Reklama

Hekeri sa zmocnili rádiového vysielania, o Zelenskom šírili nepravdivé správy

Zdroj | Nahel Abdul Hadi
Michal Sobek
Zdroj | Nahel Abdul Hadi
Zdroj | Nahel Abdul Hadi

Hekeri úradujú na Ukrajine. Najnovšie sa im podarilo prelomiť rozhlasovú sieť, kde vysielali falošné správy o zlom zdravotnom stave prezidenta.

Ukrajinská mediálna skupina TAVR Media potvrdila, že bola napadnutá hekermi, aby šírila falošné správy o tom, že prezident Zelenskyj je v kritickom stave na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Zdroj | news.com.au

Táto mediálna skupina prevádzkuje deväť hlavných ukrajinských rozhlasových staníc, a to Hit FM, Rádia ROKS, KISS FM, Rádia RELAX, Melody FM, Nashe Radio, Rádia JAZZ, Classic Radio a Rádio Bayraktar.

Štátna služba špeciálnej ochrany komunikácií a informácií Ukrajiny (SSSCIP) dodala, že útočníci narušili servery a vysielacie systémy TAVR Media, aby šírili falošné správy naznačujúce, že ukrajinský prezident je údajne pod intenzívnou starostlivosťou v kritickom stave, pričom namiesto neho koná predseda parlamentu Ruslan Stefanchuk.

Pozrite si

Ukrajina odrazila kybernetický útok, ktorý mohol spôsobiť masívny blackout

Samotný Zelenskyj natočil video zo svojej kancelárie na svoj oficiálny účet na Instagrame, kde potvrdil, že ide o falošné správy, ktoré šírili aktéri hrozieb napojení na Rusko a že nikdy sa necítil lepšie ako teraz.

https://www.instagram.com/p/CgRjvSHoty1/?utm_source=ig_embed&ig_rid=ec4b8a5d-d061-4f7b-b088-01eeb9ef587b

Nejde však o prvý prípad takéhoto zneužitia osoby prezidenta. Po ruskej invázii na Ukrajine Facebook tiež odstránil zle urobené deepfake video, na ktorom prezident žiada ukrajinské jednotky, aby zložili zbrane a vzdali sa.

Pozmenené video bolo prvýkrát zdieľané na napadnutej webovej stránke Ukraine 24 a rozšírilo sa na ďalšie napadnuté ukrajinské spravodajské stránky. Vtedy Zelenskyj povedal, že ak môže niekomu ponúknuť, aby zložil zbrane, je to ruská armáda.

Pozrite si

Neverte všetkému, čo vidíte na internete. Aj Zelenskyj sa stal obeťou deepfake

Ukrajinské centrum Stratcom, čo je národné centrum pre strategickú komunikáciu a informačnú bezpečnosť, tiež začiatkom marca varovalo, že Rusko by mohlo používať deepfake videá, ktoré by bolo takmer nemožné odlíšiť od skutočných, pretože sú vytvorené pomocou algoritmov strojového učenia.

Facebook tiež odstránil účty, ktoré používala hekerská skupina Ghostwriter napojená na Bielorusko a zameriavala sa na ukrajinských predstaviteľov a vojenský personál, kde šírila videá zobrazujúce ukrajinských vojakov, ktorí sa vzdávajú ruskej armáde.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.