Výhody
- elegantný dizajn smartfónu
- zachovanie 3,5 mm audio konektoru
- kvalitný fotoaparát
Nevýhody
- žiadny slot na microSD kartu
- nekonzistentné výkony Ai vo fotoaparáte
- chýba optická stabilizácia
Ak patríte medzi fanúšikov značky Honor, určite si pamätáte, ako som minulý rok označil model Honor 9, ako najkrajší model výrobcu. Honor teda mal na čom stavať a po niekoľkých dňoch s novým modelom môžem opäť len potvrdiť, že „desina“ je skutočne vo veľa veciach lepšia.
Základným nedostatkom, alebo skôr obmedzením, s ktorým prišiel Honor 9 bol menší displej. Ja chápem, že niekomu môžu kompaktnejšie rozmery smartfónu naplno vyhovovať, ale osobne sa radím k používateľom, ktorí sa potešia každej ploche displeja navyše.
Honor 10 našťastie práve podobným zariadením je. Jeho displej ponúka uhlopriečku neskutočných 5,84“. Miesta na zobrazenie údajov je teda viac ako dosť. Veď je to takmer toľko, ako 5,99“ displej nového Honor View 10.
Veľkou zmenou je však to, že v tomto prípade získate plochu pri zachovaní kompaktných rozmerov, aj keď o niečo väčších, ako tomu je v prípade Honoru 9. Takto mám v rukách doslova smartfón ideálnych rozmerov, ktorý navyše ponúka skutočne veľmi veľký displej.
Už pri pohľade na fotografie je každému jasné, ako sa výrobcovi podarilo takto veľký displej vtesnať do tak malého tela. Displej totiž zaberá celú prednú plochu a v jeho hornej časti mu nechýba dnes tak moderný výrez, označovaný aj ako Notch.
Práve tu sa skrýva reproduktor, predný fotoaparát, senzory a dokonca aj malá notifikačná dióda. Nechápem však prečo výrobca ponechal snímač odtlačkov pod displejom.
Vďaka nemu je pod displejom pomerne hrubý rámik. Ak by bol snímač na zadnej strane, používaní a rýchlosti by to nebránilo, navyše by vďaka tomu mohol byť displej skutočne od okraja, po okraj. Podobne, ako tomu je v prípade nového iPhonu X.
Ako som sa však dozvedel, používatelia preferujú umiestnenie snímača vpredu, nakoľko takto majú možnosť smartfón odomknúť aj v tom prípade, ak je položený na stole. Túto námietku chápem, aj keď!
Honor 10 dokáže ako jeden z prvých smartfónov výrobcu (ostatné túto funkcionalitu získajú neskôr vo forme aktualizácie) odomknúť smartfón aj pomocou rozpoznávania tváre. Funkcionalita, ktorá funguje až prekvapivo dobre a počas používania som s ňou nemal najmenší problém.
Navyše citlivosť, alebo skôr uhol, v ktorom je smartfón schopný tvár rozoznať je podstatne širší, ako v prípade iPhonu X. Ak teda mám aktivované rozpoznávanie tváre, smartfón sa mi podarí odomknúť aj z boku. Nemusím sa teda priamo na neho pozerať.
Tým pádom by som úplne bez obáv odstránil snímač pod displejom a používateľ by tak získal skutočne celú prednú plochu na displej. To je už však úroveň hlbokých špekulácií a ja nie som osoba, ktorá môže dizajn smartfónov Honor nejako ovplyvniť.
Samotný displej ponúkne Full HD rozlíšenie, čo sa môže zdať niekomu málo, pravda je však taká, že bohato na túto plochu postačuje. Podanie farieb je veľmi dobré a rovnako aj čitateľnosť displeja. Takže v tomto smere nemôžem smartfónu vytknúť nič.
Honor 9 bol pre mňa telefónom, ktorý si ľúbil sám cestovať. Jeho krásna, ale neskutočne šmykľavá zadná časť mu totiž pri umiestnení na mierne nerovnú podložku umožňovala zošmyknúť sa.
Krásu a elegantné zaoblenie si ponechal aj Honor 10, avšak konečne sa tak jednoducho nešmýka. Ak ho položíte na podložku, nemá tendenciu „cestovať“.
Na test som mal modrú verziu, ktorá mierne mení svoje sfarbenie a vyzerá naozaj luxusne. Fotografie síce nedokážu podať presnú farbu tak, ako je v reále, ale aj tak pôsobí Honor 10 v tejto farebnej verzii nádherne.
