Huawei začína bojovať o svoje dobré meno. Po tom, ako ich americká vláda obvinila z toho, že je špionážnou hrozbou pre USA, sa firma rozhodla aktívne konať. Zverejnila reklamu, kde hovorí o otvorenosti a začleňovaní.
Huawei je obľúbená značka smartfónov aj na Slovensku. Jedna vec však je vyrábať kvalitné zariadenia a druhá niesť biľag ťažkých obvinení, napríklad zo špionáže, prania špinavých peňazí či krádeží patentov.
Firma vo štvrtok uverejnila reklamu v tlačenom vydaní The Wall Street Journal, kde vyzvala americké médiá, aby ju prišli navštíviť. Píše sa v nej napríklad, že USA je inovatívna krajina, kde v posledných rokoch prevládalo veľa nedorozumení s Huawei.
Text pripomína firemné úspechy, konkrétne 30 rokov skúseností v oblasti budovania telekomunikačných zariadení, výstavby komunikačných sietí po veľkých prírodných katastrofách na celom svete, no aj v univerzitných výskumných programov v USA.
https://twitter.com/AdamJanofsky/status/1101141848578506752
Na konci je výzva pre amerických novinárov, aby „navštívili naše kampusy a stretli sa s našimi zamestnancami. Neuverte všetkému, čo počujete, príďte sa pozrieť na nás, tešíme sa na stretnutie s Vami,“ končí text. Pod inzerátom je podpísaná šéfka spoločnosti Catherine Chen.
USA nás nijakým spôsobom nedokážu rozdrviť.
Ren Zhengfei, zakladateľ Huawei
Pripomeňme, že firma bola okrem špionáže obvinená z podvodov a prania špinavých peňazí. Finančná riaditeľka Meng Wang-čou bola v decembri zatknutá v Kanade a v súčasnosti prebieha jej vydanie do USA.
USA nasledovalo niekoľko štátov (Nový Zéland, Austrália), ktoré zakázali využívať technológie Huawei na budovanie nových 5G sietí. Veľká Británia či Nemecko však nie sú také rázne a zrejme sa tam Huawei bude môcť (pod silným drobnohľadom) zúčastniť aj na tomto veľkom biznise.
V januári bolo na federálnom súde podaných 10 obvinení proti dvom divíziám Huawei – Huawei Device Co. a Huawei Device USA. Obvinenia zahŕňajú sprisahanie za účelom ukradnutia obchodného tajomstva, pokus o krádež obchodných tajomstiev, podvodné spory či prekážky pri výkone spravodlivosti.
V ten istý deň, ako vyšiel inzerát Huawei, právni zástupcovia na federálnom súde v Seatli vyhlásili, že ich spoločnosť je nevinná vo všetkých bodoch obžaloby.
Sudca Ricardo S. Martinez stanovil termín pojednávania na marec 2020. Len pokuta za sprisahanie môže „vyniesť“ 5 miliónov dolárov, alebo trojnásobok hodnoty ukradnutého obchodného tajomstva, podľa toho, čo je väčšie.
USA viní Čínu z toto, že používa tzv. predátorskú taktiku na to, aby sa čínske spoločnosti stali lídrami v technologických oblastiach, napríklad v robotike a v elektrických vozidlách.
Prokurátori obviňujú, že sa firma v rokoch 2012 až 2014 podieľala na schéme kradnutia robotických technológií, ktoré vyvíjal T-Mobile v Bellevue (Washington). Federálna porota v tomto prípade priznala T-Mobile už v roku 2017 náhradu škody vo výške 4,8 milióna dolárov.
Je pravdou, že Huawei je naozaj pokrokovou technologickou spoločnosťou. Tento týždeň na MWC 2019 v Barcelone napríklad firma predstavila skladací smartfón Huawei Mate X, ale aj špičkový notebook Huawei MateBook X Pro. Technológiami nadupané novinky zaujali nielen našich redaktorov, ale aj širšiu verejnosť.
Carl von Clausewitz napísal, že vojna je pokračovaním politiky inými prostriedkami. Obchodná vojna medzi USA a Čínou pokračuje obviňovaním úspešnej spoločnosti, o pozadí ktorej vieme príliš málo na to, aby sme sa vedeli jednoznačne postaviť na jednu, alebo druhú stranu. Alebo je aj v tomto prípade pravda niekde uprostred?