Výhody
- štýlový dizajn
- kvalitné spracovanie
- odomykanie tvárou
Nevýhody
- optimalizácia systému
- slabý grafický výkon
- kvalita večerných fotografií
Nemusíme chodiť okolo horúcej kaše, Huawei si pri tomto telefóne požičalo hneď niekoľko dizajnových prvkov od nakusnutého jablka. Vadí to? Ani veľmi nie. Kým pred pár mesiacmi sa zdalo, že výrez v displeji sa stane ikonickým dizajnovým prvkom pre iPhone X, dnes už je to skôr bežná súčasť každého nového smartfónu, ktorý bol v posledných mesiacoch predstavený. Huawei sa ale k výrezu postavilo trošku inak.
Hoci sa v hornej časti nachádza výrez, neznamená to, že displej pokrýva úplne celú stranu zariadenia. Nad a pod displejom ešte nájdeme menšie rámčeky. Tie si ale príliš všímať nebudete, pretože vašu pozornosť bude zamestnávať 5,84-palcový displej s nezvyčajným pomerom strán 19:9. Displej má rozlíšenie 2 280 x 1 080 pixelov a po stránke podania farieb a jasu patrí tento displej vo svojej kategórii určite medzi tie vydarenejšie.
K nám sa na testovanie dostala verzia Sakura Pink, ktorá telefónu rozhodne svedčí a „cieľovka“ si Huawei P20 lite v tejto farbe zamiluje na prvý pohľad. Telefón sa drží v ruke dobre a to najmä vďaka hrúbke 7,4 mm a váhe 145 gramov. Pri uchopení telefónu vám ukazovák dopadne presne na čítačku odtlačkov prstov, ktorá je umiestnená na zadnej strane. Táto čítačka je mimochodom veľmi rýchla a telefón odomkne v podstate okamžite.
Na pravej strane sa nachádzajú tlačidlá na ovládanie hlasitosti a napájacie tlačidlo. Na opačnej strane je iba slot na SIM kartu a microSD kartu, respektíve v prípade Dual SIM verzie je tu hybridný slot. Pri takomto slote si musíte vybrať, či chcete používať dve SIM karty, alebo si chcete pamäť rozšíriť microSD kartou.
Rozširovanie nie je vyslovene nutné, pretože už v základe máte k dispozícii 64 GB interné úložisko, z ktorého si systém vezme zhruba 10 GB. Ak si pamäť predsa len chcete rozšíriť, vložiť môžete maximálne 256 GB kartu.
Na spodnej strane sa nachádza 3,5-mm slúchadlový port, USB-C port s podporou rýchleho nabíjania a reproduktor. Aj keď ide o USB-C, tento konektor spĺňa iba prenosový štandard USB 2.0, čo nie je taká tragédia, keďže dnes už väčšinu súborov prenášame vzduchom. Reproduktor kvalitou zvuku určite neohúri a je to jedna z najväčších slabín tohto smartfónu. O nič kvalitnejšie nie sú ani pribalené slúchadlá, ktoré väčšina ľudí určite nahradí vlastnými slúchadlami.
Vráťme sa teda k výrezu v displeji. V ňom sa nachádza snímač priblíženia, reproduktor, predný fotoaparát a tesne nad ním aj decentná notifikačná LED dióda. Napriek tomu, že tu nenájdeme žiadne pokročilé snímače, telefón môžeme odomykať aj skenovaním tváre.
Samozrejme, Huawei P20 lite neponúka rovnakú úroveň zabezpečenia ako konkurencia, no na tom si reálne až tak veľa ľudí nepotrpí. Odomykanie tvárou funguje vo väčšine prípadov dobre a to aj pri zlom osvetlení a v nepriamych uhloch.
Odomykanie telefónu môžete urýchliť ešte viac aktiváciou funkcie Ovládanie pohybom. Táto funkcia vám okrem iného umožní nastaviť prebudenie obrazovky v momente, keď telefón zdvihnete zo stola. Ak teda skombinujete prebudenie pohybom so skenovaním tváre, telefón budete odomykať tak rýchlo, že si to ani neuvedomíte. Samozrejme, ak predná kamera musí bojovať s protisvetlom, alebo ste jednoducho v úplnej tme, telefón tvárou neodomknete. To vás ale vôbec nemusí trápiť, pretože v takom prípade máte k dispozícii už spomínaný snímač odtlačkov prstov.
Samotný predný fotoaparát s rozlíšením 16 Megapixelov s clonou f/2,0 patrí v tejto triede medzi tie vydarenejšie. Fotoaparát je vybavený takzvaným 3D retušovacím algoritmom, ktorý slúži na automatické vylepšovanie svetla a tieňov tak, aby selfie fotografia vyzerala čo najlepšie. Osobne nie som veľkým fanúšikom tohto režimu, pretože fotoaparát nikdy neupraví iba svetlo, ale aj vás samotných. Fotografie tak niekedy vyzerajú až príliš umelo, no našťastie si túto funkciu môžete vypnúť.
Zadný fotoaparát je duálny, no parametre vám môžu vopred prezradiť, že nemôžete čakať takú kvalitu fotografií, akú ponúkajú smartfónové vlajkové lode. Hlavný snímač má rozlíšenie 16 Megapixelov a clonu f/2,2, no jeho vedľajší kolega má rozlíšenie iba 2 Megapixely.
