Reklama

HTC 10 – návrat legendy vo veľkom, ale drahom štýle

Števo Porubský
96 %
O novej vlajkovej lodi HTC sa hovorilo už pomerne dlho. Mala sa objaviť už začiatkom roka, no taiwanská spoločnosť ju neukázala. Neuvideli sme ju ani na sviatku mobilných telefónov MWC 2016 v Barcelone.

Výhody

  • Výborný výkon
  • Kvalitný fotoaparát
  • Optická stabilizácia na webkamere

Nevýhody

  • BoomSound už nie je stereo
  • Výpadky AF
  • Vysoká cena

Aj marec prešiel ako voda, až kým na 12. apríla výrobca nezvolal veľkú tlačovku. Narodilo sa HTC 10. Žiadne One, žiadne Desire. Len 10. Úplne nové HTC 10 je po dizajnovej stránke jasne rozpoznateľné, že ide o HTC.

Hoci nad displejom ani pod ním nenájdete logo výrobcu, základné črty uvidí každý fanúšik nielen tejto značky. Predná strana je pritom veľmi podobná tej z modelu One A9.

Telo je vyfrézované z jedného kusu hliníku, na našom trhu ho nájdete v klasickej striebornej a karbónovej sivej farbe. Nenechajte sa však pomýliť názvom farby, „Carbon Gray“ je takmer čierna farba.

Okrem uhladeného dizajnu ma na prvý pohľad upútal povrch, ktorý veľmi rád chytá všetky odtlačky prstov. Odporúčam tak radšej striebornú verziu, na ktorej odtlačky vidieť výrazne menej. Alebo ak ste v zahraničí, skúste (dámy) aj zlatú alebo bielu.

Spracovanie je na špičkovej úrovni a vytknúť mu môžem jedine vyčnievajúcu šošovku fotoaparátu na zadnej strane. Spredu zaujme jemne zaoblené krycie sklo Gorilla Glass 4, obrovská šošovka webkamery, pri ktorej nechýba ani notifikačná LED dióda a matné stredové tlačidlo pod displejom.

To sa dá síce jemne stlačiť, ale je plne dotykové. Dôvodom jeho odkrytia spod krycieho skla je fakt, že má v sebe zabudovaný snímač odtlačku prsta. Vľavo a vpravo od neho sú dotykové tlačidlá pre systém Android, ktoré môžu svietiť stále, alebo len keď sa používajú. Podľa toho, ako si ich nastavíte.

Možno ste si aj vy všimli, že tu čosi ale chýba – reproduktory BoomSound nad a pod displejom. Nemýlite sa. Masívne otvory z modelov One či Desire tu už nenájdete. BoomSound reproduktory ale našťastie áno. Jeden je ukrytý pod mriežkou reproduktora na telefonovanie, druhý je pod piatimi dierkami v spodnej časti.

V tejto časti je aj ďalšia novinka od HTC a to USB-C port. V balení pritom nájdete klasickú nabíjačku a USB-C – USB-A kábel, takže sa nemusíte báť, že HTC „desať“ nenabijete z akejkoľvek USB nabíjačky.

Jedine ten kábel budete musieť ešte pár rokov nosiť so sebou, kým sa všetci výrobcovia preorientujú na USB-C. Alebo stačí kúpiť druhý kábel. Nechám na vás.

Horná strana patrí len 3,5 mm audio portu, v ľavej časti je iba šuplík na microSDXC kartu. Na pravej strane je toho viac. Okrem šuplíka na nanoSIM kartu tu nechýba ovládanie hlasitosti a ON/OFF tlačidlo s pomerne výrazným vrúbkovaním, takže ho bez problémom stlačíte aj po tme. Chýba mi tu však hardvérová spúšť fotoaparátu.

Akosi si neviem zvyknúť na to, aby som spúšť stláčal na displeji. Navyše, jednou rukou je to poriadna rozcvička pre palec. Ale HTC nie je jediné, kto odmieta pridať do telefónu normálnu tlačidlovú spúšť.

Funguje však aj proklamované spustenie foťáku z uzamknutej obrazovky za 0,6 sekundy. Merať som to nemeral, ale je to naozaj rýchle. Stačí potiahnuť ikonu foťáku smerom hore a hneď je appka zapnutá.

