- #Mobilné zariadenia
- 5 min.
- 7.11.2017
Historicky najväčšia akvizícia v IT sektore. Broadcom chce kúpiť Qualcomm
Na trhu s čipmi pre mobilné telefóny a ďalšie bezdrôtové zariadenia by mohlo dôjsť k zaujímavému zemetraseniu. Známeho výrobcu procesorov Snapdragon a SoC riešení pre mobilné modemy, firmu Qualcomm, prekvapil ponukou na prevzatie konkurenčný výrobca čipov Broadcom.
Vznikne nové Nr.3?
Broadcom je ochotný ponúknuť 70 dolárov za akciu Qualcommu. Z toho 60 USD tvorí platba v hotovosti a 10 USD v podobe vlastných akcií. Ponuka tak zahŕňa prémiu takmer 28% nad úroveň záverečnej ceny, za akú boli akcie Qualcommu obchodované na burze vo štvrtok.
Vo finančnom vyjadrení predstavuje kúpna cena sumu 103 miliárd USD, ktorá sa po započítaní dlhu Qualcommu zvýši až na 130 miliárd dolárov. Ak by sa transakcia uskutočnila, išlo by o najväčšiu akvizíciu v IT sektore v histórii. Zároveň by tak vznikol tretí najväčší výrobca čipov na svete, za Intelom a Samsungom Electronics.
Vedenie Qualcommu však nie je z ponuky príliš nadšené. Zdá sa, že ide o takzvané nepriateľské prevzatie, pri ktorom konkurencia nasadí cenu za akciu, ktorú akcionári nedokážu odmietnuť.
Broadcom zjavne využíva momentálne právne problémy, v ktorých sa Qualcomm ocitol kvôli udeleným pokutám v Južnej Kórei a na Taiwane za porušenie antitrustových zákonov, a viacerým právnym sporom so spoločnosťou Apple, v súvislosti s používaním a licencovaním Qualcomm IP v iPhone.
Podľa agentúry Bloomberg sa Qualcomm chystá proti tejto ponuke bojovať, aj keď v tlačovej správe uviedol, že „posúdi návrh s cieľom pokračovať v akčnom pláne, ktorý je v najlepšom záujme akcionárov spoločnosti Qualcomm“.
Qualcomm sa pritom za 47 miliárd dolárov snaží získať spoločnosť NXP, ktorej akcionári však nie sú s ponukou 110 USD za akciu spokojní a transakciu sledujú aj európske regulačné orgány. Broadcom však uviedol, že má záujem o Qualcomm so spoločnosťou NXP, aj bez nej, takže akvizícia nie je pre dohodu nevyhnutná.
Qualcomm, ktorý je sám držiteľom mnohých patentov na mobilné dátové technológie a bol lídrom v oblasti rodiny technológií CDMA, sám neváhal v minulosti použiť ekonomickú silu na elimináciu protivníka.
História sa opakuje
Na Slovensku si ešte dobre pamätáme na širokopásmový mobilný internet, ktorého sieť rozvinul v pásme 450 MHz bývalý T-Mobile. Išlo o využitie frekvencií po vypnutej analógovej sieti NMT, na ktorých T-Mobile nasadil koncom roku 2005 technológiu FLASH-OFDM od spoločnosti Flarion Technologies.
Technológia rýchleho internetu, ktorá získala na istý čas u nás prezývku „Flarion“, bola v tom období naprosto prevratná. S maximálnym downlinkom 2,3 Mbit/s, uplinkom takmer 1 Mbit/s a latenciou po 50 ms sa na ňu nechytali UMTS siete fázy 1 (pred zavedením HSDPA/ HSUPA). T-Mobile neskôr urobil ešte technologický upgrade siete FLASH-OFDM, keď pomocou viacerých nosných frekvencií ponúkal teoretický downlink až 5,3 Mbit/s.
„Flarion“ bol technologicky neporovnateľne lepší aj oproti CDMA2000 EV-DO, ktorú na rovnakej sieti v Česku zaviedol český operátor Eurotel.
Dodávateľom dátových technológií na báze CDMA nebol nikto iný, ako Qualcomm, ktorý zrejme zdatnou mierou prispel k tomu, že sa FLASH-OFDM Flarionu nepodarilo štandardizovať v rámci organizácie 3GPP. FLASH-OFDM tak zostala proprietárnou technológiou, ktorú spustilo vo svete len niekoľko operátorov.
A aby nič nezostalo na náhode, rozhodol sa Qualcomm pre akvizíciu Flarionu, čo sa mu nakoniec v januári 2006 aj podarilo. Za 600 miliónov USD získal nielen nie príliš veľkého konkurenta, ale aj cenné patenty na technológiu OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiplex Access). Tú zužitkoval v nových generáciách mobilných technológií, vrátane LTE.
Ktovie, možno sa história opakuje a Qualcommu dnes hrozí podobný scenár, aký sám pred takmer 12-timi rokmi pripravil Flarionu. Podľa analytika Romita Shaha z Nomura Instinet však ponuka Broadcomu na odkúpenie Qualcommu v hodnote 70 USD/akciu nebude pre akcionárov dostatočne motivujúca. Pod vplyvom informácií o chystanej ponuke začala totiž cena akcií Qualcommu na burze stúpať.