Duálny fotoaparát vám umožní vytvárať fotografie s bokeh efektom, teda s rozostreným pozadím. Pri dobrej kompozícii, v dobrom svetle a s trochou šťastia si môžete vytvoriť kvalitné profilové fotografie, no detaily na nich veľmi neskúmajte. Fotoaparát totiž často rozmaže aj tie časti, ktoré by rozmazať nemal a naopak.
Rovnako rôznorodé výsledky dosahuje fotoaparát pri štandardných fotografiách, ktoré sú za správnych podmienok kvalitné, no pri slabšom osvetlení už výrazne strácajú detaily.
Po stránke videa dokáže Huawei P20 lite natáčať vo Full HD rozlíšení pri 30 fps. Škoda, že tu Huawei nepretlačilo 4K rozlíšenie, no ešte viac by videu svedčala optická stabilizácia obrazu.
Aplikácia fotoaparátu ponúka bohatú škálu funkcií. Potiahnutím do pravej strany môžete prepínať medzi režimami, pričom okrem klasickej ponuky tu nájdete aj špeciálne efekty, AR objektív, nočný záber a mnoho ďalšieho. Niektoré z týchto režimov iba rôznym spôsobom využíva nastavenia rýchlosti uzávierky, ISO a ďalších parametrov, čo určite nie je zlé. Menej skúsení fotografi tak môžu ľahko vytvárať fotografie, ktoré by v automatickom či manuálnom režime nevytvorili.
Z radu režimov vystupuje už spomenutý AR objektív, ktorý vám umožní vo fotografiách využívať rôzne masky, nálepky a pohyblivé pozadia, s čím ste sa už určite stretli v aplikáciách Instagram, Snapchat či Facebook. Tu ale fotoaparát naráža na zlú optimalizáciu, respektíve na slabší hardvér telefónu, kvôli čomu niektoré AR efekty mierne sekajú a masky na tvár vás nestíhajú v reálnom čase sledovať.
Huawei P20 Lite je postavený na čipsete HiSilicon Kiri 659, ktorý je zložený z osem-jadrového procesoru. Štyri jadrá Cortex-A53 bežia na frekvencii 2,36 GHz a ďalšie štyri totožné jadrá na frekvencii 1,7 GHz. K tomu je napasovaný grafický čip Mali-T830 MP2 a 4 GB RAM.
Ide o slabší hardvér, čo sa prejavuje miernym trhaním v systéme, ale aj pri hrách. Staršie klasiky si zahráte bez problémov, no pri novších 3D hrách, ako napríklad PUBG Mobile, či Shadowgun Legends sa musíte zmieriť s najnižšími grafickými nastaveniami a častým poklesom snímkovania.
Operačný systém Android 8.0 Oreo si Huawei upravilo s nadstavbou EMUI 8.0. Od čistého Androidu má táto nadstavba poriadne ďaleko, čo môže niektorým používateľom prekážať. EMUI ale určite patrí medzi tie vydarenejšie nadstavby a mnoho ľudí si ju určite obľúbi vďaka množstvu funkcií, medzi ktoré patrí už spomínané odomykanie tvárou, ovládanie gestami, ale aj rôzne režimy na šetrenie batérie, skratky aplikácií prístupné cez dlhšie podržanie ikony a ďalšie drobnosti, ktoré vám spríjemnia a urýchlia ovládanie telefónu. V základe je v systéme predinštalovaných pomerne dosť aplikácií, ktoré ale môžete odinštalovať alebo skryť.
Batéria s kapacitou 3 000 mAh vydrží pri náročnejšom používaní zhruba jeden deň, no pri šetrnejšom používaní sa výdrž môže predĺžiť aj na dva dni. V balení nájdete aj rýchlu 9V2A nabíjačku, no ak ju nebudete mať poruke, môžete sa spoľahnúť na úsporný režim a prinajhoršom aj na Ultra úsporný režim.
Prvý režim obmedzí aktivitu aplikácií na pozadí, vypne synchronizáciu emailov a zredukuje vizuálne efekty. Ultra úsporný režim prepne smartfón do špeciálneho prostredia, v ktorom sú prístupné len niektoré aplikácie a celé používateľské prostredie je výrazne zjednodušené.
Operačný systém si napokon dobre poradil aj s výrezom v displeji a to vďaka už spomínanému nezvyčajnému pomeru strán 19:9. Aplikácie teda nikdy nezasahujú priamo do výrezu a ich používateľské prostredie sa končí tam, kde výrez začína. Vo výreze sa na ľavej strane nachádza názov operátora a ikona Wi-Fi pripojenia. Na pravej strane sú ikony notifikácií, ikona batérie a čas. Stavový riadok si do istej miery môžete prispôsobiť v nastaveniach.
Už trochu menej elegantne sú zobrazované videá. Displej je v každom rohu zaoblený, no pri prehrávaní videa na celú obrazovku sú rohy zaoblené iba na pravej strane. Na ľavej strane video končí tam, kde začína výrez v displeji. Pri sledovaní videa je teda tento výrez trochu rušivý, no po chvíli si na tento detail zvyknete. To platí pre výrez v displeji celkovo. Po pár dňoch aj zabudnete, že v displeji nejaký výrez je.
Za pútavými prvkami, ktoré Huawei P20 Lite odlišujú od súčasnej konkurencie v jeho triede, sa ukrýva v podstate štandardný smartfón, ktorý poteší väčšinu používateľov. Ak v prvom rade túžite po tom mať štýlový smartfón za rozumnú cenu, tak je Huawei P20 Lite pre vás ako stvorený. Náročnejší zákazníci si môžu vybrať napríklad Huawei P20 Pro, ktorého recenziu sme vám priniesli nedávno.