Google v auguste predstavil nielen 4 nové smartfóny série Pixel, ale aj celkom nové smart hodinky Pixel Watch 3. Tretí pokus vlastných smart hodiniek ale opäť nevyšiel. Žiaľ.
Hodinky síce papierovo vyzerajú veľmi zaujímavo, majú väčší displej a dokonca sú aj v 45 mm verzii, ponúkajú vyšší jas, viac snímačov a senzorov a teda i možností merania. Výsledok sa nedá ale označiť: „Do tretice všetko dobré“. Skôr naopak.
Prečo? Poďme na to postupne. Do rúk sa mi dostal menší 41 mm model s 1,27″ AMOLED displejom, ktorého displej je o zhruba 10 % väčší ako u predchodcu, hoci veľkosť hodiniek ostala rovnaká. Zmenšil sa totiž rám displeja. Displej je veľmi vydarený čo sa jasu týka, Google tvrdí, že sa vie dostať až na 2 000 nitov (pôvodne len 1 000 nitov), ale aj čo sa týka jemnosti (320 ppi). Čitateľnosť aj na priamom slnku je špičková. Takto sa to má robiť!
Tu to ale končí. Aspoň pre mňa, mužské pokolenie tejto planéty. Displej je tak maličký, že si pripadám, že mám na ruke smart náramok, nie smart hodinky. Menší model je skôr určený na tenké dámske zápästia. Dokonca aj vlastné deti sa ma opýtali, prečo mám maminkine hodinky (má Garminy v podobnej veľkosti). 45 mm model s 1,46″ displejom (ktorý je o 40 % väčší ako Pixel Watch 2) je pre mužov určite lepšia voľba.
Dizajn hodiniek sa oproti modelu Pixel Watch 2 veľmi nezmenil. Osobne mi príde dosť nepraktický. Štýlovo tváracie sa zaoblené krycie sklo je totiž extrémne náchylné na možné poškodenie a nájsť preň kryciu fóliu je takmer nemožné. Riešením je jedine kompletný kryt, ktorý prekryje displej i telo. No to sa dostávame k tomu, že hodinky vyzerajú celkom inak ako ich navrhol výrobca. Predsalen, tí výrobcovia, ktorí displej a sklo ochránia masívnym kovovým rámom sú na tom lepšie. Stačí vám tak maximálne fólia na sklo.
V balení, ktoré je mimochodom plne ekologické, papierové, je dvojica náramkov – pre väčšie a menšie zápästia. Základ je však rovnaký. Silikónový náramok nie je zlá voľba, no ich uchytenie pre prípadné zmeny je komplikované. Vymeniť si náramok za iný chce dávku cviku. Potom sa to už dá, no do budúceho menenia zas zabudnete ako ste to minule vymieňali. Verím tomu, že okrem silikónových náramkov sa dočkáme aj kovových či kožených alternatív.
Google Pixel Watch 3 v oboch verziách (41 mm a 45 mm) sa totiž dnes ešte nepredávajú. Oficiálny termín predaja je zajtra, 10. septembra 2024. Menší model má rovnakú cenu ako predchodca, 399 €, väčší stojí o 50 € viac.
S hodinkami vo verzii LTE je možné aj telefonovať, Wi-Fi verzia má ale taktiež reproduktor i mikrofón. Funguje totiž všetko ostatné, od prehrávania zvukov notifikácií či zvonenia až po prehrávanie hudby či ovládanie hlasom.
V spodnej časti hodiniek je nielen množstvo snímačov a senzorov, ale aj 4 porty na nabíjanie batérie. Keďže som na Pixel Watch 3 prešiel z hodiniek Apple a na stole mám položené iné konkurenčné hodinky z Číny, zarazil ma spôsob nabíjania. Je ako z roku Pána, kedy musíte štvoricu konektorov presne trafiť. Pomáha tomu síce magnet, no nie je jedno, ktorý zo štvorice portov trafíte do ktorého portu nabíjačky. Musíte trafiť všetky 4 tak, aby kábel z nabíjačky išiel popod digitálnu korunku. Otravné a extrémne zastarané.
Výdrž je na zaplakanie
Podstatne horšie je to ale s výdržou. Kým som sa s hodinkami zoznamoval, nejak som si výdrž nevšímal, veď som s nimi preťukal hodiny denne, no keď som ich už začal konečne používať, akosi mi nesedela reálna výdrž s proklamovanou výdržou. 24 hodín mi hodinky nevydržali nikdy! A to nie je som žiadny hard-core používateľ, nie som ani bežec, ktorý by ich šťavil každé ráno hodinovým behom so zapnutým GPS a všetkými meračmi. Schválne som si niekoľkokrát odmeral ich plné nabitie a vybitie. Raz sa mi to podarilo aj odfotiť.
