Výhody
- veľmi dobrý displej a podanie farieb
- vynikajúce spracovanie smartfónu
- dlhá výdrž na jedno nabitie
Nevýhody
- slabšie nočné fotografie oproti modelom Huawei
- chýba odolnosť voči vode
Už na prvý pohľad je jasné, že Honor 8 Pro nadväzuje na aktuálnu vlajkovú loď výrobcu. Ponúka podobné tvary a v testovanej modrej farbe sa na Honor 8 ponáša asi najviac. Po prvom kontakte je však každému jasné, že hlavnou zmenou sú rozmery novinky.
Práve preto nemusí Honor 8 Pro vyhovovať každému. Jednoducho 5,7“ displej potrebuje svoje miesto. Ak však žiadate od smartfónu čo najväčšiu plochu displeja, určite sa vám bude Honor 8 Pro páčiť.
Ponúkne totiž vynikajúce spracovanie a hojné nasadenie kovu, takže z neho budete mať prémiový pocit. Čo vás asi prekvapí je hrúbka. 7 mm je skutočne málo.
Osobne mám radšej ak je smartfón o niečo hrubší, ako napríklad LG G6, ale v prípade rozmerov, akými disponuje Honor 8 Pro sa môže jeho tenšie telo hodiť.
Po stránke dizajnu sa však nejedná o žiadnu revolúciu a všetky ovládacie prvky nájdete na svojom mieste. Rovnako ako vzadu umiestnený snímač odtlačkov prstov, ktorý funguje doslova na jednotku.
Okrem odomknutia smartfónu ho však môžete využiť aj na jeho ovládanie. Podobne ako v iných zariadeniach od Honoru a Huawei aj tu môžete gestom stiahnuť notifikačnú lištu, prípadne vytvoriť fotografiu, alebo odložiť budík.
Potešením je, že výrobcovi sa aj napriek tenkému telu podarilo uchovať 3,5 mm audio konektor. Nový trend jeho odstraňovania nie je po chuti mnohým používateľom. Okrem neho nájdete v spodnej strane aj USB-C konektor, na ktorý som si okamžite zvykol.
Navyše Honor 8 Pro podporuje USB-OTG pripojenie, takže k nemu môžete veľmi jednoducho pripojiť USB disk a pracovať so súbormi.
Na pravej strane smartfónu nájdete jednu z veľkých výhod zariadení značky Honor. Tou je duálny skôr pre dvojicu SIM kariet, alebo kombináciu SIM karty a pamäťovej karty. Po vložení dvoch kariet môžete priamo v smartfóne meniť nastavenia jednotlivých kariet a ich používanie.
K LTE sieti však môže byť pripojená len jedna karta. Prekvapením ale ostáva, že druhá karta môže naďalej využívať pripojenie pomocou 3G. Väčšina Dual SIM smartfónov umožňuje na sekundárnej karte len 2G pripojenie.
Myslím si však, že väčšina ľudí radšej siahne po sekundárnej SIM karte, keďže integrovaná pamäť má v prípade Honoru 8 Pro kapacitu slušných 64 GB. To už postačí aj pre náročnejších používateľov.
Honor ani v prípade svojej novinky nezabúda na infračervený port. Ten využijete na ovládanie domácich spotrebičov. Výrobca pre tento účel do zariadenia inštaloval vlastnú aplikáciu „Šikovný ovládač“, ktorá funguje spoľahlivo.
Úplnou špecialitou je reverzné nabíjanie. Keďže tento model disponuje batériou s kapacitou 4 000 mAh, môžete ho pomocou tejto funkcie využiť na dobitie energie v inom smartfóne. Energia v batérii vám bez obáv vystačí na jeden a pól dňa skutočne aktívneho využívania.
Takmer celú prednú stranu zaberá displej, ktorý ponúkne uhlopriečku 5,7″ a QHD rozlíšenie. Samotná kvalita displeja patrí k tomu lepšiemu na trhu, no zobrazenie čiernej sa nikdy nebude môcť rovnať AMOLED panelom.
Honor 8 Pro si však zaslúži pochvalu za veľmi dobrú čitateľnosť na priamom slnku a verné podanie farieb. V nastaveniach samotného displeja nájdete okrem iného aj zmenu jeho farebného tónu, alebo režim pre šetrenie očí, limitovaním modrého svetla. Ten si môžete aktivovať manuálne, alebo využiť jeho aktiváciu v prednastavených časoch.
Ak by vám prišlo ovládanie displeja pomocou jednej ruky náročné, môžete využiť jednoduché gesto pre jeho zmenšenie. Postačí potiahnuť prstom od stredového tlačidla do jednej strany a displej sa okamžite zmenší. Pre jeho opätovné zväčšenie stačí kliknúť mimo obrazovku.
Vysoké rozlíšenie však v prípade tohto modelu nie je len na parádu, ale nájde si svoje využitie aj pri virtuálnej realite. Práve tá má byť jedným z ťahákov nového modelu.
