Výhody
- výkonný hardvér
- kvalitné kovové telo
- duálny fotoaparát
Nevýhody
- chýba stabilizácia fotoaparátu
- agresívna umelá inteligencia vo fotoaparáte
- bloatware
Aj keď sa Huawei so značkou Honor vždy orientoval na smartfóny zo strednej a nižšej triedy, na smartfóne Honor View 10 to vôbec nevidno. Už aj jeho balenie vyzerá prémiovo, pričom vo vnútri nájdete aj silikónový priesvitný obal a rýchlu nabíjačku SuperCharge. Po prvom dobrom dojme z obalu vás nesklame ani samotný smartfón.
Telo telefónu je z kovu, takže je veľmi pevné, pričom svojim spracovaním mierne pripomína iPhone 6/6S, čo umocňujú podobne rozmiestnené antény na zadnej strane. Do redakcie nám dorazila verzia Navy Blue, ktorá je za normálnych okolností tmavomodrá, no na slnku sa predná strana akoby rozžiari, čím telefón pekne vynikne a upúta na seba pozornosť okolia.
Na pravej strane sa nachádza štandardný set tlačidiel na ovládanie hlasitosti a tlačidlo zamykania, ktoré je zbrúsené kruhovým vzorom. To nemá v podstate žiaden praktický význam, no vyzerá to štýlovo.
Na opačnej strane sa nachádza slot na SIM kartu a microSD kartu, ktorý je v nami testovanej Dual SIM verzii hybridný. Ak oželiete použitie dvoch SIM kariet, pamäť si môžete rozšíriť o 256 GB.
Na vrchnej strane smartfónu sa okrem otvoru pre mikrofón nachádza aj infračervený port. Áno, aj v dnešnej dobe sa na trhu objavujú smartfóny s infračerveným portom, no počudovanie a otázky o potrebe tohto portu vás prejdú hneď, ako vyskúšate zabudovanú aplikáciu Ovládač. Tá vám umožní ovládať v podstate akýkoľvek spotrebič vo vašej domácnosti, takže najbližšie už nebudete musieť hľadať zapadnutý ovládač v gauči, stačí vám vytiahnuť Honor View 10.
Na spodnej strane sa nachádza 3,5-mm jack a USB-C port, ktorý podporuje rýchle nabíjanie pomocou pribalenej 5V/4,5A nabíjačky Huawei SuperCharge. Za pol hodinu dokážete nabiť zhruba polovicu batérie.
Prednej strane dominuje 5,99-palcový IPS LCD displej s rozlíšením 1 080 x 2 160 pixelov, ktorý našťastie nemá žiaden výrez, aj keď nasleduje trendy s pomerom strán 18:9. Displej je po každej stránke kvalitný a nie je mu v podstate čo vytknúť. Určite by potešil always-on displej, no to je iba detail, bez ktorého sa zaobídete.
Nad displejom (na ktorom je od výroby ochranná fólia) sa nachádza reproduktor, notifikačná dióda a fotoaparát, ku ktorému sa dostaneme neskôr. Zaujímavejší prvok sa nachádza pod displejom. Reč je samozrejme o snímači odtlačkov prstov, ktorý na dnešných smartfónoch vídavame väčšinou na zadnej strane.
Za normálnych okolností som rád, keď je snímač na prednej strane, keďže na tomto mieste ho máte dostupný za každých okolností, no v tomto prípade je telefón skrátka príliš veľký na to, aby to bolo praktické. Ak budete telefón odomykať, alebo si od vás aplikácia vypýta odtlačok, telefón budete musieť prechytávať. To je však všetko, čo sa dá snímaču vytknúť. Telefón totiž odomkne bleskovo, z čoho by si niektorí výrobcovia mali brať príklad.
Telefón podporuje aj odomykanie tvárou, ktoré funguje prekvapivo dobre. Samozrejme, keďže na prednej strane nenájdeme pokročilé senzory, aké na odomykanie tvárou využíva iPhone X, nemôžeme očakávať rovnaké výsledky v zlých svetelných podmienkach či v tme. Pri bežnom používaní cez deň si ale telefón tvárou bez problémov odomknete a na takéto pohodlné odomykanie si veľmi radi a rýchlo zvyknete.
Dominantným prvkom zadnej strany je duálny fotoaparát s 16 Mpx snímačom s clonou f/1,8 a 20 Mpx monochromatickým snímačom, ktorý slúži na lepšie spracovanie sveta a detailov na fotografiách. Fotoaparát z telefónu vyčnieva, čo zachraňuje pribalený obal. Nevýhodou takejto konštrukcie je ale to, že medzi objektívmi sa zachytáva prach, ktorý odtiaľ len tak ľahko nedostanete.