Na zadnej strane potom nájdete už len duálny objektív fotoaparátu, vedľa ktorého je nápis AI CAMERA. Viem, že umelá inteligencia vo fotoaparáte je hlavným vylepšením, ale tento nápis si mohol výrobca odpustiť.
Boky zariadenia skrývajú slot pre dvojicu SIM kariet. Bohužiaľ chýba možnosť vloženia pamäťovej karty. Pri výbere zariadenia tak na toto dbajte a ak potrebujete viac priestoru, zvoľte radšej verziu s vyššou kapacitou. V predaji totiž bude základná verzia s 64 GB integrovanej pamäte, ako aj mnou testovaná verzia so 128 GB pamäte.
V hornej stene nájdete okrem mikrofónu aj infračervený vysielač pre ovládanie domácich spotrebičov. Na rozdiel od modelov Huawei, Honor vo svojom smartfóne ponechal aplikáciu Ovládač, ktorá slúži práve na toto využitie.
Prekvapením, najmä na dnešné pomery je spodná strana smartfónu. Tá totiž ukrýva nielen USB-C konektor, ale aj 3,5 mm audio konektor. Honor 10 je tak jedným z mála súčasných smartfónov, ktoré disponujú týmto konektorom.
Po hardvérovej stránke ponúkne Honor 10 skutočne to najlepšie. Srdcom v jeho prípade bude nový procesor HiSilicon Kirin 970, ktorý nájdeme napríklad aj v novom Huawei P20/P20 Pro. Vďaka nemu a 4 GB RAM, ktorými disponujú obe pamäťové verzie sa môžete tešiť na skutočne svižný smartfón.
Dokonca vzhľadom na displej s menším rozlíšením ponúkne Honor 10 veľmi rýchle reakcie. Ak by ste boli zvedaví na čísla, tak v benchmarku AnTuTu získal Honor 10 198 065 bodov a v benchmarku GeekBench to bolo 1879 pre single core a 6396 pre Multi-core.
Po používateľskej stránke sú reakcie smartfónu naozaj svižné, takže veľmi dobre poslúži aj náročnejším používateľom. Prekvapivo sa však aj napriek rovnakému hardvéru, ako má Huawei P20 občas vyskytlo malé zaváhanie. To však pripisujem skôr prvej predprodukčnej verzii softvéru.
Kapacita batérie je v prípade Honor 10 je slušných 3 400 mAh. Vzhľadom na optimalizovaný procesor sa tak môžete tešiť na 1,5 dňa výdrže pri náročnejšom používaní.
Honor 10 nedisponuje technológiou bezdrôtového nabíjania, ktorej sa Huawei / Honor stále vyhýba. Nechýba však vlastná licencovaná technológia rýchleho nabíjania, Huawei SuperCharge.
Práve vďaka nej mi počas používania nechýbalo bezdrôtové nabíjanie. Tak doma, ako aj v aute mám nabíjačky s touto technológiou, takže dobitie je doslova otázkou minút.
Honor podobne, ako Huawei pripravil pre budúcich majiteľov smartfón, ktorý beží na najnovšom operačnom systéme Android 8.1. Samozrejme nechýba grafická nadstavba EMUI 8.1.
Ostáva veriť, že Honor bude podobne, ako Huawei pristupovať k aktualizáciám a jednotlivým záplatám, ktoré Google vydáva na mesačnej báze promptnejšie, ako tomu bolo doposiaľ.
Samotný operačný systém je spolu s grafickou nadstavbou starým známym. Podobne, ako Huawei, aj Honor 10 ponúka rovnaké prostredie, ktoré je pomerne silno upravené oproti čistému Androidu. Rovnako nechýba implementácia strojového učenia, ktoré umožňuje rýchlejšie reakcie a tiež lepšiu optimalizáciu systémových prostriedkov.
Osobne sa však radím k používateľom, ktorí nahradia vstavaný spúšťač, alternatívnym. V mojom prípade je ním už niekoľko rokov Nova Launcher, ktorý mi ponúka výraznejšie možnosti personalizácie nastavení a najmä ovládania prostredníctvom gest.
Samozrejme ak budete používať priamo EMUI, budete mať k dispozícii niekoľko nastavení a možností úprav. Nechýbajú témy, ako aj samostatné úpravy ikon a podobne. Potiahnutím doľava sa napríklad dostanete priamo do obrazovky Asistenta Google a podobne.
Čo mňa už dlhé roky v EMUI teší je možnosť prístupu k rýchlym skratkám prostredníctvom potiahnutia smerom hore na zamknutej obrazovke. Získate tak rýchly prístup k baterke, kalkulačke, alebo nahrávaniu.
