Reklama

Hoaxy a dezinformácie budú trendom aj v roku 2021

Zdroj | Security and Human Rights Monitor
Michal Biznár
Zdroj | Security and Human Rights Monitor
Zdroj | Security and Human Rights Monitor

Pandémia koronavírusu ešte viac prehĺbila akútny problém s dezinformáciami, ktoré sa bez obmedzení šíria internetom. Rok 2021 bude v tomto trende pokračovať.

Sociálne siete nedokážu pružne reagovať na nezmysly, ktoré častokrát môžu ohroziť ľudské životy a výsledkom je, že čoraz viac ľudí verí v konšpiračné teórie, ktoré nachádzajú na týchto sieťach úrodnú pôdu v podobe slobodnej platformy.

Zaujímavé zistenia prináša portál antipropaganda.sk, ktorý spadá pod Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku a ktorý sa dlhodobo venuje hybridným hrozbám a dezinformáciám.

Zdroj | THISDAYLIVE
Pozrite si

Ohrozia nás siete 5G, alebo ide o poriadny hoax?

Podľa portálu sa viacero šíriteľov hoaxov presunulo z Facebooku na Instagram po tom, čo im technologický gigant zrušil účty. Paradoxom je, že Instagram patrí pod Facebook a šíritelia konšpirácií (napríklad o očkovaní) majú na tejto sieti státisíce fanúšikov.

Problémom je aj samotná kontrola a mazanie obsahu na sociálnych sieťach. Napriek deklarovaným sľubom o mazaní príspevkov, ktoré hovoria o čipovaní v súvislosti s vakcínami, je realita trochu iná a jednotlivé príspevky sú vymazávané skôr sporadicky. Facebook tiež pridal na svojej sieti Covid-19 informačné centrum, ktoré zhromažďuje aktuálne a hlavne overené informácie z oficiálnych zdrojov vrátane slovenského Ministerstva zdravotníctva.

Ako informuje portál antipropaganda.sk s odkazom na Bloomberg.com, „spoločnosť Facebook uviedla, že v období od marca do októbra 2020 odstránila z Facebooku a Instagramu viac ako 12 miliónov príspevkov s nepravdivými informáciami o vakcínach, či víruse. Za rovnaké obdobie, v spolupráci s fact-checkermi, označili ďalších 167 miliónov príspevkov ako nepravdivé.“

Zdroj | Pixabay

Ďalším krokom k zamedzovaniu šíreniu lží či nenávisti je blokovanie osôb a stránok samotnými sociálnymi sieťami. Asi neexistuje lepší príklad takéhoto kroku ako dosluhujúci prezident Spojených štátov amerických. Posledné dni hýbe USA politická kríza, ktorá vyvrcholila vtrhnutím Trumpových fanúšikov do budovy Kapitolu.

Okrem politických dôsledkov mala kríza dohru aj na poli komunikačných platforiem. Ako informuje Filip Struhárik v MediaBrífingu, Twitter zrušil Trumpovi účet natrvalo, no blok dostal na neurčito aj na Facebooku, Instagrame, Snapchate a dokonca aj na hernej streamovacej platforme Twitch.

Rušenie Facebookových stránok sa začalo aj na slovenskej scéne. Príkladom je stránka portálu Bádateľ, ktorý šíril zdravotnícke nezmysly. Portál taktiež čelí trestnému stíhaniu. Facebook tiež zrušil stránky portálu a časopisu Zem & Vek. Napriek tomu po pár dňoch vznikla nová stránka na sociálnej sieti.

Zdroj | NerdAlert
Pozrite si

Adobe prináša do Photoshopu nástroj, ktorý pomôže v boji proti hoaxom

Polícia Slovenskej republiky vedie úspešnú stránky Hoaxy a podvody, ktorú sleduje viac ako 100 000 používateľov sociálnej siete. Problémom je, že zdieľanie nezmyslov na slovenských sociálnych sieťach sa zastaviť nedarí a samotné konšpirácie sú čoraz nebezpečnejšie.

Podľa stránky Hoaxy a podvody – Polícia SR, okrem klamlivých informácií využívaných na finančné zisky (internetové podvody), dominujú slovenským hoaxom dezinformácie o očkovaní, falošné fotografie a dezinformácie o koronavíruse.

Preto sme sa rozhodli v novom roku prnášať pravidelné správy o dezinformáciách a problematike hoaxov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.