Reklama

Huawei nasadí v špičkových smartfónoch grafénové chladiče

Zdroj | Huawei
Juraj Procházka
Zdroj | Huawei
Zdroj | Huawei

Spoločnosť Huawei si dala patentovať takzvaný funkcionalizovaný (alebo „funkčný“) grafén na odstránenie prehrievania elektronických zariadení

V spolupráci s Univerzitou v Cambridge vyvinul Huawei úpravu grafénu, ktorá pomáha predchádzať problémom, ktoré by mohli byť spôsobené vysokou elektrickou vodivosťou.

Pre lepšie smartfóny

Čínsky výrobca modifikoval grafén, ktorý je v normálnom stave nerozpustný vo vode a v bežných organických rozpúšťadlách. Aby sa jeho výhody dali dobre využiť, musí byť tento materiál funkcionalizovaný.

Pozrite si

Nový 3D grafén je desaťkrát pevnejší ako oceľ

Pripomeňme si, že grafén je forma uhlíka tvorená z atómov usporiadaných v pravidelnom hexagonálnom vzore, podobne ako grafit, a tvorí prakticky 2D štruktúru o hrúbke jedného atómu.

Tento takmer priehľadný materiál sa vyznačuje vysokou pevnosťou a je asi päťkrát ľahší ako hliník. Okrem toho je štyrikrát lepším vodičom tepla než bežné hliníkové zliatiny a desaťkrát lepším ako meď.

Tieto vlastnosti otvárajú možnosti jeho využitia pri chladení elektronických obvodov, aj pri zdokonaľovaní Li-ion batérií. Huawei už použil grafén na chladenie chytrých telefónov, zatiaľ vo svojom modeli Mate 20 X. K tomu, aby sa tak stalo, však viedla dlhá cesta.

Patentovaná výroba

Firma sa pred niekoľkými rokmi spojila s Univerzitou v Manchestri a s Univerzitou v Cambridge a spustila výskumné a vývojové programy zamerané na využitie grafénu ako výkonného tepelného vodiča. O dva roky neskôr tím Huawei v Manchestri patentoval spôsob používania grafénových plnív v tepelne vodivých materiáloch.

Vedci v Cambridge zas vyvinuli sofistikované riešenie na grafénové chladenie a podali spoločný patent s Huawei.

Zdroj | PC Mag

Súčasne profesor Bor Z. Jang založil Nanotek, spoločnosť zameranú na vývoj priemyselných aplikácií grafénu. Už v roku 2014 Huawei začal pracovať s tímom profesora Janga na spôsobe, ako nahradiť grafit grafénom v anódach Li-ion batérií. (Ale na podobných riešeniach pracuje aj konkurencia.)

Pozrite si

Samsung dvojnásobne zvýšil kapacitu Li-ion batérií. Vďaka grafénu

Huawei spolupracoval s Nanotekom na výrobných a testovacích procesoch, ktoré by umožnili masovú výrobu nových grafénových filmov.

Nakoniec firma vynašla vlastný typ rafinovaného grafénu pomocou povrchovej mikrokontrolérovej a modifikačnej technológie, ktorá eliminuje problémy s vysokou elektrickou vodivosťou grafénu. Spôsob prípravy, pri ktorom sa materiál stal dostatočne stabilný pre nákladovo efektívnu a ekologickú priemyselnú hromadnú výrobu, si dal Huawei patentovať.

Pozrite si

Prečo stále nemáme „zázračný“ grafén?

Výsledkom je jeho použitie v smartfónoch Huawei Mate 20 X. Ale to je len začiatok. Technológie ako umelá inteligencia, 5G a VR budú vyžadovať ešte lepšiu efektivitu, správu napájania a chladenie. Grafén v tom môže významne napomôcť.

Zastaví ich obchodná vojna?

Vynálezca patentu, profesor Andrea Ferrari z University of Cambridge, je tiež predsedom výkonnej rady vlajkovej lode grafénu EÚ. Okrem toho ďalším kľúčovým členom výskumného a vývojového tímu spoločnosti Huawei je profesor Sir Kostya Novoselov z University of Manchester.

Novoselov získal Nobelovu cenu za fyziku v roku 2010 za svoje úspechy v oblasti grafénovej technológie.

Zdroj | TECH2

Pod dojmom úspechov Huawei nielen v predajných číslach, ale aj v oblasti vlastného výskumu a vývoja, vyznieva súčasná masívna kampaň za bojkot jeho produktov pomerne kontroverzne.

Firma popiera, že by vo svojich zariadeniach nechávala zadné dvierka pre špionáž používateľov jej produktov tajnými službami čínskej vlády. Niektorí experti západnú kampaň spochybňujú a tvrdia, že pre tieto tvrdenia chýbajú dôkazy.

Pozrite si

Zlé správy pre telekomunikačných gigantov Huawei a ZTE

Na druhej strane si pamätáme na informácie uniknuté vďaka E. Snowdenovi, ktorý odhalil takéto špionážne praktiky zo strany bezpečnostných služieb USA, za čo mu hrozia dramatické tresty.

V súvislosti s akýmkoľvek výrobcom smartfónov a počítačov je pravdepodobne na mieste nevyhnutná dávka opatrnosti. Intenzívna kampaň proti čínskym výrobcom Huawei a ZTE má preto skôr charakter obchodnej vojny, ktorá sa na číslach predaja zatiaľ príliš neprejavila.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.