Nechýbajú ani známe predinštalované aplikácie od Huawei, ako je napríklad vlastný kalendár, e-mailový klient, správca súborov, alebo alternatívny obchod s aplikáciami Huawei AppGallery.
Podobne, ako v predchádzajúcich modeloch poteší aj možnosť ovládania smartfónu rôznymi spôsobmi. Okrem kombinácie troch softvérových tlačidiel na domácej obrazovke totiž máte k dispozícii aj ovládanie čisto prostredníctvom snímača odtlačkov.
Aj keď pri iných modeloch výrobcu mi toto ovládanie vyhovovalo, v tomto prípade som zvolil radšej softvérové tlačidlá. Snímač odtlačkov je totiž umiestnený pomerne nízko pod displejom a tak nie je v tak ergonomicky vhodnej polohe, ako tomu bolo doposiaľ.
Okrem tejto dvojice však máte k dispozícii aj ovládanie prostredníctvom navigačného tlačidla, ktoré pripomína už spomínaný iPhone X a tiež prostredníctvom navigačného doku. Ten zobrazí malý kruh na displeji, po ktorého stlačení sa zobrazia všetky potrebné ovládacie prvky.
Prostredie navyše ponúka aj možnosť skryť výrez, podobne ako tomu je v prípade Huawei P20 a P20 Pro. Zaujímavé je, že ak výrez skryjete, zobrazenie displeja si zachová zakrivenie horných rohov.
Asi najdôležitejšou inováciou je v prípade Honoru 10 fotoaparát. Netradične by som však začal predným snímačom. Ten podobne, ako súčasné modely Huawei ponúkne rozlíšenie 24 Mpx a možnosť natáčania FHD+ (2 160 x 1 064 px) videa. Nechýba dokonca ani podpora moderného kódeku H.265.
Papierovo vynikajúce hodnoty, ktoré vo výsledku znamenajú veľmi dobrý hardvér pre selfie maniakov. V prípade dobrého okolitého svetla sa môžete pripraviť na skutočne veľmi dobré výsledky.
Navyše na rozdiel od mojej skúsenosti s Huawei P20 Pro po deaktivácii režimu pre skrášlenie naozaj fotografie nebudú až tak mäkké. Úprimne tento režim doslova neznášam a hnevá ma, ak ho nie je možné úplne deaktivovať.
Honor 10 však túto možnosť má a navyše si jej nastavenie aj pamätá, takže po opätovnom spustení fotoaparátu nebudete mať znovu aktivované toto umelé upravenie fotografie.
Predný fotoaparát ponúka aj niekoľko kreatívnych režimov, ako je napríklad už známa hra s clonou, alebo rozmazanie pozadia pre dosiahnutie bokeh efektu. A výsledky? Skôr zmiešané.
Tak pri rozmazaní, ako aj hre s clonou má fotoaparát problém s detekciou tváre a hlavy. A to tá moja hlava nemá ani nejako extra veľa vlasov, ktoré by mohli softvér miasť.
V prípade portrétneho režimu máte k dispozícii päť režimov osvetlenia. Posledné dva, pódiové osvetlenie a klasické osvetlenie by mali orezať tvár. Výsledok je však skôr na pobavenie, ako reálne použitie. Tu potrebuje Honor, podobne ako Huawei ešte popracovať, aby bol portrétny režim ako tak použiteľný.
Najpoužiteľnejšie sa mi zdali prvé dva režimy, Mäkké osvetlenie a Motýlikové osvetlenie (nechápem kto tie názvy vymýšľa :D). V tomto prípade dosiahnete vcelku zaujímavé výsledky.
Ak by vám ani toto nepostačovalo na to, aby ste sa s predným fotoaparátom vybláznili do sýtosti, určite vyskúšajte režim AR objektív. Pomocou predného fotoaparátu môžete podobne, ako v prípade Snapchatu pridávať na fotografie rôzne doplnky a úpravy.
Platí však pravidlo, že pre vytvorenie dobrej fotografie prostredníctvom predného fotoaparátu potrebujete aj dobré osvetlenie. Pri slabšom svetle už fotografie obsahujú priveľa šumu a postačia vám maximálne na zdokumentovanie momentky z večernej párty.
Kým predný fotoaparát potrebuje viac svetla, zadná dvojica snímačov si hravo poradí aj v podstatne zložitejších svetelných podmienkach. Zloženie dvojice fotoaparátov predstavuje kombináciu 24 Mpx monochromatického snímača a 16 Mpx RGB snímača.
