Virtuálne okuliare HTC Vive sa u nás síce oficiálne nepredávajú, no v zahraničí si ich môžete dopriať za cenu 799 dolárov, resp. eur. Známy výrobca náradia iFixit sa do nich pustil a kompletne ich rozobral. Ich vnútro je veľmi zaujímavé. Pozrite sa, čo do 800-eurových okuliarov výrobca dokázal napratať.
Toto sú oni, finálna predajná verzia VR okuliarov HTC Vive.
V predaji aj s dvojicou ovládačov a senzormi pohybu. Rozoberie sa tak úplne všetko.
Na to, aby okuliare fungovali je potrebné veľké množstvo pripojení. Okrem HDMI (vpravo) je potrebné aj USB, napájanie a audio spojenie s počítačom.
Zaujímavá je prítomnosť druhého USB 3.0 portu pri HDMI porte vpravo.
Na prednej strane okuliarov je aj malá kamera. Slúži na vytváranie rozšírenej reality pre rôzne appky priamo v okuliaroch.
Vymeniteľná pena na suchý zips okolo rámu je praktický prvok.
Medzi šošovkami a nad nimi sú senzory priblíženia, vďaka ktorým HTC Vive nejdú stále.
Bez náradia to už ďalej nepôjde. Najskôr je potrebné odmontovať úchyty pútok na hlavu.
Prvá plastová časť je dole…
Jednoduchým pohybom sa oddelí predná časť, ktorá je z dvoch zrkadlovo identických častí. Dierky na prednej strane nie sú náhoda. Pod nimi je množstvo IR snímačov. Podľa výrobcu až 32 kusov.
Tie sú na vnútornej časti prednej strany pospájané tenkými plochými káblami. Senzory komunikujú s dvojicou vyššie spomínaných senzorov pohybu, vďaka čomu Vive vie, kde v priestore máte otočenú hlavu. Princíp je však opačný, ako v prípade Oculus Rift. Senzory na HTC Vive prijímajú IR a laserové žiarenie zo senzorov pohybu.
Senzory sú prekryté tenkým tmavým plastom s IR filtrom aj kvôli ochrane aj kvôli lepšej viditeľnosti IR svetla zo senzorov pohybu.
Senzory sú priamo pripojené na matičnú dosku pod vnútorným krytom.
Po ich odpojení je možné zložiť aj vnútorný kryt. Ten odhaľuje matičnú dosku a ďalšie tajomstvá.
Z vnútornej časti je dobre viditeľná kamera, ale aj viacero konektorov.
Kamera je miniatúrna a je vraj od Sunny Optical Technology. Jej rozlíšenie nie je známe.
Každý zo senzorov je očíslovaný…
Matičná doska, mozog okuliarov Vive.
Na doske je kvantum čipov: Micron M25P40 4 Mb Serial flash pamäť (modrý), STMicroelectronics 32F072R8 ARMCortex-M0 Microcontroller (červený), Toshiba TC358870XBG 4K HDMI to MIPI Dual-DSI Converter (oranžový), SMSC USB5537B 7-Port USB Hub Controller (žltý), Alpha Imaging Technology AIT8328 SoC (zelený), Micron N25Q032A13ESE40E 32 Mb Serial Flash pamäť a Cmedia CM108B USB Audio Codec (tyrkysový).
A ďalšie: Lattice Semiconductor LP4K81 A3311RG2 Ultra-low Power FPGA (tyrkysový), Texas Instruments TS3DV642 12-Channel Bi-Directional Multiplexer/Demultiplexer (oranžový), Pericom Semiconductor PI3EQX7841 USB 3.0 Repeater (zelený), Texas Instruments TPS54341 Buck Converter (červený) a Cirrus Logic WM5102 Audio Codec (žltý).
