- #Novinky
- 7 min.
- 29.1.2019
Huawei má na krku až 23 žalôb, USA žiadajú vydanie predstaviteľky z Kanady
Na Huawei sa neustále valia ďalšie a ďalšie problémy. Do spoločnosti sa opäť obuli USA s oficiálnou žalobou na Sabrinu Meng (Meng Wanzhou, Meng Wang-čou), finančnú riaditeľku Huawei a zároveň dcéru zakladateľa Huawei.
Huawei čelí problémom v západných už niekoľko dlhých mesiacov od úvodu minulého roka. Neskôr pribudli reštrikcie kvôli americkému prezidentovi Trumpovi, potom sa objavil škandál s decembrovým zatknutím predstaviteľky Huawei v Kanade na žiadosť USA.
Najnovšie USA vydali zatykač a zverejnili oficiálne obvinenia voči Mengovej, ale aj samotnej firme Huawei. USA pritom žiadajú Kanadu, aby im Sabrinu Meng vydala. Medzičasom je však Meng na slobode na kauciu. Kanada má na rozhodnutie 30 dní. Čo sa stane v prípade, že Kanada Sabrinu Meng nevydá nie je ale zatiaľ jasné.
Obvinenia
Azda tým najhlavnejším obvinením je údajné obchodovanie s Iránom, na ktorý sú uvalené zo strany USA sankcie. Sabrina Meng mala údajne s Iránom obchodovať cez spoločnosť Skycom Tech, ktorá je dcérskou spoločnosťou Huawei. Meng mala podľa amerických úradov klamať tamojšie banky, keď tvrdila, že Skycom Tech nie je vo vzťahu s Huawei.
Medzi obvineniami sa objavilo aj údajné pranie špinavých peňazí, ale aj systém odmeňovania zamestnancov, ktorí dokázali získavať dôverné materiály od iných spoločností. Celkovo má byť obvinení až 23!
„Čínske firmy roky porušujú naše exportné zákony a podkopávali sankcie, často používajúc americké finančné inštitúcie na zjednodušenie ich ilegálnych aktivít,“ reagoval na obvinenia Wilbur Ross, minister obchodu USA.
Aj z jeho vyhlásenia môže byť zrejmé, čo tvrdí aj samotný Huawei, že je iba „obetným baránkom“ v obchodnej vojne medzi USA a Čínou. Zvláštne je tiež i to, že obvinenia a žiadosť o vydanie Mengovej do USA prichádzajú iba niekoľko dní predtým, ako sa majú stretnúť predstavitelia USA a Číny na rokovaní o zmieri v už dlhotrvajúcej obchodnej vojne medzi oboma krajinami.
Pre britský The Guardian sa čínske ministerstvo obchodu vyjadrilo: „Tvrdo naliehame na USA, aby zastavili neprimerané utláčanie čínskych spoločností vrátane spoločnosti Huawei a zaobchádzali s čínskymi spoločnosťami férovo a spravodlivo.“
Súčasťou obvinení je aj údajná krádež robotickej technológie Tappy na testovanie smartfónov od spoločnosti T-Mobile US. Tento spor má byť ale podľa Huawei už mimosúdne urovnaný.
https://www.youtube.com/watch?v=mv69ZxKOFSw
Zastúpenie Huawei na Slovensku nám k téme poslalo stanovisko, ktoré zverejňujeme v plnom znení: „Sme sklamaní z vývoja situácie a vznesených obvinení. Po zatknutí finančnej riaditeľky Meng Wang-čou sa zástupcovia našej spoločnosti pokúšali nadviazať kontakt s vyšetrovateľmi, no ich žiadosť bola zamietnutá bez ďalšieho vysvetlenia. Obvinenia z porušenia obchodného tajomstva už boli predmetom iného občianskeho súdneho konania, v ktorom došlo k zmieru oboch strán. Porota dospela k záveru, že nevznikla žiadna škoda, ani nebolo zistené úmyselné či poškodzujúce konanie vo vzťahu k obchodnému tajomstvu (pozn.redakcie: spor o údajnej krádeži technológie Tappy od T-Mobile US). Huawei tiež popiera, že by samotná spoločnosť či jej dcérska firma porušila zákony Spojených štátov amerických, ktoré sú spomínané v obvineniach. Zároveň si nie sme vedomí ani žiadneho protiprávneho konania Meng Wang-čou a veríme, že súdy nakoniec dospejú k rovnakému záveru.“
Sieťové problémy
Deutsche Telekom, materská spoločnosť T-Mobile US sa už stihla k problému s Huawei pre Reuters i vyjadriť: „Deutsche Telekom berie celosvetovú diskusiu o bezpečnosti čínskych sieťových zariadení veľmi vážne. Využívame stratégiu viacerých dodávateľov sieťových zariadení. Napriek tomu prehodnocujeme našu stratégiu obstarávania.“ Je tak zrejmé, že Huawei v Deutsche Telekom ako dodávateľ sieťových zariadení skončil.
V podobnom duchu rozmýšľa aj Nemecko, ktoré sa plánuje pridať k spojencom ako USA, Japonska, Nový Zéland a Austrália, ktoré sieťové produkty Huawei zakázali na národnej úrovni.
Práve sieťové zariadenia sú podstatne dôležitejším biznisom ako mobilné zariadenia pre koncových používateľov. Tých síce Huawei predáva desiatky až stovky miliónov, no v sieťových odvetviach patrí k lídrom s Ericssonom a Nokiou.
Na Svetovom ekonomickom fóre v Davose sa však Liang Hua, chairman Huawei, vyjadril, že Huawei môže odísť z trhov západných krajín a ísť tam, kde bude vítaný.
The chairman of #Huawei warned that the Chinese tech giant could shift away from western countries if it continues to face restrictions. Speaking at the World Economic Forum in Davos, Mr Liang Hua also said his firm might transfer technology to nations "where we are welcomed". pic.twitter.com/LAr1hdQpxk
— China Business Insider (@ChinaBusinessI2) January 22, 2019
Huawei a ZTE v rukách čínskej vlády?
Len pre zaujímavosť, Huawei a ZTE sú čínske spoločnosti, o ktorých sa v minulosti hovorilo ako o pokuse čínskej vlády porovnať západne orientované riadenie (Huawei) a tvrdé komunistické riadenie (ZTE) na veľkých firmách. Čo je na tom pravdy nie je dodnes známe.
Na druhej strane je ale známe, že za vznikom Huawei stojí čínska vláda. O tom sme písali aj v časti seriálu ZNAČKY venovanej práve spoločnosti Huawei. Zároveň je známe, že zakladateľ Huawei, Ren Zhengfei, produkty Huawei vyvíjal formou reverzného inžinierstva. Inak povedané, Huawei kúpilo produkty konkurencie, vo fabrike ich rozobrali a na ich základe vyvinuli nové.
Toto „reverzné inžinierstvo“ Huawei s radosťou využíva dodnes. Stačí sa pozrieť na mnohé jeho produkty, ale dokonca aj reklamné spoty.
Spoločnosti Huawei patrí aj značka Honor, ktorá sa ale snaží navonok vystupovať ako samostatná firma. Takýchto „samostatných“ firiem má ale Huawei omnoho viac, čo dokazuje aj obvinenie z USA.