Reklama

Honor 8X – smartfón so štýlom na úkor výkonu

Imrich Maťo
87 %
Pod značkou Honor sa na našom trhu nedávno oficiálne objavil ďalší smartfón, Honor 8X. Už na prvý pohľad zaujme veľmi elegantným telom. Bude mu to však stačiť na to, aby zaujal?

Výhody

  • dizajn
  • cena
  • výdrž batérie
  • plnohodnotný Dual SIM

Nevýhody

  • výrez v displeji
  • nestabilná fotoaplikácia
  • starší Micro USB
  • množstvo bloatware

Nie je to tak dávno, čo som testoval model rovnakej značky, Honor Play, ktorý taktiež púta pozornosť svojou eleganciou. Tak, ako sme na ňu zvyknutí pri posledných modeloch značiek Huawei a Honor.

Navyše Honor Play poskytol špičkový výkon, hodný vlajkových lodí, ktorý majú možnosť využiť nie len fanúšikovia mobilných hier. Keď sa mi ani nie po dvoch mesiacoch dostal do ruky Honor 8X, napadla mi otázka, či nebude zbytočným modelom iba do počtu. Odpoveď však nie je jednoznačná.

Smartfón Honor 8X má len niekoľko drobných dizajnových úprav, v porovnaní s modelom Play. Najvýraznejším prvkom je zaujímavý matný pruh na zadnej strane, ktorá navyše žiari rôznymi odleskami. Už pri predstavení telefónu sme vás na toto upozornili.

Pozrite si

Honor Play – herný smartfón aj pre náročných

Ďalšou z úprav je zúženie výrezu v displeji. Výrobca to dosiahol zmenou dizajnu mriežky nad reproduktorom slúchadla. Inak je rozmiestnenie ovládacích tlačidiel a konektorov zhodné, ako na Honor Play.

Zdroj | Honor

Znamená to, že aj pri Honor 8X výrobca zachoval 3,5 mm audio konektor, čo poteší audiofilov. Na druhej strane ma však zarazilo, prečo má tento telefón ako nabíjací a komunikačný port použitý starší Micro USB konektor… Aspoň, že sú oba vedľa seba na spodnej strane. Osobne to považujem za rozumné v prípade, že zároveň telefón nabíjam a počúvam z neho hudbu cez káblové slúchadlá, alebo AUX vstup v aute.

Ak Honor 8X karhám za Micro USB, pochváliť ho musím za plnohodnotný režim Dual SIM. Áno, zásuvka pre SIM karty a pamäťovú microSD kartu má tri samostatné časti pre každú z nich. Nemusíte sa tak obmedzovať a riešiť dilemu, či použiť druhú SIM kartu na úkor pamäťovky.

Pozrite si

Honor Magic 2 – výkonná vlajková loď s výsuvnou konštrukciou

Hoci, pri konfigurácii, ktorú som testoval, nutnosť využitia microSD karty nie je taká nevyhnutná. Testovaný kus v cene 309 € mal totiž 128 GB vnútornú pamäť. Navyše, na našom trhu je k dispozícii aj verzia so 64 GB vnútornou pamäťou za odporúčanú cenu 279 €.

Honor 8X má pri rozmeroch 160,4 x 76,6 x 7,8 mm displej veľkosti 6,5 palca s pomerom strán 19,5:9. Jeho rozlíšenie je Full HD+, číselne povedané 1 080 x 2 340 px. V podaní farieb alebo čitateľnosti v exteriéri nezaostáva za súrodencami svojej značky. No počas slnečného dňa by to chcelo mať možnosť ešte o niečo zvýšiť jas pre lepšiu viditeľnosť.

Pozrite si

Honor 10 – Keď sa spojí krása s inteligenciou!

Čo sa týka výkonu smartfónu Honor 8X, ten zodpovedá zaradeniu telefónu do strednej triedy. O všetkom vypovedá hodnota testu AnTuTu na úrovni cca 141 tisíc bodov. Je to preto, lebo v tomto modeli výrobca použil osemjadrový procesor Kirin 710 a grafiku Mali-G51. Operačná pamäť RAM je pritom veľkosti 4 GB. A to pri oboch variantoch vnútornej pamäte.

Na druhej strane však musím priznať, že bežné operácie s telefónom sa vykonávali plynulo, bez zdĺhavého vyčkávania či zasekávania systému. Až pri náročnejších činnostiach alebo dlhšie spustených aplikáciách na pozadí sa prejavil nižší výkon, napríklad aj tým, že niektoré appky na pozadí sa po prepnutí na ne nanovo spustili.

S telefónom Honor 8X som nemal problém si zahrať aj viaceré náročnejšie hry. I keď sa to odrazilo na ich hratelnosti. Tak napríklad tadičná hra World of Tanks Blitz pri maximálnych nastaveniach grafiky bežala priemerne 40-50 fps, pri náročnejších situáciách dropovala až na 15 fps. S menej náročnými hrami sa vyšantíte do sýta. Hernému výkonu napomáha aj technológia GPU Turbo, s ktorou sme sa stretli aj pri modeli Play.

