Výhody
- veľmi dobré spracovanie
- luxusne pôsobiaci vzhľad
- najnovší operačný systém Android
Nevýhody
- chýbajúce USB-C
- chýba technológia rýchleho nabíjania
- slabšia kvalita záznamu videa
Nie je to tak dávno, čo značka Honor predstavovala cenovo dostupnejšie verzie obľúbených modelov Huawei. Na priaznivých cenách sa nič nezmenilo. Honor však v aktuálnych modeloch ponúka podstatne prepracovanejšie zariadenia, ako tomu bolo v minulosti. Dôkazom je aj nový Honor 9 Lite.
Honor si na balení svojich smartfónov nedáva až tak záležať, ako sesterská spoločnosť Huawei. Preto aj najnovší Honor 9 Lite k vám príde v úplne bežnej krabičke. Tá okrem samotného smartfónu obsahuje ešte nabíjačku a microUSB kábel. Nič viac.
Žiadne slúchadlá, ani ochranný obal sa v tomto prípade nekonajú. Niekde sa predsa len musela nižšia cena prejaviť. Na druhú stranu môžete využiť príslušenstvo, ktoré bude vyhovovať práve vám.
Vyzerá luxusne, ale leskne sa ako psie …
Napriek pomerne chudobnému baleniu, je Honor 9 Lite smartfónom, ktorý vás okamžite zaujme. To platí dvojnásobne v prípade testovanej modrej verzie, ktorá pôsobí neokukane a luxusne.
Teda minimálne do momentu, kým dáte dole ochrannú fóliu. Lesklý sklenný povrch, ktorý na tomto kúsku nájdete, totiž predstavuje dokonalý podklad na zachytávanie odtlačkov.
Handrička na čistenie smartfónu tak bude povinnou výbavou každého budúceho majiteľa tejto novinky. Treba však uznať, že v momente, keď je Honor 9 Lite čistý, vyzerá jednoducho úchvatne.
Okrem modrej bude v predaji aj antracitovo čierna a ľadovo šedá verzia. Aj keď som nemal možnosť vyskúšať si na vlastnej koži, ako povrch ostatných verzií reaguje na odtlačky, predpokladám, že bude na ne menej náchylný, ako modrý kúsok.
Pravdou však ostáva, že práve vďaka použitiu skla na zadnej stene pôsobí Honor 9 Lite na svoju cenovú kategóriu doslova prémiovo. Tento model je teda dôkazom, že aj cenovo dostupný smartfón, môže vyzerať veľmi dobre.
Istú zásluhu na tom má aj to, že tak na prednej, ako aj zadnej strane použil výrobca sklo s 2,5D zakrivením. Smartfón sa tak veľmi dobre drží v ruke a prekvapivo sa ani napriek použitiu skla nijako výrazne nešmýka.
Honor 9 Lite podobne ako iné súčasné modely výrobcu razí cestu minimálneho množstva hardvérových tlačidiel. Pod displejom tak nenájdete žiadne tlačidlá a snímač odtlačkov je umiestnený na zadnej stene smartfónu.
Osobne toto umiestnenie preferujem a snímač funguje skutočne rýchlo. Okrem zabezpečenia smartfónu ho môžete využiť aj na ovládanie niektorých funkcií.
Rôznymi gestami tak môžete napríklad stiahnuť menu notifikácií, prípadne vytvoriť selfie, alebo zdvihnúť prichádzajúci hovor, či zastaviť budík.
V spodnej časti nájdete už len 3,5 mm audio konektor, mikrofón a microUSB konektor. Áno, Honor v tomto prípade akosi zabudol na to, že väčšina zariadení už používa USB-C.
Vedľa tohto historického konektoru nájdete jediný reproduktor pre hlasitú reprodukciu. Ten je však prekvapivo hlasný, takže si budete môcť pohodlne užívať videá, prípadne aj hudbu. Pri maximálnej hlasitosti sa však už pripravte na citeľné skreslenie.
Displej sa vydaril na jednotku
Takmer celú prednú stranu zaberá Full View displej s pomerom strán 18:9, podobne ako tomu je napríklad v prípade Huawei Mate 10 Pro. Jeho uhlopriečka je pritom 5,65” a poskytuje Full HD+ rozlíšenie.
Práve IPS displej je určite jednou zo silných stránok tohto smartfónu. Ponúka totiž verné podanie farieb, ako aj vysokú úroveň jasu, takže ani v exteriéri nebudete mať problémy s jeho čitateľnosťou.
Navyše v nastaveniach si môžete pre displej zvoliť menšie HD rozlíšenie pre ušetrenie kapacity batérie. Tiež si môžete pomerne podrobne nastaviť vyváženie bielej a podanie farieb.
Už v štandardnom nastavení však displej disponuje naozaj veľmi dobrými farbami a chýba aj mierny posun k modrej, ktorý sme mohli postrehnúť v predchádzajúcich modeloch výrobcu.
Keďže displej používa ešte stále nový pomer strán 18:9, občas sa môže stať, že narazíte na aplikáciu, ktorá si s týmto pomerom strán nebude vedieť poradiť. Vo väčšine prípadov však smartfón automaticky ponúkne možnosť roztiahnutia aplikácie na celý displej.
