Reklama

Honda vyvinula robota, ktorý robí spoločnosť deťom v nemocniciach

Zdroj | Honda
Stanislav Vinc
Zdroj | Honda
Zdroj | Honda

Dlhodobý pobyt v nemocnici je psychicky náročný aj pre dospelých pacientov, nie to ešte pre deti. Keďže psychické a fyzické zdravie sú spolu úzko prepojené, potrebné je pre fyzické zotavenie udržať v pohode aj psychiku.

Honda na to vyvinula vlastný liek, malého robota Haru, ktorý má robiť spoločnosť dlhodobo liečeným detským pacientom v nemocniciach.

Haru je približne 30 centimetrov vysoký sociálny robot, ktorého primárnym účelom je komunikácia. Položený môže byť na stole blízko pacienta, ktorého dokáže pomocou zabudovanej kamery a mikrofónov sledovať a počúvať.

Obsah pokračuje pod reklamou
https://youtu.be/fAkK5wNlUqw

Tieto vstupy robotovi napovedia, v akom zdravotnom stave a psychickom rozpoložení pacient je, na základe čoho mu potom môže empaticky odpovedať a emocionálne ho podporiť. Robota je zároveň možné prepojiť s náramkovým senzorom, ktorý mu poskytne ďalšie biometrické údaje o pacientovi.

Dizajn robota vznikol zaujímavým spôsobom. Honda požiadala skupinu ľudí, aby zahrali rôzne emocionálne stavy, ktoré následne pretvorila do kresieb. Keď začali dizajnéri základy týchto kresieb skladať dokopy, začal sa pomaly rysovať aj dizajn robota. Výsledný dizajn je výsledkom spolupráce animátorov a umelcov s expertmi na robotiku.

Zdroj | Honda

Robot sa už ako takýto kamarát do izby osvedčil u mladých pacientov s rakovinou v Univerzitnej nemocnici Virgen del Rocío v španielskej Selville. Od spustenia skúšok v roku 2021 sa 95 % detí aktívnejšie zapájalo do rehabilitácie, ktorej programom ich Haru dokázal hravou formou previesť. Vzhľadom na tieto pozitívne výsledky teraz Haru v nemocnici prechádza z pilotnej do ostrej prevádzky s plánom do roku 2027 nasadiť na onkologické oddelenie 10 takýchto robotov.

Haru má podľa Hondy potenciál deväťkrát zvýšiť počet ročne vykonávaných vyšetrení, teda z 510 na celých 4 500. „S HRI-JP v oblasti výskumu spolupracujeme už niekoľko rokov a dosiahli sme skvelé výsledky. Zistili sme, že Haru má veľký potenciál prinášať deťom šťastie. Technológie používané v nemocniciach sa obvykle zameriavajú na liečbu alebo na fyzickú pohodu. Haru však má pozitívny psychologický účinok, lebo zlepšuje náladu našich malých pacientov a prispieva aj k dobrej nálade v celej nemocnici.“, uviedol hovorca Univerzitnej nemocnice Virgen del Rocío v Seville.

Vďaka internetovej konektivite navyše dokáže Haru prepojiť izby detí s ich školami, čo im dáva možnosť vzdelávať sa spoločne s deťmi v triede a komunikovať so spolužiakmi aj bez prípravy dodatočnej IT techniky. Honda navyše uviedla, že robota plánuje ešte ďalej vyvíjať a tak plánuje, aby bol do budúcnosti prínosný nielen pre detských pacientov, ale aj nemocničný personál.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.