- #TECHBOX
- 4 min.
- 9.3.2021
Hoaxy na tento týždeň - dezinformácia o čipovaní si stále žije svojim životom
Za uplynulý týždeň sa opäť objavilo množstvo šokujúcich správ či videí, ktoré treba zdieľať kým nezmažú. Prim hrali opäť vakcíny a s nimi spojené hoaxy o čipovaní obyvateľstva.
Izrael patrí medzi svetovú jednotku vo vakcinácii obyvateľstva proti ochoreniu Covid-19. Okrem iného krajina začala postupne uvoľňovať opatrenia, ale aj zavádzať tzv. covid pasy. Podobne ako u nás, aj v Izraeli nájdete na viacerých verejných miestach snímače, ktoré kontrolujú teplotu. Práve takéto snímače poslúžili konšpirátorom, aby si vymysleli príbeh o tom, že snímače kontrolujú čipy zaočkovaných obyvateľov.
Na hoax upozornila agentúra Reuters s dôkazmi o tom, že ide skutočne iba o kontrolu teploty pred vstupom na trh. Hoax sa tiež objavil v spojení s covid pasom, ktorý je možné prezentovať elektronicky alebo vytlačený a má formu QR kódu.
Covid pasy sú témou aj v rámci Európskej únie a pravdepodobne sa o pár mesiacov stanú realitou. Ide pritom o bežný preukaz o tom, že ste boli zaočkovaný a práve tento preukaz by mal zjednodušiť cestovanie medzi krajinami bez potreby testovania.
Pokiaľ narazíte na internete na niekoho, kto šíri hoaxy o čipovaní s vakcínami, najjednoduchšie je príspevok používateľa nahlásiť priamo cez nástroje sociálnej siete. Pokiaľ ide o vášho blízkeho, najlepším riešením je pokojná diskusia a snaha porozumieť, prečo šíri podobné informácie. Hádky, posmievanie či agresívne vyjadrovanie určite nepomôžu.
Slovensko ako nacistický experimentálny tábor
Okrem hoaxov s vakcínami sa posledné týždne slovenskými konšpiračnými stránkami šíril hoax o tom, ako kanadské médium označilo Slovensko za nacistický experimentálny tábor.
Hoax vyvrátila iniciatíva AFP Fakty a ich pracovník Robert Barca. Príspevok zdieľalo viac ako 18-tisíc používateľov a dôvodom mal byť režim opakovaného testovania a povinnosti preukazovať sa platným negatívnym testom napríklad pri ceste na pracovisko. Ako informovala agentúra AFP, ktorá kontaktovala kanadských odborníkov, anonymná stránka nie je spravodajským médiom.
Úryvok zo spomínaného článku zo stránky breaking-news.ca v preklade do slovenčiny: „Viete, kde je Slovensko? Nie? Pravdepodobne to je dôvod, prečo sa tamojšia vláda v rámci úsilia na potlačenie covidu, odvážila zmeniť túto krajinu na nacistický experimentálny tábor. Pravdepodobne si myslia, že si to nikto nevšimne a nebude to zaujímať ani svetové médiá, kvôli bezvýznamnosti krajiny.“
Viaceré slovenské konšpiračné stránky označili breaking-news.ca za spravodajskú agentúru alebo nezávislé médium. Základným poznávacím znakom, že ide o podvodnú stránku, ktorá bola účelovo vytvorená s cieľom šíriť dezinformácie, sú napríklad chýbajúce identifikátory ako napríklad mená autorov či bližšie informácie o redakcii, ktoré sú základnou časťou každého seriózneho média.
Podobné stránky sú populárne a majú navodiť dojem dôveryhodnosti. Problémom však je, že stránky reálne nikto v krajine pôvodu nepozná a slúžia skôr ako akýsi agregát anonymných blogov či komentárov.