Zadná strana obsahuje už spomínaný vyčnievajúci fotoaparát, teda presnejšie šošovku 12 Mpx fotoaparátu so svetelnosťou f/1,8. Vedľa nej je duálny LED blesk a laserové ostrenie. Kombinácia UltraPixel čipu, svetelného objektívu a laserového ostrenia HTC ale vyšlo.

Výstup je na pomery smartfónu špičkový tak za jasného dňa, ako aj počas šera či noci. Škoda však, že laserové ostrenie má problém s makro fotením a protisvetlom. Dokonca aj po manuálnom výbere miesta ostrenia fotoaparát nedokázal zaostriť na bod, ktorý som chcel. Výsledkom tak boli nezaostrené fotografie.

Ovládanie fotoaparátu HTC nezverilo do rúk okresanej foto appky od Google a využilo vlastnú. Tá je prepracovaná takmer do najmenšieho detailu. V pravej časti je veľká spúšť a základné zmeny režimov snímania.

Nastavenia vyvoláte stlačením ľavého panelu, z ktorého sa vyrolujú ďalšie režimy snímania. Okrem klasickej fotografie si môžete zvoliť známe Zoe foto-videá, ponorámu alebo režim Pro.

Ten má jednu výbornú vlastnosť – zapína ukladanie do formátu RAW. Okrem toho si ale môžete detailnejšie nastaviť vyváženie bielej, kompenzáciu expozície, ISO, rýchlosť uzávierky a meranie expozície. Prečo sa však v manuálnom režime nemôžeme pohrať s clonou, nastaviť rýchlosť uzávierky na dlhší čas ako 2 sekundy apod.? To isté platí pre video.

Video, čo sa týka výstupu, je na tom tiež výborne. Full HD je základ, ktorý odporúčam využívať, no extrémisti si môžu natáčať aj Ultra HD video. Preostrovanie je plynulé, vyrovnávanie sa s prechodmi medzi svetlými a tmavými zónami taktiež.

Maximálnym prekvapením je možnosť nahrávania zvuku v Hi-Res. V tomto prípade mi ale prišlo divné akési šuchotanie počas natáčania. Taktiež optická stabilizácia by sa mohla ešte softvérovo doladiť, aby bolo video čo najhladšie, bez roztrasených častí.

Ak ste seflie maniak či maniačka, budete mať HTC 10 ešte radšej. Predná webkamera má síce len 5 Mpx rozlíšenie, ale je taktiež typu UltraPixel, takže fotografie sú o čosi lepšie, ako z klasického miniatúrneho čipu veľkosti špendlíkovej hlavičky.

Na webkameru sa 5 Mpx UltraPixel hodí omnoho viac, ako na hlavný fotoaparát zo starších modelov HTC One. Konečne na to HTC prišlo. Veď len ťažko budete selfie zábery tlačiť do fotokníh alebo rodinných albumov.

Mimochodom, HTC 10 nemá blesk pre webkameru, ale vie si na vás posvietiť bielym svetlom z displeja. Foto appka automaticky zvýši jas displeja na maximum a vy si tak môžete dať selfie aj po tme. Čerešničkou na torte je použitie optickej stabilizácie aj na tento predný fotoaparát! Chválim.

Keď už o displeji. Ten si tiež zaslúži pochvalu. Má príjemných 5,2“ (cca 13,2 cm), rozlíšenie 1 440 x 2 560 px (cca 564 PPI) a je typu Super LCD 5. Jas a farby sú veľmi príjemné, v nastaveniach nájdete nielen možnosť zvoliť si veľkosť písma v 4 veľkostiach, režim rukavice či úroveň jasu, ale aj farebný profil, kde nájdete aj režim sRGB.

Práve SLCD 5 prináša vraj 99,9-pecentné pokrytie sRGB gamutu. Tento režim je možné ešte nastaviť pre teplejšie alebo chladnejšie farby. Druhý režim Svieže je trochu saturovanejší, ale nie je to nič vážne.

