Reklama

Honor View 20 - unikátna vlajková loď, ktorá vás nezruinuje

Stanislav Vinc
90 %
Cenovo dostupné smartfóny majú svojou výbavou a kvalitou čoraz bližšie k tým najdrahším smartfónom a značka Honor je väčšinou v tejto disciplíne v popredí. Dokáže Honor View 20 nahradiť násobne drahšie vlajkové lode, alebo má ich kúpa ešte stále nejaký zmysel?

Výhody

  • krásny dizajn
  • skvelý fotoaparát
  • Kirin 980

Nevýhody

  • nerovnomerné podsvietenie obrazovky
  • žiaden slot na microSD kartu
  • chýba bezdrôtové nabíjanie

Nie je to ešte ani rok, čo som mal možnosť testovať Honor View 10 a na stole nám už leží jeho nástupca, ktorý má s View 10 spoločný jedine podtitul View. Nový Honor View 20 priniesol celkom nový dizajn s tenkými rámčekmi a to dokonca tak tenkými, že namiesto kontroverzného výrezu v displeji nájdete iba malú dierku pre predný fotoaparát.

Kým som Honor View 20 videl iba na fotografiách a videách, nevedel som si používanie smartfónu s takouto dierou v displeji celkom dobre predstaviť. V skutočnosti si však túto dieru prestanete vnímať ešte rýchlejšie, ako bežný výrez, ktorý je v prípade niektorých smartfónov skutočne neprehliadnuteľný.

Honor v tomto prípade stavil na 6,4-palcový IPS LCD panel s rozlíšením 1 080 x 2 310 pixelov, pri ktorom sa mu nepodarilo úplne ovládnuť jeho tvarovanie bez toho, aby sa na ňom neprejavili nedokonalosti. Najmä v spodnej časti obrazovky, ale aj v oblasti okolo diery, môžete takmer pri každej farbe na pozadí vidieť nerovnomerné podsvietenie.

Samozrejme pre väčšinu používateľov je to drobný nedostatok, ktorý zatienia všetky pozitíva tohto smartfónu.  Okrem priestrannej obrazovky a unikátneho dizajnu zadnej strany, ktorá je vytvorená špeciálnou technológiou nanolitografie, pri prehliadaní tela smartfónu netreba prehliadnuť ani prítomnosť 3,5-mm jacku. Ten nájdete v najnovších smartfónoch len veľmi ťažko a Honor si zaslúži všetku česť za to, že ho zo svojej vlajkovej lode ešte neodstránil.

Hneď vedľa neho sa dokonca nachádza aj infračervený port, ktorý môžete využiť napríklad vo vstavanej aplikácii Ovládač. V priebehu niekoľkých sekúnd si v tejto aplikácii môžete naprogramovať diaľkové ovládanie pre váš televízor, rádio alebo multimediálny prehrávač, ktorý tak následne budete môcť ovládať virtuálnym ovládačom v smartfóne.

Na spodnej strane sa zas nachádza USB-C port s podporou Huawei SuperCharge, cez ktorý nabijete batériu s kapacitou 4 000 mAh na 55 % za zhruba 30 minút. Batéria vydrží po celý deň aj pri intenzívnom používaní telefónu a v prípade mierneho používania s ňou bez problémov dosiahnete aj 2-dňovú výdrž.

Bezdrôtové nabíjanie bohužiaľ vo výbave Honor View 20 chýba a taktiež mu chýba stereo ozvučenie, ktoré už ponúka väčšina vlajkových lodí. Vedľa USB-C portu sa nachádza kvalitou neohromujúci, no pomerne hlasný reproduktor.

Pravá strana už tradične hostí ovládacie tlačidlá, pričom View 20 si zachováva aj obľúbené zapínacie tlačidlo s jemným brúsením, takže tlačidlo jednoduchšie nahmatáte a nezošmykne sa vám z neho prst. Na opačnej strane sa nachádza duálny slot pre SIM karty, do ktorého prekvapivo nemôžete vložiť microSD kartu. Spoľahnúť sa tak musíte na integrovanú pamäť a cloud.

Popis zadnej strany samozrejme nemôžeme odbiť iba popisom dizajnu. Nachádza sa na nej totiž 48-megapixelový fotoaparát s clonovým číslom f/1.8 doplnený o 3D kameru, ktorú môžete použiť aj na snímanie pohybu celého tela v pohybových hrách. Ak ste niekedy hrali nejakú pohybovú hru využívajúcu príslušenstvo Kinect na Xboxe, ide o rovnaký princíp, akurát pod televízor nedáte hernú konzolu a veľkú 3D kameru, ale iba smartfón.

Aktuálne túto technológiu využívajú hry Fancy Skiing a Fancy Darts, v ktorých sledovanie pohybu funguje celkom dobre. Sú to však viac technologické ukážky ako hry, ku ktorým by ste sa chceli pravidelne vracať. Budeme teda dúfať, že hry s podporou tejto technológie budú časom do obchodu Google Play pribúdať.

