Za uplynulý týždeň internetom a médiami najviac kolovali informácie o vakcíne AstraZeneca, ktorá mala spôsobiť smrť učiteľky.
Vakcinácia je téma, o ktorej je nutné komunikovať citlivo. Každá zo schválených vakcín musela prejsť prísnym procesom kontroly, ktorý v rámci krajín Európskej únie zabezpečila Európska lieková agentúra EMA. Preto je potrebné aj pri prípadoch súvisiacich s vedľajšími účinkami informovať o faktoch.
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky vydalo k tejto téme vyhlásenie na svojom Facebooku, kde sa odkazovalo na viacero štátnych aj medzinárodných inštitúcií: „Na základe doteraz dostupných údajov nie je možné dať očkovanie a úmrtie do priameho súvisu”, vyjadril sa Štátny ústav na kontrolu liečiv.
Svetová zdravotnícka organizácia: „AstraZeneca je výborná vakcína a neexistuje žiadny dôvod, prečo by sa malo zastaviť očkovanie. Doteraz nebola potvrdená žiadna kauzálna spojitosť medzi úmrtiami a očkovaním.“
Európska lieková agentúra: „Doteraz dostupné informácie naznačujú, že výskyt trombózy medzi zaočkovanými ľuďmi nie je vyšší ako počet pozorovaný u bežnej populácie.“
Spolu s tým, ako sa bude zrýchľovať očkovanie proti Covidu na Slovensku, je predpoklad, že bude aj pribúdať prípadov, kedy dôjde k úmrtiu „po očkovaní“. V každom z takýchto prípadov sa vykonáva pitva, ktorá skúma možnú súvislosť s očkovaním. Na výsledky pitvy je vhodné si počkať a ak nie, je nutný citlivý prístup k podobným témam, keďže slovné spojenie „úmrtie po očkovaní“ môže automaticky vzbudzovať dojem spojitosti s očkovaním, pričom vo väčšine prípadov to tak nemusí byť.
Na riziká spojené s vakcínou od AstraZeneca reagoval aj projekt Vaxinátor, ktorý bojuje proti antivax kampaniam:
Objavili sa správy o podozrení z vážnych nežiadúcich účinkov po podaní vakcíny od firmy AstraZeneca. V Rakúsku preventívne stiahli jednu šaržu vakcíny a očkovanie touto vakcínou sa pozastavilo v ďalších krajinách ako Estónsko, Litva, Luxembursko, Lotyšsko, ktoré dostali rovnakú šaržu.
Slovensko danú šaržu nedostalo. EMA začala okamžite prešetrovať danú šaržu a vydala stanovisko. Doteraz dostupné informácie naznačujú, že počet tromboembolických príhod (spôsobených tvorbou krvných zrazenín) u ľudí, ktorí dostali vakcínu AstraZeneca, nie je vyšší ako počet pozorovaný u bežnej populácie. K 9. marcu 2021 bolo medzi 3 miliónmi ľudí očkovaných vakcínou COVID-19 AstraZeneca v Európskom hospodárskom priestore hlásených 22 prípadov tromboembolických príhod, čo činí 0,0007%.
Slovenský Štátny ústav na kontrolu liečiv informoval na svojej stránke, že trombóza nie je uvedená v možných nežiaducich účinkoch vakcíny a nepatrí medzi typické nežiaduce účinky vakcín.
Treba tiež pripomenúť, že očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca alebo jej konkrétnymi šaržami pozastavilo doteraz zhruba 20 krajín. Táto informácia však neznamená, že vakcína AstraZeneca má priamy súvis s úmrtiami.