmä by som privítal možnosť úplného deaktivovania skrášlenia. Možno sa ho dočkáme v niektorej zo softvérových aktualizácií. Snímač totiž má potenciál na to, aby produkoval podstatne lepšie výsledky. Overil som si to tak, že som si nainštaloval aplikáciu Open Camera a selfie fotografie vytvorené v nej sú predsa o niečo lepšie.
Sklamaním je pre mňa aj video, ktoré poskytuje predný snímač. Pri rozlíšení snímača by som očakával UHD rozlíšenie. Video však nahráte maximálne vo FHD+ rozlíšení.
Video lepšie, ale…
Keď som testoval všetky predchádzajúce top modely Huawei, vždy som bol nadšený z kvality fotografií. V prípade videa však moje nadšenie nikdy nebolo také veľké. Jasne totiž bolo cítiť, že video je pre Huawei len doplnková funkcia.
Nový Huawei P20 Pro čiastočne zlepšuje moje pocity aj v tomto smere. V prvom rade ponúka konečne pokročilú stabilizáciu videa. Tá je dokonca kombináciou optickej a elektronickej a funguje fakt skvelo.
Dokonca je schopná odstrániť chvenie počas chôdze, takže vaše videá budú konečne plynulé. Bohužiaľ stabilizácia nie je dostupná ani pri UHD rozlíšení, ani pri 60 fps. Toto je veľká škoda a práve v tomto smere P20 Pro stráca najviac bodov na konkurenciu.
Poteší však profesionálny režim a dokonca 960 fps video. Podobne ako v prípade konkurencie aj tu si takto spomalené videá užijete len pri HD rozlíšení. Na rozdiel od Samsungu Galaxy S9/S9+ budete však musieť moment, ktorý chcete zachytiť trafiť presne.
Môžem kľudne povedať, že Huawei P20 Pro je pre výrobcu obrovským skokom vpred. Pre používateľa predstavuje nielen krásny a hardvérovo nadupaný smartfón, ale hlavne smartfón s doposiaľ skutočne najlepším fotoaparátom, s akým som sa stretol. Áno, má svoje obmedzenia, ako je napríklad UHD video, ale stále je to aktuálne najlepší fotoaparát v smartfóne.
Konkurencia bude mať v tomto smere čo dobiehať. Práve preto si P20 Pro zaslúži ocenenie TIP REDAKCIE TECHBOX.
Huawei P20 Pro si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.