Vždy platilo a stále platí, že počet megapixelov sa nerovná kvalite snímok. Osadený senzor Sony IMX586 však vytvára skvelé zábery bez ohľadu na toto pravidlo. V nastaveniach fotoaparátu si môžete vybrať, či chcete zábery vytvárať v 48-megapixelovom rozlíšení použitím funkcie AI ultra jas, v rovnakom rozlíšení bez tejto funkcie alebo v 12-megapixelovom rozlíšení, kedy sa pri procese spracovania 48-megapixelového obrazu do 12-megapixelovej snímky zvyšuje kvalita obrazu a odstraňuje šum.

Fotografie môžete zobraziť v plnom rozlíšení po ich otvorení v novom okne/tabe.

Rozdiel medzi 48 a 12-megapixelovými fotografiami uvidíte iba pri prehliadaní a úprave fotografií na veľkom monitore. Fotografie vo maximálnom rozlíšení sú samozrejme ostré ako britva a prvé dni budete mať chuť fotiť všetko len preto, aby ste si tieto zábery prehliadali s poriadnym priblížením. Pre väčšinu používateľov však zrejme bude vhodnejší 12-megapixelový režim, ktorý im zaručí maximálnu kvalitu snímok a zároveň im ušetrí miesto v integrovanej pamäti.

Vľavo 48-mpx fotografia, vpravo 12-mpix fotografia. Pre zobrazenie fotografií v plnom rozlíšení ju môžete otvoriť v novom okne/tabe.

Pri tretej možnosti s AI ultra jas fotoaparát vytvára viaceré snímky v priebehu niekoľkých sekúnd, ktoré následne spojí do jedného záberu s cieľom dosiahnuť čo najlepší jas a kvalitu obrazu. Tento režim je vhodný na snímanie nehybných objektov v dobrých svetelných podmienkach a zapínať sa teda oplatí iba výnimočne.

Vľavo bežná fotografia, vpravo fotografia vytvorená v režime AI ultra jas.

Rovnaký princíp je uplatnený aj v režime Noc, kedy fotoaparát v priebehu niekoľkých sekúnd dokáže zachytiť svetlé zábery aj v úplnom šere. Pri dlhšom snímaní je samozrejme vhodné mať po ruke statív alebo aspoň pevný povrch, kam by ste smartfón položili. Výsledok však stojí za to a pri správnom nastavení a pevnom uchopení môžete aj z tmavých podmienok vyčarovať fantastické snímky.

Vysoké rozlíšenie ponúka aj predný fotoaparát, ktorý vytvára selfie fotografie v rozlíšení 25 megapixelov. Ide o typický „huawei-honorovský“ fotoaparát, pri ktorom sa musíte 2x presvedčiť, že ste skutočne vypli všetky skrášľovacie filtre, s ktorými sú inak zábery neprirodzene vyhladené.

Porovnanie fotografií bez skrášľovacieho filtra a s ním.

Ak si tieto skrášľovacie filtre vypnete a zvyknete si na nezvyčajné umiestnenie fotoaparátu, s Honor View 20 dokážete vytvoriť skutočne skvelé selfie fotografie. Ak si predsa len chcete trochu ozvláštniť fotografie, priamo pri fotení si môžete vybrať z niekoľkých vstavaných filtrov, ktoré napríklad dokážu zmeniť tvar rozmazaných svetiel v pozadí do tvaru hviezd alebo sŕdc.

Vo vnútri Honor View 20 pracuje najvýkonnejší čipset HiSilicon Kirin 980 s grafickým jadrom Mali-G76 MP10, na ktorom beží operačný systém Android Pie 9.0 s nadstavbou Magic UI 2.0.1. Systém je vďaka tejto silnej zostave a 8 GB RAM maximálne plynulý a do rozpakov ho neprivedú ani najnáročnejšie hry.

Počas testovania som na trhanie narazil iba pri nakrúcaní 4K UHD videa, pri ktorom náhľad videa počas nakrúcania sekal a za realitou mierne meškal. V tomto prípade je však s najväčšou pravdepodobnosťou na vine softvér a nie hardvér.

https://vimeo.com/320446009

Hodnotenie softvérovej nadstavby je vždy zložité, pretože každý má o výbave a podobe Androidu trochu inú predstavu. Ako pri každom smartfóne od Huawei a Honoru platí, že ich softvér má od čistého Androidu veľmi ďaleko. Mne osobne však Magic UI s množstvom doplnkových funkcií a vylepšení vyhovuje a ak Honor v budúcnosti nezanedbá ani pravidelné aktualizácie, nadstavbe nebude čo vytknúť ani z dlhodobého hľadiska.

Honor urobil s novým prírastkom do série View obrovský skok vpred najmä v oblasti dizajnu, výkonu a fotoaparátov, pričom si zároveň dokázal udržať obľúbené vlastnosti, ako 3,5-mm jack alebo infračervený port. Cenou sa však Honor View 20 dostáva na takú úroveň, kedy by mu vo výbave nemalo chýbať bezdrôtové nabíjanie a aspoň základná odolnosť voči vode a prachu.

Honor View 20 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.