Asfalt neroztrhá, ale ani nesklame
Ak si uvedomíte, že Honor 9 Lite sa bude predávať za 249 €, určite od neho nebudete očakávať najvýkonnejší hardvér súčasnosti. Osemjadrový procesor HiSilicon Kirin 659 nepatrí ani zďaleka medzi top čipsety výrobcu. Je to skôr taká zlatá stredná cesta.
Okrem toho nájdete v tomto smartfóne 3 GB operačnej pamäte a 32 GB úložisko. Rád by som ako základ videl hodnotu minimálne 64 GB (na niektorých trhoch sa predáva aj verzia s 4 GB RAM a 64 GB úložiskom), v prípade potreby však môžete využiť slot pre microSD kartu.
Ak radi porovnávate štatistiky, tak mám pre vás hodnotenia, ktoré novinka dosiahla v rôznych benchmarkoch. V prípade benchmarku AnTuTu dosiahol Honor 9 Lite hodnotenie 88 510 bodov a v prípade benchmarku Geekbench 4 bolo jeho hodnotenie 935 bodov pre single-core a 3 728 bodov pre multi-core.
Ako vidíte nie je to veľa, ale aj napriek tomu je 9 Lite svižným smartfónom, ktorý bez problémov otvára aplikácie a výrazného spomalenia sa nedočkáte ani pri prepínaní väčšieho množstva spustených aplikácií.
Samozrejme podobne ako ostatné modely výrobcu je aj Honor 9 Lite Dual SIM smartfónom. Ak teda chcete mať jeden smartfón pre svoju firemnú, ale aj súkromnú kartu, bude vám tento kúsok vynikajúcim pomocníkom.
Navyše nechýba režim Dual stand-by, takže môžete mať aktívne obe karty. Samozrejme podporuje tento model aj všetky LTE siete, ktoré sú u nás dostupné. Vzhľadom na hybridný slot však v tomto prípade prídete o možnosť rozšírenia integrovanej pamäte.
Nový Android na palube
Aj napriek staršiemu microUSB konektoru našťastie Honor v prípade výberu operačného systému pre nový 9 Lite siahol po najnovšom Androide 8.0. Samozrejme ten sa podobne, ako v iných modeloch Honor a Huawei skrýva pod grafickú nadstavbu EMIU 8.0.
Tá prináša niekoľko noviniek, ako je napríklad možnosť voľby zobrazenia aplikácií. Tie totiž môžu byť zobrazené na samostatných obrazovkách, alebo ako menu.
Tiež nechýbajú niektoré aplikácie známe so smartfónov Huawei, ako je napríklad Zdravie, či Huawei Share pre zdieľanie údajov prostredníctvom Wi-Fi. Dokonca v smartfóne nájdete aj možnosť prihlásenia sa do Huawei konta pre jednoduchšiu zálohu a obnovenie údajov.
Súčasťou systému sú aj rôzne možnosti personalizácie, ktoré zahŕňajú napríklad témy, alebo rýchly prístup k niektorým nastaveniam priamo zo zamknutej obrazovky.
Veľmi rád využívam napríklad rýchle spustenie kalkulačky, alebo svietidla práve pomocou tohto riešenia. Pochvalu si však zaslúži aj správca systému, ktorý vám pomôže s jeho optimalizáciou.
Ak si radi upravujete prostredie vášho Android smartfónu, oceníte aj prístupnosť tém, ktoré menia nielen tapety, ale aj ikony a iné nastavenia. Výber je bohatý, avšak nemusí osloviť každého.
Batéria ho pri živote udrží viac ako jeden deň
Honor 9 Lite disponuje batériou s kapacitou 3 000 mAh. Na dnešné pomery je to už štandardná hodnota. Vďaka veľmi dobrej optimalizácii spotreby však Honor 9 Lite poteší dobrou výdržou na jedno nabitie.
Celkovo smartfón nemá problém vďaka tejto batérii presiahnuť jeden deň výdrže na jedno nabitie pri skutočne aktívnom používaní. Ak budete so smartfónom pracovať menej, hravo budete atakovať hranicu dvoch dní výdrže.
Samozrejme môžete jeho výdrž ešte zvýšiť použitím nižšieho rozlíšenia displeja. V nastaveniach však nájdete aj možnosť automatickej aktivácie rozlíšenia v závislosti na aplikácii, ktorú práve používate.
Sklamaním v tomto prípade je však použitie už spomínaného microUSB portu. Chápem, že Honor 9 Lite je v prvom rade cenovo dostupným zariadením, ale aj tak si myslím, že USB-C konektor by mal byť v jeho prípade samozrejmosťou.
Rovnako by som privítal rýchlejšie nabíjanie. Z nuly si tak na plné nabitie budete musieť počkať takmer dve a pol hodiny. Ak vzhľadom na sklenenú zadnú časť očakávate bezdrôtové nabíjanie, budete sklamaný. Honor 9 Lite ním nedisponuje.