Z opačnej strany je tiež niekoľko čipov: Nordic Semiconductor nRF24LU1P 2.4 GHz SoC (červené štvorce), Invensense MPU-6500 6-axis Gyroscope and Accelerometer Combo (zelený), NXP Semiconductors 11U35F ARMCortex-M0 Microcontroller (oranžový), Micron N25Q032A13ESE40E 32 Mb Serial Flash Memory (tyrkysový), National Semiconductor 61AE81U L00075B (modrý) a Lattice Semiconductor ICE40HX8K-CB132Ultra-low Power FPGA.
Matičná doska je uložená v špeciálnom plaste, ktorý je nad dsiplejmi.
Tie sú spojené so šošovkami v čiernom plaste.
Po odobratí gumeného držiaka je možné obe časti jednoducho oddeliť.
Presnú polohu v rovine zabezpečujú dve kovové tyčky. Pomocou nich sa dá nastaviť aj ich vzájomná poloha pri používaní.
Pár skrutiek a displej je možné oddeliť.
Každý z nich má uhlopriečku až 3,6″ (91,8 mm) a jemnosť 447 PPI. Dokopy majú rozlíšenie 2 160 x 1 200 px.
Aj v prípade HTC Vive sú šošovky špeciálne brúsené pre čo najlepší obraz. Sú takmer kruhovité, len jedna časť je skosená.
Na boku šošoviek je dokonca aj miniatúrny QR kód.
Po rozobratí headsetu nasledujú ovládače.
Tie sú pomerne jednoduché. Majú pár tlačidiel, veľký kruhový touchpad a ergonomicky tvarované plasty.
Aj ovládače ale majú množstvo senzorov. Dokopy je ich vraj až 24. Fungujú na rovnakom princípe, ako v prípade headsetu.
Pohybové senzory pripojené k počítaču vyžarujú IR a laserové lúče, ktoré senzory zachytávajú a podľa toho vyhodnocujú polohu rúk v priestore.
Vo vnútri je jednoduchá matičná doska a batéria.
iFixit rozobral aj touchpad s čipom Cirque 1CA027.
Batéria má kapacitu 960 mAh, 3,69 Wh.
Aj v pomerne malom ovládači je matičná doska s viacerými čipmi: National Semiconductor 61AKE6U L00075B (tyrkysový), TI61ACCV1 BQ24158 (modrý), Micron M25P40 4 Mb Serial Flash pamäť (zelený), Lattice Semiconductor ICE40HX8K-CB132Ultra-low Power FPGA (oranžový), Invensense MPU-6500 6-osový gyroskop a akcelerometer (žltý) a NXP Semiconductors 11U37F ARMCortex-M0 Microcontroller (červený).
Z opačnej strany je len niekoľko konektorov.
A takto vyzerá kompletne rozobratý diaľkový ovládač.
iFixit sa pohral a odfotil aj IR senzory pohybu. Tu je pekne vidieť, ako IrDA a lasery diódy žiaria navôkol.
Senzory pohybu nefungujú len tak. Na ich chod je potrebná elektrická sieť a pripojenie k počítaču cez microUSB port. Senzory, resp. majáky majú aj závit na statív.
Vnútro vyzerá zaujímavo. Okrem matice IrDA svetiel sú tu aj dva motorčeky s lasermi.
Aj majáky používajú NXP Semiconductors 11U37F ARM Cortex-M0 čip (červený štvorec) a National Semiconductor 61AFCXU L00075B (oranžový).
Z opačnej strany je Texas Instruments TLC59284 16-kanálový LED menič (tyrkysový), Texas Instruments SN74AHCT595DBR (modrý), STMicroelectronics ST1480AC Transceiver (zelený) a Broadcom BCM20736 Bluetooth Smart SoC (žltý).
Motorčeky pre lasery nesú logo Nidec. Rovnaká značka poháňa vraj aj ventilátory Xbox One či MacBook Pro z 2013.
Takto vyzerá kompletne rozobratý snímač polohy, resp. maják.
iFixit udelil HTC Vive vysoké skóre opraviteľnosti – až 8 z 10 možných bodov.