Z toho, ako aj z vyššie spomenutého, najmä čo sa týka dizajnu, je zrejmé, na ktoré karty výrobca pri tomto telefóne stavia.

Ak som sa od začiatku snažil „porovnávať“ Honor 8X a Honor Play, tak pri batérii začnem tým, že oba modely ju majú rovnakú s kapacitou 3 750 mAh. Ako sa dalo predpokladať, vzhľadom na použitý hardvér, výdrž batérie modelu 8X je o niečo dlhšia.

GFXbench zaznamenal pri teste batérie v nižšom HD+ rozlíšení výdrž pod plnou záťažou 248 min. (vs. 224,5 min. Honor Play) a pri plnom, teda FHD+ rozlíšení 226 min. (vs. 157 min. Honor Play). V praxi to znamenalo, že aj pri väčšom pracovnom vyťažení telefónu som nemal žiadny problém vydržať s dostatkom energie po celý deň.

Pozrite si

Honor View 10 – kráska a zviera v jednom tele

V balení smartfónu Honor 8X je tiež silikónový obal, ktorý, pochopiteľne, v prvom rade chráni sklenenú zadnú stranu. Zároveň však zarovnáva vytŕčajúce optiky zadných fotoaparátov a zabraňuje tak ich poškodeniu.

Snímač odtlačkov prstov pod nimi je vhodne umiestnený pre uchopenie oboma rukami. Subjektívne som však mal počas testu pocit, že pri rozpoznávaní odtlačku bol o trochu menej spoľahlivý, ako pri modeli Honor Play.

Vrátim sa ale k už spomenutým fotoaparátom. Pod optikami sú umiestnené snímače s 20 Mpx a 2 Mpx rozlíšením. Druhý z nich, ako to pri takýchto kombináciách býva, slúži na zaznamenanie hĺbky snímanej scény a napomáha pri bokeh efekte a podobne.

Podstatnejší je však „hlavný“ fotoaparát. V plnom rozlíšení vytvára fotografie veľkosti 5 120 x 3 840 px. Ak chcete vytvárať širokouhlé zábery, tie budú mať rozlíšenie 13 Mpx a veľkosť 5 120 x 2 448 px. Tieto fotografie sú teda v dosť nezvyčajnom pomere 18,8:9.

Ak budete fotografovať so zapnutou umelou inteligenciou (AI), telefón zníži rozlíšenie na 12 Mpx s veľkosťou 3 968 x 2 976 px. Ale dosť bolo teoretických čísiel, reálne výsledky môžete vidieť pod recenziou. Pre zobrazenie snímok v plnej veľkosti si ich otvorte v novom okne alebo na novej karte.

Hoci model Play má primárny snímač len 16 megapixelový, neviem sa ubrániť pocitu, že nefotí horšie ako Honor 8X. Navyše s 8X-kom nahráte videá maximálne vo Full HD (60 fps). Honor Play dokáže zaznamenať aj 4K video.

Podobne, ako pri Honor Play, aj tu môžete fotenie zveriť umelej inteligencii. Vo väčšine prípadov neurobíte zle. Príjemným prekvapením je fotenie v režime Noc. Je však potrebné, aby ste telefón držali stabilne 5 sekúnd, počas ktorých sníma fotografie s rôznym expozičným časom a citlivosťou snímača. Výsledok však stojí za to.

Čo ma ale sklamalo, je akási nevyladenosť fotoaplikácie, najmä pri nahrávaní videí. Po niekoľkých nasnímaných Full HD 60 fps videách sa aplikácia zvykla zaseknúť, prípadne sa úplne vypla. Akú-takú možnosť zabavenia vám môžu ponúknuť aj spomalené videá pri 120 fps (ľubovoľná dĺžka), ale aj pri 480 fps (1 sekunda), kedy je možnosť záznamu manuálne, alebo automaticky pri rozpoznaní pohybu. Kvalita týchto videí je však slabá.

Nesmiem opomenúť ani predný fotoaparát so 16 Mpx snímačom. Nie som selfie maniak, ale milovníci tohto „športu“ sa s ním vybláznia do sýta. Ak by sa niektorým slečnám (či ješitným mládencom) nepozdávali výsledné fotky, použite režim na skrášlenie záberu. Možno vám to pomôže…

Ako však celkovo zhodnotiť smartfón Honor 8X, najmä po nedávnom otestovaní modelu Honor Play? Výrobca pri tejto novinke kládol dôraz najmä na dizajn, čo je vidieť predovšetkým na zadnej strane. Nami testovaná červená verzia je veľmi pekná a elegantná. Čo sa týka výkonu, ten bude väčšine používateľov (a používateliek) postačujúci. Potešiteľná je dobrá výdrž batérie a cena 128 GB verzie tesne nad tromi stovkami. Výrobca však musí ešte popracovať na stabilite fotoaplikácie a kvalite videí, obzvlášť tých spomalených.

Na testovaní a príprave článku spolupracoval Slavomír Maťo.

Honor Play si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Vzorové fotografie zo smartfónu Honor 8X:

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.