- #Novinky
- 3 min.
- 23.7.2022
Huawei má opäť problém. USA si znova našlo zámienku na vyšetrovanie špionáže
Huawei opäť v problémoch? Už Trumpova vláda mu poriadne zavarila, čo ho v podstate odstrihlo od Google služieb. Teraz Bidenova administratíva vyšetruje Huawei kvôli jeho zariadeniam na amerických mobilných vežiach.
Biden sa totiž obáva, že práve tieto zariadenia na vežiach by mohli zachytiť citlivé informácie z vojenských základní a raketových síl, ktoré by potom spoločnosť mohla preniesť do Číny. Uviedol to jeden z ľudí, ktorý požiadal o anonymitu, pretože vyšetrovanie je dôverné a zahŕňa národnú bezpečnosť.
Agentúra predvolala Huawei v apríli 2021, aby sa dozvedela o politike spoločnosti týkajúcej sa zdieľania údajov so zahraničnými stranami, ktoré by jej zariadenie mohlo zachytiť z mobilných telefónov, vrátane správ a geolokačných údajov.
Ministerstvo obchodu uviedlo, že nemôže potvrdiť ani poprieť prebiehajúce vyšetrovanie. Spoločnosť Huawei dôrazne odmietla obvinenia vlády USA, že by mohla špehovať amerických zákazníkov a že predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť.
K obvineniu sa nám vyjadrila aj spoločnosť Huawei, ktorá kategoricky odmieta všetky tvrdenia, že by jej zariadenia mohli narúšať alebo odpočúvať komunikáciu vojenských základní USA, ako sa uvádza v posledných dňoch. Kritici opakujú tieto tvrdenia bez dôkazov, ktoré by ich potvrdzovali. Majú desaťročia trvajúci a pokračujúci celosvetový záväzok spájať izolované komunity. Nikdy Huawei nebol zapojený do žiadnych závažných incidentov v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Ako celosvetovo certifikovaný a dôveryhodný poskytovateľ zariadení spoločnosť Huawei nevlastní ani nekontroluje komunikačné zariadenia alebo údaje žiadnych operátorov.
S využitím rozsiahlych nových právomocí vytvorených Trumpovou administratívou by USA mohla zakázať na jej pôde všetky transakcie s Huawei, požadovať od amerických telekomunikačných operátorov, ktorí sa stále spoliehajú na jeho vybavenie, aby ho rýchlo odstránili alebo by čelili pokutám a iným sankciám.
Jedným z krokov na riešenie vnímanej hrozby bol zákon z roku 2019 a súvisiace pravidlá, ktoré zakazujú americkým spoločnostiam využívať federálne dotácie na nákup telekomunikačných zariadení od Huawei.
Mobilné veže vybavené zariadením Huawei, nachádzajúce sa v blízkosti citlivých vojenských a spravodajských miest, sa podľa dvoch zdrojov a komisára FCC stali predmetom osobitného záujmu amerických úradov.
Veže mobilných telefónov okolo leteckej základne Malmstrom v Montane, jednej z troch, ktoré dohliadajú na raketové polia v Spojených štátoch, fungovali na technológii Huawei.
Nepriateľský štát by mohol potenciálne vidieť, kedy sú veci online, kedy sú offline, úroveň bezpečnosti, koľko ľudí je v službe v danej budove, kde sú skutočne nebezpečné a sofistikované zbrane.
Zdá sa, že Huawei stále leží v žalúdku vlády USA, ktorá sa stále snaží zbaviť sa jeho technológií. Raz už dokázala položiť jeho globálny predaj smartfónov takmer na lopatky a uvidíme, kam až toto aktuálne vyšetrovanie povedie.