Osobne mi to nevadilo tak, ako pri presaturovaných AMOLED displejoch z pred pár rokov. S čitateľnosťou na priamom slnku ale vyhráva práve AMOLED displej. SLCD 5 od HTC ale nie je na tom vôbec zle. Aj v slnečnom počasí uvidíte, čo potrebujete.

HTC 10 má aj tzv. Motion Launch, teda ovládanie gestami. Dovoľuje napríklad dvojitým ťuknutím na hlavnom displeji telefón uspať alebo zobudiť. Zaujímavé gesto je aj potiahnutie prstu doľava alebo doprava na vypnutom displeji pre rýchle spustenie plochy alebo Blinkfeedu.

Ak ale máte nastavený odtlačok prsta alebo iné zabezpečenie, bez odblokovania sa na tieto plochy aj tak nedostanete. Dvojitým potiahnutím prsta nadol po zhasnutom displeji zas spustíte fotoaparát a to aj bez toho, aby ste museli HTC 10 odomykať.

Šikovné je aj to, že do galérie či menu sa z rozhrania fotoaparátu nikto nedostane bez potvrdenia bezpečnostnej ochrany (PIN, odtlačok, znak…).

Operačným systémom je Android vo verzii 6.0.1, ktorý počas testovania dostal aj aktualizáciu na verziu 1.30.401.1. Tá priniesla napríklad vylepšenie Wi-Fi, fotoaparátu, stability softvéru a ďalšie drobné opravy.

 

Samozrejmosťou je však nadstavba HTC Sense 8.0 V ňom nechýba známy Blinkfeed, ktorý zobrazuje aktuálne novinky zo spravodajských webov, sociálny sietí (len Twitter, LinkedIn a Google Plus) a notifikácií, ktoré vám dorazia do telefónu. Osobne nepoznám ale nikoho, kto Blinkfeed aktívne používa.

HTC na rozhraní HTC Sense UI 8 spolupracovalo s Googlom a spoločne vyhodili niektoré duplicitné appky. Ide napríklad o vyhodenie HTC Galérie, Telefónu, Kontaktov, Kalendáru, Gmail appky a ďalších.

Šikovné riešenie, pretože v telefóne tak nezavadzajú aplikácie, ktoré aj tak Android ponúka sám. To má však aj svoje následky. Na prehrávania hudby je v HTC 10 len appka Hudba Play, na videá a fotografie zas len googlovská appka Fotky.

Doinštalovaniu aplikácií tretích strán sa tak nevyhne takmer nikto.

Systém je však rýchly a jednoduchý na ovládanie, hoci oproti iným Androidom je rozhranie čiastočne zmenené. Čerešničkou na torte je však možnosť meniť vzhľad systému až do takého extrému, že môžete vymeniť aj ikony či pre každú pracovnú plochu pridať samostatný obrázok pozadia.

Zmena ikon síce vyzerá na prvý pohľad ako výborný spôsob personalizácie, no funguje to len pre vybrané systémové appky. Aplikácie tretích strán majú vždy pôvodnú ikonu, takže na ploche či v menu môže vzniknúť poriadny chaos. Nápad teda dobrý, ale výsledok už ani tak nie.

Novinkou je appka Boost+, ktorej úlohou je optimalizácia celého telefónu. Týka sa aplikácií, batérie, hier, nepotrebných súborov apod. Vie dokonca poslať notifikáciu, ak sa „odpadu“ nahromadí viac ako 1 GB alebo na appky, ktoré ste nepoužili viac ako mesiac.

Ideálne je však nechať appku zapnutú v režime Inteligentné zrýchlenie, ktorý automaticky na pozadí čistí po určitom čase RAMku. Aplikácia je podobná známej appke Clean Master, len je jednoduchšia.

Všetko toto funguje vďaka najvýkonnejšiemu Qualcomm procesoru Snapdragon 820, ktorému sekunduje grafika Adreno 530 a 4 GB pamäť RAM. Nie je to to najlepšie na trhu, no táto kombinácia stále patrí medzi to najlepšie, čo si môžete dopriať.

Dokazujú to aj výsledky benchmarkov – AnTuTu – 91 751 bodov, 3DMark ISU – 27 469 bodov a 3DMark Slingshot – 2 387 bodov. Slušné, hoci na prvé miesto v tabuľkách to nie je.