Hardvéru fotoaparátu dopomáha umelá inteligencia, ktorá je zabudovaná do procesoru Huawei Kirin 970. Umelá inteligencia dokáže rozpoznať trinásť rôznych scén, podľa ktorých následne upraví nastavenia fotoaparátu pre čo najlepší výsledok. Rozpoznávanie scén funguje skvelo, no následná automatická úprava je občas až príliš výrazná, najmä pri fotení zelene.
Umelá inteligencia väčšinou vyprodukuje také zábery, na ktoré sa dobre pozerá a nie také, ktoré by zodpovedali realite. K dispozícii však našťastie máte aj manuálny režim, v ktorom môžete umelú inteligenciu skrotiť. S umelou inteligenciou či bez nej, v každom prípade dokážete s Honor View 10 vytvoriť skvelé zábery, záleží už len na vás, či uprednostňujete efektnejšie, alebo skôr reálnejšie zábery.
Veľkým ťahákom fotoaparátu je aj bokeh efekt, teda rozostrovanie pozadia za foteným objektom. Je zaujímavé, aké rôznorodé výsledky dokáže duálny fotoaparát v tomto telefóne vytvárať. Pri niektorých fotografiách si Honor View 10 poradil s bokeh efektom lepšie, než niektoré vlajkové lode. Niekedy to ale akosi fotoaparátu nevyjde a rozmaže aj veľkú časť osôb či objektov. Je to teda často o šťastí a o tom, v akých podmienkach fotíte, no rozmazanie si môžete upraviť aj dodatočne.
Predný fotoaparát s rozlíšením 13 Mpx a clonou f/2,0 je kvalitný, no je jasne vidieť, že Honor sa svojim softvérom orientuje najmä na ázijský trh, kde sú populárne skrášľovacie filtre a preexponované selfie fotografie. Ak chcete vytvárať čo najvernejšie fotografie, musíte sa poobzerať po smartfóne od iného výrobcu. Pre telefóny Huawei a Honor sú takéto efektné selfie fotografie typické.
Srdcom smartfónu je čipset HiSilicon Kirin 970 s osemjadrovým procesorom Cortex-A73 a Cortex-A53 s grafickým čipom Mali-G72 MP12. To je mimochodom rovnaký hardvér, aký nájdeme v najnovšom Huawei P20. Ako už asi tušíte, ide o poriadny kus hardvéru, ktorý patrí aktuálne medzi to najvýkonnejšie, čo na trhu nájdete. Smartfóny, ktoré sa v benchmarkoch umiestňujú nad Honor View 10, stoja takmer dvojnásobok.
Operačným systémom je Android Oreo 8.0 s nadstavbou EMUI vo verzii 8.0, ktorú nájdeme vo všetkých smartfónoch Honor a Huawei. Často sa o tejto nadstavbe hovorí ako o príliš výraznom zásahu do základného Androidu a to sa poprieť nedá. Na druhej strane ale EMUI patrí určite medzi tie vydarenejšie nadstavby, a to najmä vďaka veľkému množstvu vylepšení, ktoré ani nie je možné obsiahnuť v recenzii.
V nastaveniach si okrem iného môžete prispôsobiť systémovú navigáciu. Ako bolo spomenuté vyššie, Honor View 10 má snímač odtlačkov umiestnený na prednej strane pod displejom. To znamená, že tento snímač môžete využívať aj ako domovské tlačidlo, ktoré podporuje rôzne gestá. Posunutím do strán môžete otvoriť ponuku multitaskingu alebo sa vrátiť o obrazovku späť, ako to poznáme pri telefónoch od Motoroly.
Osobne som si ale na túto možnosť ani po niekoľkých dňoch nedokázal zvyknúť a radšej som využil virtuálnu navigačnú lištu, pri ktorej má snímač pod displejom iba jediné využitie a to na návrat do hlavného menu.
V bohatých nastaveniach sa okrem iného nachádzajú aj režimy pre šetrenie batérie, pričom zopár percent môžete ušetriť aj tým, že si znížite rozlíšenie obrazovky. Batéria má kapacitu 3 750 mAh a aj pri veľkom nápore vydrží bez problémov jeden deň. Pri miernejšom používaní a aktivovaní šetričov batérie si výdrž môžete natiahnuť aj na dva dni, no bola by škoda škrtiť tak vydarený hardvér.
Honor View 10 ponúka skvelý pomer medzi cenou, výkonom a aj kvalitou, pričom je len málo vecí, ktoré ho delia od najvyššej smartfónovej ligy. Náročným používateľom bude chýbať bezdrôtové nabíjanie či zvýšená odolnosť voči vode, no na druhej strane tu nechýba 3,5 mm jack a infračervený port. Je len na vás, čo od smartfónu požadujete, no ak hľadáte výkonný hardvér zaobalený do vydareného a kvalitného tela, len ťažko nájdete na trhu niečo výhodnejšie, než je Honor View 10. Preto si od nás zaslúži ocenenie TIP REDAKCIE.
Honor View 10 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.