Zámer, ktorý v apríli zverejnila NASA počíta s „polapením“ menšieho asteroidu a jeho dopravením pomocou vlečnej kozmickej lode na obežnú dráhu Mesiaca. Možno rozmýšľate, prečo je táto informácia uvedená v eko-rubrike Techboxu. Nuž, je to preto, že tento plán NASA vo mne od počiatku vyvoláva nielen obavy, ale aj zimomriavky. V prípade zlyhania misie by totiž mohlo dôjsť aj ku kolízii nebeského telesa vážiaceho približne 500 ton so Zemou, čo by mohlo mať fatálne následky. Ekologickú katastrofu takých rozmerov sme v histórii ľudstva sotva zažili.
Umelecká koncepcia vesmírneho ťahača asteroidov. Obr.: NASA/JPL
Tip: Naštartuje ruský meteorit hviezdne vojny?
Kozmický balvan takých rozmerov by totiž v atmosfére nezhorel, v krajnom prípade by sa mohol tesne pred dopadom rozpadnúť na niekoľko kusov a pri dopade by spôsobil ničivú tlakovú vlnu, zrejme aj rozsiahle požiare a emisiu prachových častíc ťažko odhadnuteľných rozmerov. Pre porovnanie, bolid, ktorý vo februári vytĺkol okná v celom ruskom Čeljabinsku a sekundárnymi prejavmi zranil asi 1000 ľudí, mal hmotnosť len 10 ton.
Pri všetkej úcte k pokroku v kozmických technológiách nemám dojem, že by ktokoľvek dodnes dokázal manipulovať s akýmkoľvek asteroidom a dopravovať ho na vzdialenosť miliónov kilometrov s hodinárskou presnosťou. Preto mi nepripadá ako dobrý nápad, hneď na prvý pokus ťahať miniatúrnu planétku kamsi do blízkosti Zeme. Ani pyrotechnici sa nehrajú s výbušninami priamo v obývačke.
Američania by chceli „trofej“ chytiť zvláštnou sieťou a premiestniť na stabilnú orbitu okolo Mesiaca. V roku 2021 by k objektu mali poslať pilotovanú loď Orion a kozmonauti by vykonali odber vzoriek z povrchu asteroidu a preskúmali by ho. Experiment by mal priniesť praktické skúsenosti aj pre pilotovanú výpravu NASA na Mars. O podobnom projekte priťahovania asteroidov uvažujú aj „vesmírni kovboji“ z Planetary Resources, ktorí by chceli z asteroidov získavať platinu, irídium, zlato a iné poklady. Vyzerá to však, že veci sa nevyvíjajú hladko. Dodajme hádam, našťastie!
Odborníci z NASA po preskúmaní parametrov 10 000 asteroidov skonštatovali, že žiaden z objektov nespĺňa požadované kritériá, informoval server Hlas Ruska. Ak neberieme do úvahy veľké telesá, niekoľko potenciálne vhodných objektov existuje, ale aj tie sú v skutočnosti nepoužiteľné na daný experiment, pretože sa nachádzajú buď veľmi ďaleko od Zeme, alebo sa pohybujú príliš rýchlo, aby sme ich dokázali zadržať.
Asteroidy nachádzajúce sa blízko Zeme podľa veľkostných kategórií. Jeden obrázok predstavuje 100 objektov. Obr.: NASA/JPL
Podľa Igora Afanasieva z časopisu Novosti kozmonautiky bola „asteroidná iniciatíva“ chybná od svojho počiatku a pripomína známe príslovie o hore a Mohamedovi. Problém je, že vhodné objekty sa dajú pozemskými teleskopmi ťažko pozorovať, kým nie sú blízko Zeme, pretože sú jednoducho príliš malé. Riešením je umiestniť špeciálny teleskop mimo zemskej atmosféry. Mal by to zabezpečiť projekt Sentinel, ktorého štart je plánovaný na rok 2017.
Inou možnosťou je oddeliť 100 tonový úlomok z väčšieho asteroidu a pritiahnuť ho k Mesiacu. Ani na to však nemáme k dispozícii vhodnú technológiu, pretože asteroid nie je kus chleba a trhavina nie je nôž na vykonanie hladkého rezu. Pri výbuchu vzniká množstvo úlomkov, ktoré môžu vytvoriť nekontrolovateľnú hrozbu.
Ako to nakoniec s projektom priťahovania asteroidu dopadne, záleží na postoji kongresmanov USA, ktorí budú schvaľovať rozpočet pre rok 2014 a úspešnosti lobingu podnikateľov, ktorí majú záujem na komerčnom využití planetárnych susedov.