Reklama

Huawei dosiahol vo švajčiarskej 5G sieti rekordné rýchlosti

Juraj Procházka

Operátor 4ka pri spustení pilotnej prevádzky siete s technológiou 5G (od ZTE) v B. Bystrici prezentoval prenosovú rýchlosť tesne nad 1 Gbit/s. To je síce pekný výsledok, ale nebol dosiahnutý v živej sieti s reálnou záťažou. Navyše podobné hodnoty zvládnu aj siete 4G s technológiou LTE Advanced.

Celkovo však nejde o žiadne prekvapenie, pretože pokročilé verzie dožívajúcej generácie a počiatočné varianty novej generácie mobilných sietí mali aj v minulosti podobné výsledky. Platilo to pre 2G/EGE vs 3G/UMTS, alebo 3G/HSPA+ vs 4G/LTE. História sa opakuje aj pri koexistencii 4G/LTE-A vs 5G/non-standalone.

Pozrite si

Swisscom spustil prvú komerčnú sieť 5G v Európe

Nová generácia však nakoniec vždy získa prevahu a v prípade 5G sa tak deje veľmi skoro po jej nástupe. Huawei zaznamenal v živej švajčiarskej sieti 5G operátora Sunrise v pásme C rekordnú rýchlosť 3,67 Gbit/s. Pásmo C (IEEE C-Band) zahŕňa centimetrové vlny v oblasti 4 – 8 GHz.

Kým väčšina operátorov v USA sa spočiatku zameriavala na zavádzanie sietí 5G v pásme milimetrových vĺn (mmWave ) na krátke vzdialenosti, ázijskí a európski operátori nasadzujú 5G väčšinou v pásmach „sub 6 GHz“. Tie majú väčší dosah, ale nižšie rýchlosti. Firma Huawei však teraz oznámila, že dosiahla míľnik v rýchlosti sťahovania v sieti 5G bez použitia mmWave.

Výkon bol dosiahnutý na viacerých 5G smartfónoch pripojených k jedinej 5G bunke v živej komerčnej sieti Sunrise, čo znamená, že nie je reč o laboratórnych testoch. Americkí operátori dosahujú pritom aj v pásme mmWave pri testoch v živých komerčných sieťach rýchlosti „len“ okolo 2 Gbit/s.

Rýchlosť 3,67 Gbit/s Huawei dosiahol prostredníctvom kanálu o šírke 100 MHz v pásme C a pomocou viacerých nešpecifikovaných anténnych technológií pre viacerých používateľov.

V USA sa tamojší regulátor FCC aktuálne snaží otvoriť pásmo C pre mobilné technológie ako jednu z perspektívnych možností pre budovanie pokrytia 5G s vysokými rýchlosťami.

Zdroj | Surnise

Huawei navrhol skombinovať sťahovanie dát prostredníctvom 5G pomocou spektra C-Band s odosielaním pomocou nižších frekvencií, ktoré doteraz používa 4G, aby sa maximalizovala priepustnosť.  Čínska firma už skôr označila pásmo C ako „zlaté spektrum pre 5G“ a predpovedala, že 100 MHz bloky spektra budú „základným kameňom“ komerčného úspechu 5G.

Americký výrobca čipov Qualcomm, ktorý je zároveň konkurentom Huawei tvrdí, že existujúce 5G čipy môžu dosiahnuť špičkovú rýchlosť až 7,5 Gbit/s pri ideálnych podmienkach siete.

Pozrite si

Deutsche Telekom chce plán na certifikáciu produktov Huawei pre siete 5G

Sunrise v spolupráci s dodávateľom infraštruktúry Huawei od augusta 2019 ponúka pokrytie 5G už vo viac ako 260 švajčiarskych mestách a dedinách. Primárne cieli na zákazníkov, ktorí nevyužívajú doma, alebo vo firme optické pripojenie a chce im „rýchlosť optiky“ priniesť prostredníctvom 5G.

Zdroj | Sunrise

Operátor Sunrise tvrdí, že je prvým, kto Švajčiarom ponúkol komerčné služby 5G, ale vieme, že pravda je iná. Boj o prvenstvo je aj v prípade 5G súčasťou akéhosi telekomunikačného folklóru. Ako prvý totiž vo Švajčiarsku (aj v Európe) priniesol komerčné služby 5G Swisscom, aj keď s menším pokrytím.

Sunrise  doteraz deklaroval maximálne rýchlosti sťahovania vo svojej sieti na úrovni 2 Gbit/s, ale po aktuálnych testoch je zrejmé, že technológia má aj na viac. Časom, keď sa zapoja do hry mmWave v pásme 26 GHz (podľa nariadenia EK by sa malo pre mobilné služby uvoľniť v roku 2020), môžeme očakávať rýchlosti ešte vyššie. Na pokrývanie bielych miest na vidieku je však toto pásmo menej vhodné, preto sa tam uplatnia skôr nižšie frekvencie, vrátane uvoľňovanej „sedemstovky“.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.