Dokonca aj balenie Honoru 8 Pro môžete využiť ako okuliare pre virtuálnu realitu. Jeho časť vyberiete a vložíte do nej pribalené šošovky. Okamžite tak máte k dispozícii jednoduché VR okuliare.
Podotýkam, že sa jedná o skutočne jednoduché okuliare, ktoré nie sú stavané na dlhodobé nosenie. Jednoducho neponúknu pohodlie štandardných okuliarov. Ako spestrenie sú však fajn.
O výkon sa v prípade novinky stará osemjadrový procesor z vlastnej dieľne. HiSilicon Kirin 960 je známy aj z iných zariadení, ako je napríklad Huawei P10 a P10 Plus. Jeho výkon je viac ako dostatočný a v prípade Honoru 8 Pro je navyše spárovaný s 6 GB operačnej pamäte.
Ak chcete vedieť presné hodnoty, tak Honor 8 Pro dosiahol v benchmarku AnTuTu 3D hodnotenie 125 979 bodov, čo síce nie je najlepšie hodnotenie v tabuľke, ale s veľkou rezervou postačí aj náročnejším používateľom. Výkonu má smartfón na rozdávanie a určite sa nebudete musieť báť využívať ho na náročnejšie aplikácie, alebo hranie najnovších hier.
Operačný systém, ktorým je v tomto prípade Android 7.0 je skrytý pod grafickú nadstavbu EMUI 5.1. Tá ponúka všetko to, na čo sme zvyknutí z iných zariadení dvojice Honor a Huawei.
Prostredie je svižné a ponúka bohaté možnosti jeho úpravy a zjednodušenie ovládania. Napríklad potiahnutím prstu z hornej časti displeja spustíte vyhľadávanie v celom telefóne.
Tiež nechýba možnosť zvoliť si umiestnenie aplikácií priamo na samostatných obrazovkách, alebo v samostatnom menu pre aplikácie. Často budete určite využívať aj možnosť rýchleho zapnutia svietidla pomocou skratky na obrazovke uzamknutého smartfónu.
Okrem výkonu a poriadne veľkého displeja sa však Honor 8 bude snažiť bodovať aj dvojicou fotoaparátov. Podobné riešenie sme videli už u iných modelov výrobcu, ako aj v prípade sesterského Huawei.
V prípade Honoru však vedľa objektívu nesvieti logo spoločnosti Leica. To však nič nemení na tom, že dvojica fotoaparátov ponúka kombináciu monochromatického a RGB snímača. Oba pritom ponúkajú rozlíšenie 12 Mpx.
Na rozdiel od sesterských modelov od Huawei, Honor 8 Pro neponúkne optickú stabilizáciu. Na plynulé videá tak budete musieť použiť iné riešenie, ako samotný smartfón. Kvalita snímok samotných patrí k lepšiemu priemeru.
Najmä pri priamom porovnaní s modelmi Huawei P10 a P10 Plus je jasné, že logo Leica nie je na týchto zariadeniach len pre krásu. Počas jasného dňa sú fotografie skutočne veľmi dobré a nie je im takmer čo vytknúť.
Osobne by som prijal jasnejší vplyv režimu HDR, alebo aspoň možnosť nastavenia jeho intenzity. Oproti konkurencii totiž v tomto režime ponúkne 8 Pro slabšie výsledky. Obmedzenia snímača a chýbajúcej optickej stabilizácie pocítite najmä v noci. Tu dokáže sesterský model zachytiť podstatne viac.
Za to v ovládaní fotoaparátu by sa mohli od dvojice Honor / Huawei inšpirovať aj iní výrobcovia. Patrí totiž skutočne k tomu najlepšiemu. Jednoduchým posunom z ľavej strany sa dostanete do menu, v ktorom si môžete zvoliť režimy fotografovania.
Okrem monochromatického režimu tu nájdete aj panorámu, režim HDR, nočné zábery, ako aj manuálny režim pre fotografovanie aj natáčanie videa. Okrem toho nechýba ani režim širokouhlej clony, ktorý efektne rozmaže pozadie.
Osobne veľmi rád využívam aj režim Skenovanie dokumentu, ktorý umožní veľmi jednoduché a rýchle fotografovanie prezentácií. Väčšinou si v automatickom režime dokonale poradí s odfotografovaním prezentácie. Ak sa mu to nepodarí, môžete orezanie prispôsobiť aj dodatočne.
Honor 8 Pro je skutočne vyváženým smartfónom, ktorý ponúkne bohatú a najmä výkonnú výbavu aj pre najnáročnejších používateľov. Oproti sesterským modelom mu slabší fotoaparát prepáčite v momente, keď prvý raz chytíte do ruky jeho veľmi dobre spracované telo a ochutnáte skutočne svižný systém. Displej s vysokým rozlíšením potom bude pre vás už len čerešnička na torte.