Kovové telo má však jednu nevýhodu – vie sa poriadne zohriať. Pri updatovaní všetkých appiek sa telefón poriadne zahrial, rovnako, ako pri prehrávaní Full HD YouTube videa či streamingu seriálu z Netflixu. Nebolo to ale nič neznesiteľné, jednoducho bol len horúci. Výkon to ale neovplyvňovalo.

Mimochdom, HTC je dátovo vybavené k dokonalosti. Okrem LTE, Wi-Fi ac, či Bluetooth 4.2 má aj NFC. Tým plusom oproti iným Androidom je však možnosť spárovania telefónu so zariadeniami AirPlay.

Aby všetko fungovalo ako má, výrobca vybavil novinku 3 000 mAh batériou. Jej reálna výdrž je niečo cez jeden deň, pri sporadickom používaní len na telefonovanie, občasné prezeranie webu, e-mailov a správ sa dostanete ale aj cez 2 dni.

Akonáhle ale budete pozerávať on-line videá, hrať sa hry alebo byť neustále na Facebooku, výdrž sa skráti na menej ako jeden deň. Nabíjanie batérie je však rýchle, HTC 10 má funkciu QuickCharge 3.0 (50% batérie za 30 minút) a chváli sa aj technológiou Cool Charge, ktorá má na starosti chladenie batérie, čím sa nabíja ešte rýchlejšie. Prečo výrobca nesiahol aj po bezdrôtovom nabíjaní je veľkou neznámou.

Hoci má HTC 10 len 32 GB pamäť, môžete využiť slot na microSDXC pamäťovú kartu, ktorý je pripravený aj na karty do kapacity 2 TB (zatiaľ neexistujú). Okrem toho sa ale HTC s Google dohodlo na poskytnutí 100 GB priestoru na Google Disku.

V našom prípade ho už ale stihol využiť predchádzajúci tester. 100 GB s telefónom získate na dva roky, potom za priestor už budete musieť platiť.

Reproduktory BoomSound som síce spomínal, ale nevenoval som sa ich zvuku. Ten je iný. Či je lepší, ťažko povedať, no je výborný. Systém BoomSound Hi-Fi Edition, ako ho výrobca nazval, nehrá ale rovnomerne, lebo stereom nie je.

Spodný reproduktor je výkonnejší a aj hlasnejší. Dôvodom je to, že v hornej mriežke je iba tweeter, teda výškový reproduktor, zatiaľčo v spodnej časti je stredobasový reproduktor. Každý má pritom vlastný zosilňovač. Znie to divne, hlavne keď si predstavíte veľkosť týchto reproduktor na úrovni pár mm štvorcových.

Zvuk teda sterom nie je, ale aj napriek tomu hrá veľmi slušne a prekonáva súčasné zvukové prejavy iných vlajkových lodí. Zvuk sa však prekvapivo nedá upraviť. Jediné, čo v nastaveniach zvuku nájdete je možnosť prepínania medzi filmovým a hudobným režimom BoomSound.

Toto „vylepšenie“ ale nie je jediné, ktoré HTC v oblasti zvuku spravilo. Ak máte Hi-Res slúchadlá, môžete si užívať lepší zvuk pri počúvaní obľúbenej hudby, pokiaľ ju máte v dostatočnom formáte.

Podmienok je teda niekoľko, no fanúšikovia kvalitného zvuku ich nemajú problém splniť. S bežnými slúchadlami ale tiež pocítite rozdiel, hlavne ak si nastavíte BoomSound osobný profil po pripojení slúchadiel cez 3,5 mm audio konektor.

Zvoliť si môžete rýchle nastavenie odpovedaním na pár otázok, alebo sa môžete vyhrať a nastaviť výstup pre každé slúchadlo samostatne.

HTC 10 nie je najvýkonnejším smartfónom súčasnosti. Ani najkrajším. Svojich fanúšikov a budúcich majiteľov ale nemusí mať problém nájsť. Špičkové spracovanie, výkonný hardvér, výborný fotoaparát, Hi-Res zvuk, vyladený Android 6.0 či vcelku slušná batéria majú čo povedať aj tým najnáročnejším.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.