Výhody
- odolnosť voči vode a prachu
- výkonný a optimalizovaný procesor
- vylepšenia fotoaparátu
Nevýhody
- odstránenie 3,5 mm audio konektora
- chýba podpora pamäťových kariet
- chýba stabilizácia 4K videa
Huawei tvrdo pracuje na tom, aby sa stal najväčším výrobcom smartfónov na trhu a nový Mate 10 Pro je toho jasným dôkazom. Stále je to ten obľúbený phablet, po ktorom vždy siahli najnáročnejší používatelia.
Teraz však prináša niekoľko vylepšení a podstatných zmien. Samozrejme zmenami prešiel aj dizajn. Preč je kovové telo a Huawei tento rok vsadil na sklo a zaoblený dizajn.
Telefón pôsobí luxusnejšie a prémiovejšie. Nevýhodou tohto riešenia je len to, že sa Mate 10 na rôznych povrchoch viac šmýka.
Našťastie priamo v balení je aj silikónový obal, vďaka ktorému získate lepšiu istotu úchopu. Bohužiaľ neviem potvrdiť, či tento obal bude súčasťou balenia aj na našom trhu.
Veľkým plusom novinky je odolnosť voči vode. Huawei Mate 10 Pro totiž podporuje štandard IP67. Na potápanie to síce nie je, ale ak sa náhodou stane, že sa vám podarí svoj smartfón obliať, Huawei Mate 10 Pro by to mal s prehľadom zvládnuť.
Po stránke dizajnu však ponúkne Mate 10 Pro všetko, čo by ste od podobného zariadenia čakali, teda až na jednu výnimku. Nedokážem pochopiť, prečo sa už aj Huawei rozhodol odstrániť 3,5 mm audio konektor.
Pritom lacnejšia verzia Mate 10 ho má. Osobne by som skôr oželel Infra port na ovládanie spotrebičov, ktorý som využil maximálne dvakrát a namiesto neho by som ponechal audio konektor.
Veľkú časť prednej strany zaberá 6“ AMOLED displej s pomerom strán 18:9. Prekvapivo však neposkytuje QHD rozlíšenie, ale aj napriek tomu je písmo na ňom dostatočne jemné.
Oproti IPS LCD displejom, ktoré Huawei používal doposiaľ, by som však privítal o niečo vyšší jas. Na priamom slnku je displej Huawei P10 čitateľný lepšie, ako ten na Mate 10 Pro.
Vďaka svojmu dizajnu a malým rámikom sa Mate 10 Pro používa pohodlne. Snímač odtlačkov prstov nájdete na zadnej strane, kde ho bez problémov nahmatáte prstom.
Jedine pri položenom smartfóne ho budete musieť najprv zdvihnúť a až potom odomknúť. V spodnej strane nájdete klasickú dvojicu v podobe USB-C konektora a reproduktora.
Podobne ako Huawei P10, aj Mate 10 Pro však ponúkne stereo reproduktory. Ako druhý reproduktor totiž funguje slúchadlo.
Samotný zvuk je naozaj hlasný a o niečo lepší, ako tomu bolo v prípade Huawei P10. Spodný reproduktor sa stará o pomerne slušnú basovú zložku a slúchadlo pridáva výrazné výšky.
USB-C konektor využijete tak pre nabíjanie, ako aj pre pripojenie slúchadiel. Priamo v balení sa nachádzajú slúchadlá s týmto konektorom. Osobne som však radšej siahol po Bluetooth slúchadlách.
Keďže Mate 10 Pro disponuje batériou s kapacitou 4 000 mAh, poteší integrácia rýchleho nabíjania. Huawei SuperCharge zvláda nabiť veľkú batériu skutočne rýchlo. Už za 30 minút budete mať k dispozícii 50% kapacity.
Navyše Huawei poskytuje aj powerbanku a nabíjačku do auta s podporou rýchleho nabíjania, takže sa nestane, že by ste zrazu nemali šťavu.
Navyše umelá inteligencia, ktorú prináša nový procesor HiSilicon Kirin 970, sa prejavuje aj tu. Dokáže totiž optimalizovať spotrebu batérie podľa vášho používania.