Istou pomocou v prípade maximálnej núdze môžu byť rôzne šetriace režimy, pričom ten najúčinnejší vám z moderného smartfónu spraví telefón s funkciami Nokie 3310.
Vidia štyri oči skutočne viac?
Áno, čítate správne. Hlavným ťahákom nového Honoru 9 Lite sú fotoaparáty. Kým väčšina súčasných zariadení si vystačí s dvoma hlavnými snímačmi vzadu a jedným predným fotoaparátom, Honor 9 Lite pridáva ešte jeden fotoaparát dopredu navyše.
Prečo? Odpoveď je pomerne jednoduchá, aby sa novinka mohla zapáčiť aj mladej generácii, ktorá doslova miluje selfie fotografie. Práve preto sa Honor pri svojej novinke zameral aj na fotoaparáty na prednej strane.
Kombináciu 13 Mpx hlavného snímača a 2 Mpx snímača pre detekciu hĺbky tak nájdete rovnako na zadnej, ako aj prednej strane smartfónu.
Cieľom tejto dvojice nie je získanie maximálneho množstva detailov, ako tomu je napríklad v prípade Huawei Mate 10 Pro, alebo Huawei P10, ale dosiahnutie maximálnej kvality pri portrétoch.
Po svojich skúsenostiach musím povedať, že sa v tomto smere Honor 9 Lite naozaj podaril, aj keď je tam niekoľko ale. Všetko totiž funguje prekvapivo dobre ak je okolité osvetlenie dostatočné.
S klesajúcou intenzitou okolitého svetla klesá aj kvalita fotografií, ktoré sa vám podarí vytvoriť. Najčastejším problémom, s ktorým sa pri fotografiách stretnete je reprodukcia farieb.
Často sa totiž stane, že výsledné fotografie postrádajú verné podanie farieb a pôsobia slabo saturované. Pri umelom osvetlení sa tiež môžete stretnúť s problémovejším vyvážením bielej.
Hlavnou výhodou však ostáva predná dvojica fotoaparátov. Vďaka rovnakej kombinácii, ako vzadu sú výsledky pri portrétnom režime, ktorý samozrejme Honor 9 Lite ponúka naozaj veľmi dobré.
Smartfón dokáže samozrejme pracovať aj s rozostrením pozadia, ktoré funguje prekvapivo dobre aj v slabšom svetle. Samozrejme detailov je už v tomto prípade pomenej, rovnako je na fotografiách badateľný pomerne silný šum.
Celkovo si však režim veľmi dobre poradí s detekciou tváre, ako aj pozadia. Problémovými miestami ostávajú podobne, ako v prípade mnohých konkurentov vlasy a občas aj uši. Inak som však bol výsledkami, ktoré fotoaparát poskytoval milo prekvapený.
Spomenúť však treba dve veci, ktoré mi tak trochu prekážali. Jednou je neustále automatické zapínanie režimu „skrášlenie“. Nechápem prečo si nemôže telefón pamätať poslednú voľbu.
Osobne sa mi totiž režim skrášlenie ani náhodou nepáči. Je zbytočne umelý a osoba na fotografii síce jeho vplyvom stratí vrásky, ale aj akéhosi ducha, ktorým by mala fotografia oplývať.
Druhým obmedzením, s ktorým jednoducho musíte počítať, je podstatne pomalšie fungovanie automatického zaostrenia pri využívaní režimu portrét. Tiež musíte počítať s tým, že predný fotoaparát postráda automatické zaostrovanie. Inak si však zaslúži fotoaparát v prípade novinky určite pochvalu.
4K nečakajte
Aj napriek tomu, že fotoaparát je jednou z výhod nového Honor 9 Lite, v prípade videa sa to až tak jasno neprejavuje. Novinka totiž neposkytuje možnosť nahrávania UHD videa.
Maximálne rozlíšenie, ktoré v ponuke nájdete je Full HD. Rovnako chýba aj optická stabilizácia, takže ak budete hľadať smartfón na video, mali by ste sa radšej pozrieť niekde inde.
Potešením je však to, že vzhľadom na použitie rovnakej kombinácie snímačov na prednej aj zadnej strane, ponúkne Honor 9 Lite kvalitné video aj pri selfie kamere.
Škoda len, že rovnako iba vo Full HD rozlíšení. Ako som už spomínal vyššie, treba dbať na to, že Honor 9 Lite je elegantným smartfónom s cenou 249 €. Preto od neho nemôžete očakávať rovnaké možnosti, aké poskytujú napríklad modely s cenou takmer dvojnásobnou.
Verdikt
Honor 9 Lite je pre mňa milím prekvapením. Nie je to síce najvýkonnejší smartfón súčasnosti, rovnako má určité medzery v prípade videa, za odporúčanú cenu však ponúkne viac ako slušnú výbavu.
Navyše bude svojich budúcich majiteľov určite lákať na dizajn, ktorý je v jeho prípade vydarený a v testovanej modrej farbe pôsobí Honor 9 Lite neokukane a napriek prijateľnej cene doslova prémiovo.
Honor 9 Lite si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.