Hoaxov na tému vakcinácia pribúda. Preto sa v našom tohtotýždňovom prehľade objavili najmä prípady dezinformácií spojených s očkovaním proti Covid-19.
Audio nahrávka, ktorá šíri paniku
So začiatkom oficiálnej vakcinačnej kampane na Slovensku pribúdajú aj hoaxy na tému očkovania. Doteraz sa zvykli šíriť najmä textové či vizuálne správy v podobe statusov, obrázkov, falošných fotiek či screenshotov. Za posledný týždeň sa však medzi konšpirátormi objavila zvuková nahrávka ženy, ktorá rozpráva svojej kamarátke, ako lekári účelovo skrývajú obete očkovania.
https://www.facebook.com/hoaxPZ/posts/895930817901453
Prípadom už sa zaoberá Polícia Slovenskej republiky. Ministerstvo zdravotníctva SR komentovalo audionahrávku. „V Univerzitnej nemocnici Bratislava neevidujeme ani jeden prípad anafylaktického šoku po podaní vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Nie je pravda, že by niektorí zdravotníci po podaní vakcíny museli byť hospitalizovaní na ARO. Lekári, ktorí boli menovaní v hoaxe, sa rozhodli podať trestné oznámenie,“ uviedla hovorkyňa univerzitnej nemocnice Eva Kliská.
Počas januára sa tiež vo veľkom šíril status o tom, ako po druhom očkovaní skolaboval slovenský lekár a niekoľko ďalších ostalo v zlom stave.
Ako informuje TA3, na status, ktorý si medzitým už žil svojim životom, reagovala samotná Univerzitná nemocnica Bratislava, v ktorej spomínaní lekári pracujú.
V stanovisku nemocnice sa píše: „UNB sa vyhradzuje voči tvrdeniam, ktoré sa objavili na sociálnej sieti o tom, že naši lekári, ktorí boli v tomto statuse menovaní, skončili na ARO po druhom očkovaní. Je to klamstvo a lekári, ktorí boli v tomto hoaxe menovaní, zvažujú trestné oznámenie. Čo sa týka štyroch zdravotných sestier, ktoré údajne mali po druhom očkovaní vysoké horúčky, nevieme sa k tomuto vyjadriť, pretože autor tohto hoaxu nešpecifikuje, o ktorú nemocnicu ide.“
Oficiálna stránka vakcinačnej kampane na Slovensku obsahuje celú podstránku, ktorá sa venuje konkrétnym príkladom dezinformácií o očkovaní z histórie, ale aj zo súčasnosti.
Vakcína proti hoaxom v podobe videohry
Univerzita v Oxforde sa rozhodla proti dezinformáciám spojeným s Covid-19 bojovať vcelku originálnym spôsobom. Vytvorili krátku videohru, v ktorej si môžete vyskúšať stať sa konšpirátorom a vypúšťať do sveta rôzne hoaxy.
Taktiež hra pekne vysvetľuje na konkrétnych príkladoch, ako fungujú sociálne siete a ako sa na nich šíria nepodložené tvrdenia. Hra GoViral je dostupná v angličtine, nemčine a francúzštine.