Na sviatku mobilných technológií Mobile World Congress v Barcelone dnes Huawei ohlásil svoj prvý čip s podporou sietí novej generácie 5G. Určený je pre mobilné zariadenia 5G, ktorým umožní využívať extrémne rýchlu konektivitu nových technológií.
V tejto súvislosti pripomeňme, že štandard 5G NR schválený v decembri je takzvanou non-standalone (NSA) verziou a jeho efektívna podoba by mala byť definitívne prijatá až v marci 2018.
Podľa očakávaní však ide o dôležitý signál pre výrobcov čipov, terminálov a sieťovej infraštruktúry. Tí už môžu pripravovať hardvér pre prechod na novú generáciu sietí. Príklad Huawei to potvrdzuje.
Výrobca tvrdí, že jej Huawei Balong 5G01 je prvým čipom, ktorý podporuje nový štandard 3GPP pre siete 5G. Mal by pri sťahovaní dát poskytnúť rýchlosť až 2,3 Gbit/s. Je to slušný výkon, ale z hľadiska možností 5G ide len o pomerne skromný začiatok.
Vzhľadom na veľkosť čipu je pravdepodobné, že nie je určený pre mobilné telefóny, ale skôr pre 5G routre, alebo iné väčšie zariadenia.
Generálny riaditeľ spoločnosti Huawei Richard Yu uviedol, že firma investovala 600 miliónov dolárov do vývoja sieťovej technológie 5G. Jej aplikácie by sa mali objaviť v širokom spektre zariadení – od miniatúrnych senzorov IoT, cez mobilné telefóny a nositeľné zariadenia, až po autonómne autá a inteligentné domácnosti a budovy.
Huawei, ktorý je aj výrobcom telekomunikačnej infraštruktúry, má ambíciu stať sa prvou spoločnosťou, ktorá ponúkne „end-to-end“ riešenia 5G prostredníctvom svojich sietí, zariadení a možností čipovej sady. Uvedenie čipu od Huawei by mohlo motivovať aj konkurenčných výrobcov, ktorí na podpore sietí 5G takisto pracujú.
Činí sa aj konukrencia
Qualcomm už v októbri 2017 oznámil, že pri 5G dátovom pripojení pomocou modemu X50 dosiahol v pásme milimetrových vĺn 28 GHz (mmWave) „gigabitové rýchlosti“. Najnovšie ohlásil nový rýchly čip Snapdragon X24, ktorý by mal spotrebiteľov pripraviť na 5G technológie.
Qualcomm už spolupracuje s viacerými operátormi a výrobcami na využití svojho modemu X50 v budúcich zariadeniach.
Veľké plány s 5G technológiami má aj Intel, ktorý vlani takisto prišiel s vlastným 5G modemom. Výrobca čipov minulý týždeň oznámil, že do konca roka 2019 bude schopný dodávať 5G modemy do notebookov, pričom spolupracuje s firmami ako Microsoft, Dell, HP a Lenovo.
Očakávania od sietí 5G sú veľké, ale ich nástup bude postupný a potrvá ešte niekoľko rokov. A to aj napriek tomu, že viacerí veľkí operátori avizovali, že novou technológiou začnú pokrývať územie už na prelome rokov 2018/19 a širšie, možno aj celoštátne pokrytie plánujú dosiahnuť už v roku 2020.
Týka sa to napríklad veľkých operátorov v USA, ako sú AT & T, T-Mobile a Verizon, ale aj európskych operátorov. Skoré spustenie 5G avizovala napríklad Telefónica v Španielsku, ale aj Orange, ktorý taktiež plánuje 5G na Slovensku rozvinúť už o dva roky.
O BEZPEČNOSŤ DÁT NAŠICH REDAKTOROV POČAS MWC 2018 SA STARÁ ESET.