S príchodom letného počasia sme mali možnosť otestovať elektrický bicykel Haibike SDURO Trekking 7.0 2019, ktorý je pripravený na mestskú prepravu, aj na náročnejšie cyklovýlety mimo civilizáciu.
Výhody
kvalitné a pevné spracovanie
flexibilné jazdné vlastnosti
výbava
Nevýhody
chýba systém eConnect
Postupná elektrifikácia dopravy v posledných rokoch neobišla ani bicykle, pričom sa nám postupne, rovnako ako pri elektromobiloch, dostávajú do rúk čoraz prepracovanejšie kúsky určené pre čoraz širšiu cieľovú skupinu. Haibike SDURO Trekking 7.0 2019 si dokáže získať úplných začiatočníkov, ako aj skúsenejších cyklistov.
Pripravený na slovenský tankodrom
Haibike SDURO Trekking 7.0 2019 je skutočne mohutný, pevný a skvelo spracovaný bicykel aj bez ohľadu na jeho elektrické vlastnosti. Rám z hliníkovej zliatiny 6061 v kombinácii s 27,5” kolesami so šírkou 2,4” vo vás hneď vyvolajú dojem, že na tomto bicykli sa nebudete musieť báť sedieť, či už s ním prechádzate cez rušnú bratislavskú križovatku, alebo nespevnenú poľnú cestu.
O flexibilitu v rôznych terénoch sa z veľkej časti stará aj vidlica SR Suntour Mobie 45 LOR Lockout s 80-mm zdvihom, vďaka ktorej prejdete v pohodlí aj väčšie nerovnosti na ceste. Takáto konštrukčná kombinácia dokáže pokryť väčšinu situácií, v ktorých sa môže mestský a príležitostne offroadový cyklista ocitnúť. Nie je to samozrejme horský bicykel, no nebál by som sa oň ani v náročnejšom teréne.
Pozrite si
MINI Electric je na svete, na trh príde budúci rok s dojazdom 230 km
Cestou na Kamzík bez námahy
Tým hlavným ťahákom (doslova) tohto kúsku od spoločnosti Haibike je samozrejme elektromotor, v tomto prípade špičkový Bosch Performance CX s výkonom 250W a krútiacim momentom 75Nm umiestnený v kľuke v strede bicykla.
Ako pri každom elektrobicykli, aj v tomto prípade platí, že elektromotor vám bude pomáhať maximálne do rýchlosti 25 km/h. Po jej prekročení sa elektromotor vypne a vy si to budete musieť “odšlapať” aj s celou váhou. V tomto prípade ide o váhu niečo málo cez 20 kilogramov.
To však nie je tak veľká prekážka. Ťah elektromotora si budete užívať vždy, keď z úplného státia šliapnete na pedál a opäť potom, keď vás s minimálnou námahou z vašej strany vytiahne do kopca, v ktorom by ste sa inak pekne zapotili. Na bratislavský Kamzík tak vybehnete s vetrom vo vlasoch s priemernou rýchlosťou okolo 15-20 km/h.
Mestská flexibilita
Elektromotor vám bude pomáhať podľa toho, aký jazdný štýl si zvolíte pomocou tlačidiel na riadidlách. Od celkom vypnutého pohonu sa môžete preklikať k režimom Eco, Tour, Sport a Turbo. V režime Eco je pomoc elektromotora veľmi decentná a väčšina práce zostane na vás. Naopak v režime Turbo sa dostanete cez hranicu 25 km/h, ani nebudete vedieť ako.
To oceníte najmä na križovatkách, alebo pri predbiehaní iných účastníkov na cyklotrasách. Vo väčšine slovenských miest to s cyklotrasami nie je veľmi ružové, preto sa zrejme nevyhnete kombinácii dynamickej a plynulej jazdy.
Pozrite si
Elektromobily Tesla budú výrazne drahšie, kúpiť sa vraj oplatia teraz
Vďaka ľahko prístupným tlačidlám a taktiež 11-stupňovej prehadzovačke Shimano SLX M7000 budete môcť okamžite prepínať a prehadzovať režimy a stupne podľa potrieb premávky a terénu.
Do práce, aj na celodenné výlety
Celkovú výdrž batérie, resp. dojazd ovplyvňuje vybraný režim, ako aj povrch, stúpanie a vaša váha. V režime Eco môžete dosiahnuť dojazd až 160 kilometrov, v režime Tour zhruba 100 kilometrov, v režime Sport 90 kilometrov a v režime Turbo približne 80 kilometrov. V praxi sú však tieto čísla v podstate irelevantné.
Aj úplný nováčik bude na tomto bicykli hravo jazdiť priemerne rýchlosťou 25-30 km/h, teda nad rýchlostným limitom pre pohon. A keďže sa po jeho prekročení pohon vypína, v tom momente sa dojazd nielenže prestane zmenšovať, ale začne opäť rásť. Vrátiť sa domov z práce alebo aj celodenného výletu s vybitou batériou je teda celkom nepravdepodobné, aj keď samozrejme nie nemožné.
Batéria s kapacitou 500 Wh sa nabíja pomocou pomerne veľkej, no ľahkej nabíjačky od spoločnosti Bosch, ktorú môžete zapojiť do portu v ráme bicykla, alebo po odomknutí a vysunutí aj priamo do batérie.
Možnosť odpojenia batérie sa vám bude hodiť najmä v zimných mesiacoch, kedy je lepšie batériu skladovať pri izbovej teplote. Oceníte ju však aj po niekoľkých rokoch, keď po strate istej časti kapacity budete chcieť batériu vymeniť za novú. Plné nabitie z úplného vybitia trvá zhruba 4,5 hodiny.
Nestratíte sa ani v noci
Spomínaný pocit bezpečia nezabezpečuje len samotná konštrukcia bicykla, ale aj jeho doplnky. Konkrétne mám na mysli svetlá na prednej a zadnej strane, ktoré sú súčasťou výbavy bicykla. Svetlá môžete zapnúť jedným tlačidlom na ovládacom paneli bicykla, pričom vám nič nebráni v tom nechať si ich zapnuté aj počas dňa.
V mestskej premávke vás tým pádom budú vnímať vodiči rovnako, ako vnímajú bežné vozidlá s povinným denným svietením. Čerešničkou na torte je miniatúrny zvonček zabudovaný do pravej strany riadidiel.
Čo sa týka bezpečnosti samotného bicykla, v jeho výbave bohužiaľ chýba systém eConnect, ktorým disponujú niektoré iné modely od spoločnosti Haibike. Tento systém na iných bicykloch slúži na GPS lokalizáciu a privolanie pomoci v prípade nehody.
Pozrite si
Elektrická motorka z budúcnosti od BMW
Pri cene 3 299 € by mal byť systém eConnect štandardom. Našťastie existujú aj iné a pomerne cenovo dostupné metódy lokalizačnej ochrany, ako napríklad systém Invoxia GPS Tracker.
Postupným vývojom sa stávajú elektrobicykle čoraz lákavejšou voľbou aj pre “necyklistov” a Haibike SDURO Trekking 7.0 2019 posunul atraktivitu tohto spôsobu prepravy ešte ďalej. Na tomto modeli môžeme hľadať nedostatky len ťažko a od kúpy vás môže odradiť už iba cena a chýbajúca cyklistická infraštruktúra na Slovensku. Ak prekusnete tieto faktory, s elektrobicyklom Haibike SDURO Trekking 7.0 2019 budete nadmieru spokojní. Aj preto si zaslúži ocenenie TIP REDAKCIE.