Zdravotnícke hoaxy patria medzi najrizikovejšie, keďže priamo môžu ohroziť zdravie ľudí, ktorí ich čítajú a veria v nich. Najnovšie sa opäť vyznamenal konšpiračný web Bádateľ.
Konšpiračný web Bádateľ šíril článok, v ktorom tvrdil, že „Podľa vedcov môže časté nosenie rúšok prispievať k pokročilej rakovine pľúc“. Iba pripomenieme, že nosenie rúšok je stále na Slovensku povinné a nedodržiavanie tohto opatrenia môže zvýšiť riziko nákazy koronavírusom.
Poďme si tvrdenie postupne rozobrať. Spomínaní vedci skutočne existujú a sú autormi štúdie v časopise Cancer Discovery o vplyve baktérií z úst v pľúcach ľudí s rakovinou. V celej štúdii sa však ani raz nepoužíva slovo „rúško“. Dôvodom je, že vzorky na štúdiu boli odobrané ešte v období rokov 2013 až 2018 pred pandémiou koronavírusu.
Nechýba tiež vyjadrenie doktora Jun-Chieh J. Tsaya, ktorý je jedným z autorov štúdie: „Keďže nosenie rúška nebolo počas obdobia výskumu bežné, je vysoko nepravdepodobné, že by to bola jedna z príčin nášho objavu. Neexistujú žiadne vedecké dôkazy k takejto dezinterpretácii našich výsledkov.“
Ako informuje portál Infosecurity, „Bádateľ patrí medzi najznámejšie dezinformačné stránky na Slovensku. Okrem zdravotníckych hoaxov a šarlatánskych rád na liečbu vážnych ochorení šíri konšpirácie aj o koronavíruse, vakcínach a vládnych opatreniach slúžiacich na zamedzenie šírenia pandémie.“
Proti portálu Bádateľ podal trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy aj bývalý minister zdravotníctva, Marek Krajčí. Ten na Facebooku informoval o konkrétnych článkoch a dezinformáciách, ktoré portál v súvislosti s koronavírusom šíri:
1. „Čo môžete urobiť ako rodič, ak nesúhlasíte s nosením rúšok v triedach“
2. „Keby ste tušili, ako odoberajú orgány, nikdy by ste nesúhlasili byť darcom“
3. „Štúdia dokázala, že vakcína proti koronavírusu nebude nikdy fungovať“
4. „Štúdia odhalila, že očkovanie proti chrípke je podvod. Vakcinačný priemysel v panike“
5. „Môžu 5G siete blokovať okysličenie krvi a tým zvyšovať úmrtnosť na COVID-19?“
6. „Vakcínami sa budú zberať biometrické údaje: Veľký brat sa spája s Big Pharmou“
Prevencia
Najlepšou prevenciou voči zdravotníckym dezinformáciám je spoliehanie sa na vyjadrenia odborníkov a čerpanie informácií z dôveryhodných zdrojov.
Taktiež odporúčame sledovať oficiálnu Facebook stránku Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorá okrem oficiálnych dát reaguje aj na najznámejšie dezinformácie. Taktiež stojí za zmienku stránka Vaxinátor, ktorá popularizuje vedu a vyvracia zdravotnícke hoaxy. Do tretice odporúčame sledovať Facebook stránku Hoaxy a podvody – Polícia SR, ktorá každý deň reaguje na najrozšírenejšie hoaxy slovenského internetu.