Reklama

Hoaxy na tento týždeň - meno vedeckej autority zneužité na šírenie konšpirácií

Zdroj | Security and Human Rights Monitor
Michal Biznár
Zdroj | Security and Human Rights Monitor
Zdroj | Security and Human Rights Monitor

Aj tento týždeň vám prinášame príklad toho, že si stále niekto pletie slobodu slova so slobodou šíriť dezinformácie.

Japonský profesor a slovenský konšpirátor

Napísať status, stlačiť enter a pustiť ho do sveta, kde si žije vlastným životom je to najjednoduchšie. Zdieľanie medzi tisíckami používateľmi v priebehu pár hodín je realitou aj na Slovensku. Ak aj príde vyvrátenie od oficiálnych orgánov či osobností, ktorých sa hoax týka, je častokrát už neskoro a správa stihla napáchať škody a rozšíriť sa. Na takýto prípad upozornila aj stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Používateľ Facebooku Pali No uverejnil začiatkom roku status, ktorý dosiahol takmer 5 000 zdieľaní. V statuse sa odkazoval na vyjadrenia profesora Tasuku Hanjo, ktorý sa mal vyjadriť, že koronavírus je umelo vytvorený v laboratóriu a ako to údajne vláda schováva. Status sa šíril aj v iných krajinách ešte počas minulého roku. Profesor Tasuku Honjo sa ozval v apríli 2020 na webe Kjótskej univerzity a zverejnil toto stanovisko:

V dôsledku bolesti, hospodárskych strát a bezprecedentného globálneho utrpenia spôsobeného pandémiou COVID-19 som veľmi smutný, že moje meno a meno Kjótskej univerzity boli použité na šírenie falošných obvinení a dezinformácií.
Nastal čas, aby sme všetci, najmä tí, ktorí sa svojej kariére venujeme vedeckého výskumu v prvej línii, spolupracovali v boji proti tomuto spoločnému nepriateľovi. Nemôžeme zaznamenať žiadne zdržanie úsilí o záchranu životov našich blízkych. V tejto fáze, keď je naša celá energia potrebná na liečenie chorých, zabránenie ďalšiemu šíreniu smútku a plánovanie nového začiatku, je šírenie nepodložených tvrdení o pôvode choroby nebezpečne rušivé„.

Zdroj | Kyoto University

Aj keď vyjadrenie profesora bolo uverejnené v apríli minulého roku, množstvo konšpirátorov si neoveruje informácie a jednoducho prezdieľa to, čo už bolo raz vyvrátené. Napriek tomu, že Facebook už viackrát avizoval, že bude sťahovať falošné správy zo svojej sociálnej siete, v praxi to funguje veľmi pomaly a hlavne oneskorene, kedy už falošná informácia stihla napáchať škody.

Zdroj | Pixabay
Pozrite si

Hoaxy na tento týždeň – podvody v mene Microsoftu a falošný TECHBOX Instagram

Minulý týždeň sa technologický gigant vyjadril, že rozšíri zoznam falošných medicínskych tvrdení, ktoré budú na Facebooku zakázané. Týkať sa to má najmä vakcín, pri ktorých konšpirátori tvrdia, že spôsobujú autizmus či najnovšie, že spôsobujú rôzne vedľajšie účinky či dokonca smrť pri vakcínach proti koronavírusu.

Tieto tvrdenia sú tiež zakázané na reklamách na platforme. Agentúra Reuters priniesla správu, že Facebook bude odstraňovať skupiny, stránky a účty, ktoré opakovanie šíria vyvrátené tvrdenia.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.