Sonda Cassini zhorela v atmosfére Saturna, čím sa skončilo jej 20-ročné skúmanie tejto planéty. NASA ukončila jej misiu kvôli obavám, že by sonda mohla niekedy stroskotať na niektorom z okolitých mesiacov, čím by mohla kontaminovať jej povrch mikróby zo zeme.
Výsledky vyhľadávania Cassini
Sonda Cassini, určená na prieskum planéty Saturn, jeho prstencov a mesiacov, ktorá o dva týždne skončí po dvadsiatich rokoch svoju púť, stále posiela unikátne zábery. Podľa NASA Cassini vyhotovila 20. augusta 21 fotografií v rozmedzí len štyroch minút, vďaka čomu vznikla sekvencia fotografií, ktoré ponúkajú výrazný a neobvyklý pohľad na hlavné prstence Saturnu. Pozrite si ich v krátkej animácii.

Sonda Cassini pred tým, než ukončí svoju púť tzv. Veľkým finále (The Grand Finale), stále posiela na Zem množstvo úžasných fotografií Saturnu. Nedávno vedci z NASA od nej opäť dostali neobyčajné zábery šesťuholníkovej búrky, ktorá bola na severnom póle Saturnu. Pozrite sa na tento neobvyklý úkaz.

15. septembra 2017 skončí takmer 20-ročná misia NASA Cassini, ktorá si to namieri k Saturnu. Cestou k povrchu, kedy zhorí v atmosfére, má však v pláne vytvoriť ešte niekoľko fotografií, ktoré pošle na Zem. Takto si The Grand Finale predstavuje NASA.
Sonda Cassini, ktorá od roku 2005 mapuje Saturn, jeho prstence a mesiace (v septembri 2017 zhorí v atmosfére Saturnu) poslala na Zem najdetailnejšie zábery z prstencov tejto obrovskej planéty. NASA ich zverejnila na svojom webe a okamžite sa stali senzáciou. Cassini ich nafotili z diaľky len okolo 550 metrov.

Sonda Cassini absolvovala začiatok svojho konca. Pred pár dňami vykonala druhý manéver okolo Saturnu, po ktorom bude nasledovať ešte množstvo ďalších až kým sa 15. septembra 2017 „neponorí“ do hustej atmosféry Saturnu a v nej zhorí. Dovtedy ale NASA očakáva množstvo zaujímavých záberov z tejto vzdialenej planéty.

Nová analýza údajov z kozmickej lode Cassini NASA ukazuje, že Saturn pumpuje do vesmíru rôzne množstvá tepla na základe jeho ročných období. Pozoruhodným efektom tohto toku sú turbulencie v atmosfére Saturnu, vyvolávajú búrky na jeho severnej a južnej pologuli, ktoré sú dostatočne silné na to, aby sa „omotali“ okolo planéty.