Honor v tomto prípade podobne, ako Huawei vo svojich posledných modeloch implementoval umelú inteligenciu, ktorá sa má starať o vytvorenie podstatne lepších fotografií.
Vďaka jej integrácii je fotoaparát schopný rozoznať viac ako 500 scén a v reálnom čase prispôsobiť nastavenia fotoaparátu podľa aktuálnej scény. Potešením je, že tieto funkcie môžete podľa potreby jednoducho zapínať a vypínať.
Slúži na to ikona priamo v aplikácii na fotografovanie. Navyše ak vytvoríte fotografiu prostredníctvom umelej inteligencie a efekt, ktorý bude použitý sa vám nebude z akéhokoľvek dôvodu páčiť, jednoducho si môžete fotografiu prepnúť do štandardného režimu.
Experimentovaniu s rôznymi fotografiami a osvetlením tak nebude nič brániť. K dispozícii však máte pomerne slušnú dávku režimov pre vytváranie fotografií. Podobne, ako v prípade predného fotoaparátu nechýba rozostrené pozadie, portrét, ale ani umelecké režimy, či aplikácia rôznych emotikonov do fotografie.
Fotoaparát zvládne aj rýchle skenovanie dokumentov, alebo vytvorenie nočných snímok, či použitie umeleckých efektov pre rozmazanie vody a podobne. Profesionálny režim je pritom skrytý pomerne hlboko v položke viac. Ponúka však manuálne nastavenia všetkých potrebných parametrov.
A na aké výsledky sa môžete tešiť? Podobne, ako v prípade noviniek od Huawei, aj Honor 10 ponúkne viac ako slušný fotoaparát, s ktorým sa zábavnou stáva najmä nočná fotografia.
Vďaka prepracovanému algoritmu sú fotografie aj za slabšieho svetla skutočne veľmi vydarené. Umelá inteligencia sa postará aj o dodatočné softvérové potlačenie šumu, takže často dosiahnete výsledky, s ktorými sa budete môcť kedykoľvek pochváliť.
Jediným obmedzením je chýbajúca optická stabilizácia, ktorú by používatelia ocenili práve pri nočných fotografiách. Udržať tak fotoaparát v ruke aj počas 4 sekundovej uzávierky, tak ako to dokáže napríklad Huawei P20 Pro možné nie je.
Počas dňa sú fotografie doslova bezchybné. Osobne som umelú inteligenciu vo fotoaparáte radšej vypol. Často sa mi totiž zdalo, že iba zbytočne a až do nevhodnej miery zvyšuje saturáciu fotografií. Pri nočných snímkach som ju však využíval.
Honor 10 zdedil po sesterských modeloch od Huawei skutočne veľmi dobrý fotoaparát. Vo videu to však už štandardne nie je žiadna sláva. Zvládne síce natáčať UHD video pri 30 fps, ale svojou kvalitou sa určite neradí na popredné miesta.
Dokonca oproti Honor 9 mi príde video o niečo menej kvalitné. Zásadným problémom v jeho prípade je chýbajúca optická stabilizácia. Chýba aj spomalené 960 fps video, ktoré sme očakávali.
Novinka zvládne natáčať spomalené video pri maximálnej snímkovacej frekvencii 120 fps. Čo však poteší je možnosť prepnutia do nového kodeku H.265. Vďaka tomu budú multimédia šetriť miesto, pri stále vysokej kvalite.
Ako som tvrdil pri väčšine testov Honor / Huawei smartfónov, na fotografie sú to skutočne vydarené zariadenia, výrobca by sa však mal konečne povenovať aj videu, ktoré hrá nemalú úlohu a často na top smartfóny konkurencie stráca.
Umelá inteligencia sa v prípade smartfónu Honor 10 dostáva aj do galérie, kde umožňuje automatické triedenie. Hravo tak budete vedieť nájsť fotografiu podľa miesta, či dokonca podľa tváre, alebo dokonca predmetu, či veci, ktoré sú na fotografii zachytené.
Honor 10 milo prekvapil. Je to totiž veľmi dobre vyvážené zariadenie, ktoré poteší používateľa nielen krásnym dizajnom, ale aj slušným hardvérom. Vylepšenia fotoaparátu, vrátane umelej inteligencie sa zas postarajú o to, aby aj úplný amatér zvládol vytvoriť skutočne krásne fotografie. Škoda len drobností, ako je slabšie video, alebo chýbajúca optická stabilizácia.
Smartfón Honor 10 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.