Po niekoľkých týždňoch tak reálne vidno, že Mate 10 Pro sa prispôsobil môjmu používaniu a výdrž batérie sa zvýšila. Aj pri skutočne aktívnom používaní mám večer ešte viac ako 30% kapacity batérie k dispozícii. Ak teda hľadáte smartfón s dlhou výdržou, Mate 10 Pro bude dobrou voľbou.
Nový procesor v kombinácii s obrovskou pamäťou RAM a AI ponúka neskutočný výkon. Možnosti hardvéru oceníte tak pri spúšťaní náročných aplikácií, alebo hier, ako aj pri bežnom používaní.
Vďaka obrovskej pamäti RAM sa takmer nebudete stretávať s opätovným načítavaním aplikácií, ktoré ste mali spustené dávnejšie.
Bohužiaľ v prípade Mate 10 Pro nemôžete integrovanú pamäť rozšíriť prostredníctvom pamäťových kariet. Slot ponúkne len možnosť vloženia dvoch SIM kariet.
Samostatnou demonštráciou výkonu je v tomto prípade určite nový režim Easy Projection. Postačí, ak prostredníctvom USB-C kábla pripojíte smartfón k displeju a môžete si užívať prostredie, ako na počítači.
Zariadenie pritom bude fungovať ako externá klávesnica a touchpad. Samozrejme môžete využiť aj Bluetooth myš a klávesnicu. Ak navyše pre pripojenie použijete dok, napríklad podobný, ako sa používa k novému MacBooku Pro, bude sa váš smartfón počas pripojenia aj nabíjať.
https://youtu.be/1xymcde7AOI
Samotná práca v tomto prostredí je plynulá a vďaka tomu, že môžete mať na väčšom displeji otvorených niekoľko okien súčasne, budete pracovať podstatne efektívnejšie. Najviac ma však bavila tá jednoduchosť, stačí pripojiť kábel a okamžite máte k dispozícii doslova počítač.
Huawei Mate 10 Pro je zároveň prvým smartfónom výrobcu, ktorý prináša nový operačný systém Android 8.0 spolu s grafickou nadstavbou EMIU 8.0. Zmien na povrchu je minimum.
Pribudla napríklad možnosť prístupu k obrazovke Google Now priamym posunutím domácej obrazovky doľava, alebo vyvolanie sekundárneho menu podržaním ikony aplikácie.
Oveľa väčšími zmenami prešiel duálny fotoaparát, na ktorom sa opätovne podieľala aj spoločnosť Leica. Znova ide o kombináciu 12 Mpx RGB senzora a 20 Mpx monochromatického snímača.
Tentokrát sa však oba skrývajú pod optikou so svetelnosťou f/1,6. To v konečnom dôsledku znamená podstatne viac svetla, ktoré sa dostane na snímač. Už z prvých snímok bolo jasné, že toto bol krok správnym smerom.
Najmä pri nočných snímkach je citeľne vidieť, že Mate 10 Pro si so svetlom poradí oveľa lepšie a výsledné fotografie nemajú tak veľa šumu. Vylepšenia sú samozrejme viditeľné aj počas dňa.
Fotografie sú však na môj vkus až umelo ostré a moc kontrastné. Kontrast je našťastie možné nastaviť a mierne ho ubrať. V konečnom dôsledku patrí však fotoaparát v Mate 10 Pro na špičku medzi súčasnými smartfónmi.
Navyše Huawei aj v jeho prípade využil AI. Fotoaparát totiž automaticky rozpozná scénu a nastaví parametre pre najlepšiu fotografiu. Okrem jedla tak získate oveľa lepšie fotografie textu či vašich domácich maznáčikov.
AI si svoje využitie našla aj pri portrétoch. Mate 10 Pro používa umelú inteligenciu pre dosiahnutie lepšej portrétnej fotografie. Výsledok vie byť podobne, ako v prípade iných riešení, veľmi dobrý, ale aj diskutabilný.
Všetko závisí od konkrétnej fotografie a najmä osoby, ktorú fotíte. Často sa mi totiž stávalo, že fotografia pôsobila neostrá, alebo rozmazanie pozadia nebolo správne orezané.
Huawei Mate 10 Pro je aktuálne najlepším smartfónom výrobcu. Ponúkne výkonný hardvér, a dokonca aj umelú inteligenciu, ktorú oceníte tak vo fotografii, ako aj pri bežnom používaní.