Keďže hodinky sa mi niekedy v noci vybili, ráno som ich dal nabíjať. Trvalo im skoro do deviatej kým mali 100 % batérie. Na druhý deň ráno mali 9 % kapacity a o hodinu na to sa už vybili kompletne. Schválne som ich nevyužíval takmer vôbec, jediné čo, tak merali chôdzu, keďže ten deň som bol komplet off od práce a používania hodiniek na sledovanie notifikácií. Nevydržali ani 24 hodín. Toto je na smart hodinky v roku 2024, resp. skoro roku 2025 podľa môjho názoru neprijateľné. Veľká škoda.
Google tvrdí, že na 100 % kapacity sa Watch 3 majú dostať za 60 minút, pretože sa zrýchlilo nabíjanie batérie. Žiaľ, po plnom vybití trvalo vyše 1,5 hodiny, kým sa hodinky nabili. Podľa prepočtov má batéria v Pixel Watch 3 okolo 310 mAh, keďže v 45 mm modeli má 420 mAh a tá je o 35 % väčšia.
Funkčne? Pre niekoho môžu byť zaujímavé
Pre mňa ale nie. Hodinky Pixel Watch 3 sú síce pomerne presné čo sa merania týka, no funkčne ich navrhoval akoby niekto, kto nemal v rukách konkurenciu a nevyskúšal čo sa dnes so smart hodinkami dá.
Už len taká drobnosť a malichernosť – baterka. Ak si v noci potrebujete posvietiť, stačí, že sa o hodinky šuchnete, resp, padne na ne kvapka vody či zavadí o ne dieťa, ktoré prenášate z izby do izby a baterka sa vypne! Konkurencia? Pokiaľ baterku fyzicky nevypnem dlhším podržaním dlane či tlačidlom, displej nereaguje a baterka svieti. Lebo baterku potrebujete na svietenie, nie okrasu.
A takýchto funkcií, ktoré sú nedotiahnuté je viacero. Napríklad na čo mi je na hodinkách tlačidlo s jediným využitím – zavolaním si nedávno otvorených aplikácií? A keď už, prečo je zoznam možné vymazať iba jednu po druhej a nie je na konci spoločný button na vymazanie celého zoznamu? Pre mňa osobne bol tiež problém ho stláčať na tak malom tele hodiniek, keďže tlačidlo má minimálny zdvih je rovnako leské a teda i klzké ako telo hodiniek.
Z akejkoľvek aplikácie sa nikdy neviete dostať späť, napríklad na zoznam aplikácií, ale musíte korunku stlačiť 2x. Raz sa dostať na ciferník a druhýkrát sa dostať na zoznam aplikácií.
Auto Bedtime (Režim večierky) je síce pekný na papieri, no už v ňom Google urobil chybu. Automatický režim spánku, kedy sa hodinky majú vypnúť, funguje automaticky až keď deteguje, že spíte. Dovtedy vám ale pri každom prevalení sa v posteli displej svieti, pretože „nespíte“. Takže si buď prepnete režim hodiniek do Režimu večierky manuálne, alebo vypnete gestá na prebudenie displeja (otočenie zápästia).
Mimochodom, Google Pixel Watch 3, tak ako predošlé generácie, nespárujete s Apple zariadeniami. Fungujú na Wear OS 5. Z neznámeho dôvodu vidím v appke kalendár iba narodeniny vybraných kontaktov, žiadne najbližšie udalosti. Pritom Google Kalendár mám plný udalostí. Appka, resp. funkcia Loss of Pulse Detection (ikonka srdca) zatiaľ nie je dostupná. Má ísť o funkciu, ktorá bude strážiť srdce a v prípade straty pulzu zavolá záchranku.
Google hodinky po hardvérovej stránke nevylepšil prakticky vôbec. Bežia na Snapdragone Wear 5100 s ko-procesorom Cortex-M33, ktorý má byť energeticky šetrný, využívajú 2 GB RAM a 32 GB internú pamäť.
Čo vedia Pixel Watch 3?
