Reklama

Hoaxy na tento týždeň - fotka prezidentky a ďalšie fake fotky

Zdroj | Security and Human Rights Monitor
Michal Biznár
Zdroj | Security and Human Rights Monitor
Zdroj | Security and Human Rights Monitor

Za posledný týždeň sa nám na internete objavil a vo veľkom šíril nešvár v podobe upravenej fotky slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej. Nešlo však o jedinú fake fotku, ktorá sa šírila medzi konšpirátormi.

Fake fotka Zuzany Čaputovej

Používanie falošných či upravených fotiek s cieľom diskreditácie či šírenia neprávd je častým nástrojom konšpirátorov. Cieľom sa najnovšie stala fotka Zuzany Čaputovej s českým prezidentom Milošom Zemanom. Slovenská prezidentka má na fotke upravené pery tak, aby vyzerala, že sa mračí a pohŕdavo pozerá na českého prezidenta. Konšpirátori nezabudli k fotke pridať text, ako slovenská prezidentka opovrhuje českým kolegom.

Vo Facebookovej skupine Znížme platy politikom bol 11. februára 2021 používateľom zverejnený príspevok, v ktorom bolo napísané: „Konečne sa ukázala práva tvár skládky menom Zuzana Čaputová. Hanba na stretnutí V 4 sa Čaputová nevmestila do kože. Urazila svojim povýšeneckým a zhnuseným výrazom Českého prezidenta Zemana. Česi sú pobúrení z tohoto neprijatelskeho a primitívneho gesta hlavy SR. Tento obrázok samozrejme obletí cely svet (…)

Zdroj | AFP Fakty

V skutočnosti sa jedná o zmanipulovanú fotografiu, na ktorej niekto upravil Čaputovej črty tváre, aby tvorili grimasu. Pre agentúru AFP to potvrdil fotograf agentúry ČTK, ktorý pôvodnú fotografiu vyhotovil v októbri 2019. Upravená fotka je tak navyše dva roky stará. To však neprekáža tomu, aby sa slovenským a českým internetom zdieľala vo veľkom.

Fotky ako táto sú častokrát účinnejším nástrojom šírenia neprávd ako falošné textové správy. Výsledkom je, že sa oveľa rýchlejšie šíria naprieč dezinformačnými stránkami a profilmi.

Prezidentka Slovenskej republiky nie je cieľom konšpirátorov po prvýkrát. V minulosti sa internetom šírila fotografia, kde mala upravený nos, aby vyzeral väčší.

Zdroj | AFP Fakty
Pozrite si

Hoaxy na tento týždeň – meno vedeckej autority zneužité na šírenie konšpirácií

Americký prezident má dvojníka!

Ani nový americký prezident sa nevyhne konšpiráciám. Podobne ako u nás, aj tu poslúžila upravená fotka na šírenie klamstva, že Joe Biden má dvojníka. Dôkazom má byť, že na jednej fotke podpisuje zákony pravou rukou a na inej ľavou, takže dvojník je logicky ľavák.

Jedine, čo stačilo urobiť, je prevrátiť strany fotky v ľubovoľnom programe na úpravu fotiek, takže sa zdá, že Joe Biden píše ľavou rukou. Jednoduché, no pre mnohých, ktorí na tento hoax naleteli, účinné.

Ako poukázala agentúra Reuters, Joe Biden sa už v minulosti stal terčom podobných konšpirácií, kedy sa napríklad tvrdilo, že oválna pracovňa Bieleho domu je v skutočnosti filmové štúdio alebo, že podľa rôznych odtieňov pokožky je jasné, že Joe Biden používa dvojníka.

Zdroj | Reuters
Pozrite si

Hoaxy na tento týždeň – podvody v mene Microsoftu a falošný TECHBOX Instagram

Vrtuľník strieka na veterné turbíny fosílne palivá

Environmentálne hoaxy sú taktiež veľmi populárne medzi fanúšikmi konšpirácií. Aj v takýchto prípadoch sa dá zneužiť fotografia. V tomto prípade sa americkým internetom šírila fotka, na ktorej má vrtuľník, ktorý je poháňaný fosílnymi palivami, polievať zamrznutú veternú turbínu v Texase zmesou vyrobenou z fosílnych palív, čím sa malo poukázať na dvojaký meter environmentálnych aktivistov.

Zdroj | Facebook

Ako informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na portál Gizmodo, fotka nie je z Texasu, ale zo Švédska, nie je z roku 2021, ale z roku 2014 a vrtuľník nestrieka na turbínu zmes z fosílnych palív, ale teplú vodu. Samozrejme aj pri takejto metóde dochádza k vypúšťaniu škodlivín do ovzdušia, no podľa analytika a vedeckého spisovateľa Ketana Joshiho, je množstvo vypustených plodín zanedbateľné v porovnaní so znečistením, ktoré produkujú uhoľné elektrárne.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.