Reklama

Hatice Gunes - krotiteľka robotov, AI ale i expert na neverbálne správanie ľudí

Zdroj | Sony
Richard Pliešovský
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Pokračujeme našim seriálom Ženy v technológiách. Dnes vám predstavíme Hatice Gunes, mimoriadne nadanú vedkyňu, ktorá má už teraz sa sebou množstvo práce a zaujímavých projektov.

Hatice Gunes je riadnou profesorkou afektívnej inteligencie a robotiky a riaditeľkou laboratória AFAR na Katedre počítačovej vedy a technológie Univerzity v Cambridge.

Obsah pokračuje pod reklamou

Hatice vedie oceňovaný výskum multimodálnej, sociálnej a afektívnej inteligencie pre systémy AI. Ide najmä o stelesnených agentov a robotov, kde využíva poznatky získané výskumom v oblastiach strojového učenia, afektívneho počítania, ale aj porozumenia neverbálneho správania ľudí. Je členkou EPSRC, členkou Trinity Hall, bývalou členkou fakulty Inštitútu Alana Turinga a bývalou prezidentkou Asociácie pre rozvoj afektívneho počítania.

Už v doktorandskom výskume preukázala svoje zanietene a nadanie. Ukázala, že afektívne prejavy tváre a tela sú simultánne, no nie striktne synchrónne. Zreteľná detekcia časových fáz môže zlepšiť presnosť rozpoznávania vplyvov. Rozpoznávanie z tvárových a telových modalít je dokonca ešte lepšie ako zo samotnej tváre, resp. tela. Hatice tiež vytvorila vynikajúcu databázu bimodálnych gest a gest tela (FABO), zbierku označených videí s pózovanými, afektívnymi zobrazeniami tváre a tela na automatickú analýzu ľudského neverbálneho afektívneho správania.

Zdroj | THC

Vplyv Hatice Gunes už dávno presahuje uzavretú akademickú obec, prispieva k národným a medzinárodným projektom s reálnymi výsledkami. Dobrým príkladom je priemyselná spolupráca na projekte Innovate UK Sensing Feeling, z ktorého sa stal komerčne dostupný prenosný senzor s pasívnym snímaním vplyvov v reálnom čase a vo voľnej prírode založenom na hlbokom učení. Senzor sa patentov a následne sa založila spin-out spoločnosť SensingFeeling.

Gunes sa venuje sa technológiám, ktoré môžu zlepšiť pocit pohody pomocou afektívnej VR, autonómnej sociálnej robotiky a sociálnej robotiky s teleprítomnosťou.

Hatice pravidelne pozývajú, aby prednášala na špičkových miestach, kde oslovuje vedecké, ale aj širšie publikum. Medzi významné stretnutia patria kľúčové prednášky na IEEE FG’19 a ICPR’22, či aj vystúpenia na Hay Festival, Royal Institution, Cambridge Science Festival a Festival of Ideas.

Pozrite si

Elizabeth Feinler – žena, vďaka ktorej máme internet

Hatice Gunes sa minulý rok ocitla v užšom výbere Sony Women in Technology Award with Nature. Je to inauguračné ocenenie, pre tri vynikajúce výskumníčky v oblasti technológií, ktorých práca má pozitívny vplyv na spoločnosť a planétu.

„Moja dlhodobá výskumná vízia je napredovať v spoločnej evolúcii ľudstva s technológiou, podporovať zmysluplné interakcie medzi človekom a umelou inteligenciou s cieľom riešiť kritické problémy v oblasti zdravia, rovnosti a udržateľnosti. Snažím sa riadiť pozitívnu zmenu správania, posilňovať jednotlivcov prostredníctvom technológie. Integráciou psychológie, dizajnu, AI, afektívnej výpočtovej techniky a sociálnej robotiky sa snažím vytvárať inovatívne a udržateľné riešenia, ktoré zlepšujú kvalitu života a zlepšujú kvalitu života, ako sila pre blahobyt a spoločenskú odolnosť“, povedala pri príležitosti nominovania na cenu Sony Women in Technology Award with Nature.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.