Hodinky od Google novej generácie vedia to čo predošlé modely, teda meranie základných metrík ako kroky, tep, kalórie, spánok… ale dokážu merať aj okysličenie krvi SpO2, ale aj teplotu či EKG (nie však u nás). Nechýba im meranie tlaku vzduchu, majú GPS, elektronický kompas, magnetometer, akcelerometer či výškomer a gyroskop. Vďaka mikrofónom na hodinkách viete využívať aj funkciu Diktafónu. Samozrejmosťou je i využívanie Assitanta, resp. Gemini v prípade, že hodinky máte pripojené k novým Pixelom.
K dispozícii je Bluetooth vo verzii 5.3 aj s UWB, takže ak máte napríklad nový smartfón Pixel, stratené hodinky v dosahu nájdete pomerne presne. Napríklad si vďaka nemu viete odomknúť svoj Pixel smartfón. S pripojeným Pixel smartfónom viete na diaľku ovládať aj veľmi základné funkcie fotoaparátu vrátane náhľadu fotky.
Hoci sú v predaji aj v LTE variante, na Slovensku ich nevyužijete, druhú eSIM do nich zatiaľ nikto nepodporuje. Samozrejmosťou je možnosť telefonovania cez hodinky, platenie s Google Peňaženkou či všetky bežné funkcie, ktoré vás napadnú, od prezerania notifikácií, e-mailov a SMS či iných komunikačných appiek, zadávanie časovačov či spúšťanie stopiek až po vyhľadávanie pripojeného smartfónu či počúvanie hudby cez Spotify, YouTube Music a ďalšie podobné appky.
Plusom sú určite off-line Google Mapy, takže sa prakticky neviete stratiť. Pokiaľ máte zariadenia Nest v smart home, s hodinkami Pixel Watch 3 s nimi budete vedieť komunikovať napriamo a obojsmerne, napríklad so zvončekom. V prípade ak máte Google TV, viete hodinky využívať aj ako diaľkové ovládanie. V prípade využívania týchto bonusových funkcií si ale neviem predstaviť ako ešte rýchlejšie batéria oznámi prechod do úsporného režimu, resp. svoj koniec.
FitBit Premium je platená služba, ktorá vám poskytne detailnejšie informácie o vašom dennom režime a zdraví. Žiaľ, je celkom zbytočná, keď hodinky nie sú schopné vydržať ani len 24 hodín bez nabíjačky. Potom si pozeráte výsledky a zistíte, že predošlú noc ste spali 1,5 hodiny (lebo potom sa hodinky vybili), alebo že za deň ste spravili 2 000 krokov (lebo hodinky sa počas dňa vybili) alebo že ste vlastne necvičili, lebo… presne, hodinky sa vybili. A keď nie sú vybité, počas vášho dňa ich aj tak nebudete mať na zápästí, lebo sa budú nabíjať. Výsledkom sú tak extrémne skreslené dáta vo FitBit, resp. FitBit Premium.
Plusom môžu byť ukážky cvičení, ktoré vás majú dostať do formy, resp. z vás urobiť lepšie cvičiaceho človeka. Fitbit Premium by mohli oceniť aj bežci, ktorým hodinky vedia vytvoriť pomerne presný plán behania s detailným meraním a celkovým vyhodnotením pre ďalší bežecký progres, no v Premium aj denné odporúčania na základe vyhodnotení podľa AI.
Keďže sám ale nebehám, netrúfam si zhodnotiť túto funkciu. Nezabudnite však na to, aby ste mali pred behom hodinky nabité, inak je vám presné meranie behu celkom zbytočné, keď skončí v polovici tréningu. Ja som si vyskúšal meranie počas ľahkého tréningu v posilňovni. Prekvapilo ma ale, že hodinky sa podľa pomerne nízkeho tepu (mám ho vo všeobecnosti nižší) tvárili, akoby som ani poriadne necvičil.
Po novom si každé ráno môžete pozrieť tzv. Morning Brief, súhrn spánku a oddychu z predošlej noci, resp. dňa. Nech ale len nekritizujem, také dychové cvičenia sú celkom zaujímavé. Prínosné je tiež vzdialené ovládanie domácnosti pomocou Google Home.
Google Pixel 3 ma osobne nepresvedčili, že do tretice všetko dobré. Skôr naopak, ako som už v úvode testu písal. Je to škoda, pretože parametrovo sú Watch 3 veľmi zaujímavé. V praxi sú už ale na tom podstatne horšie. Ak by som si mal vybrať, tak by som bol skôr za väčší model s 45 mm telom, ktorý má väčšiu batériu a je šanca, že vydrží viac ako 20-22 hodín. Keďže má o 35 % väčšiu batériu, je veľká šanca, že to zvládnu.