Reklama

Hackerská skupina Anonymous prenikla do databázy ruského ministerstva obrany

Zdroj | Anonymous TV
Stanislav Vinc
Zdroj | Anonymous TV
Zdroj | Anonymous TV

Boje na Ukrajine neprebiehajú len v reálnom, ale aj digitálnom prostredí. Pred útokmi namierenými na ukrajinské webové stránky a vládne agentúry by krajinu sužovanú vojnou mohli ochrániť aj miestny hackeri. K tejto výzve sa prihlásila aj medzinárodne známa hackerská skupina Anonymous, ktorá už medzitým stihla preniknúť aj do databázy ruského ministerstva obrany.

Žiadosť o pomoc

Ukrajinská vláda mala podľa agentúry Reuters vo štvrtok požiadať miestnych hackerov o pomoc pri kybernetickej ochrane kritickej infraštruktúry a zároveň aj pri vykonávaní špionáže namierenej na ruské vojská.

Žiadosť sa mala objaviť na hackerských fórach, kde ju malo údajne zverejniť ukrajinské ministerstvo obrany. Hovorca ministerstva túto informáciu odmietol potvrdiť, ale aj vyvrátiť.

Hackeri sa podľa agentúry mohli k výzve pripojiť prostredníctvom prihlášky vytvorenej v platforme Google Docs. Vláda v dotazníku zisťovala skúsenosti a zameranie hackerov, napr. či majú skúsenosti s vývojom malvérov a na akých pozíciach pracujú v IT sektore.

Prihlásení hackeri by mali byť rozdelení na obrannú a útočnú skupinu. Obranná skupina by sa mala zamerať na ochranu kritickej infraštruktúry, pod ktorú patrí napr. prevádzka jadrových elektrární, nemocníc či vodných tokov. Útočná skupina má dostať na starosť plánovanie a vykonávanie digitálnych útokov na ruské vojská.

Anonymous hlási prvé úspechy

Decentralizovaná medzinárodná skupina Anonymous, ktorá je známa svojimi protivládnymi a protisystémovými útokmi už od roku 2003, sa začala venovať kybernetickým aktivitám Ruska na Ukrajine ešte v polovici februára, kedy začali krajinu obkľučovať ruské vojská. Útoky na ukrajinskú webovú a finančnú infraštruktúru boli zaznamenané už 15. febuára.

Členovia skupiny aktívny na sociálnych sieťach dlho neotáľali a už vo štvrtok zverejnili na sociálnej sieti Twitter vlastnú výzvu smerovanú hackerom a aktivistom z celého sveta, v ktorej ich vyzývajú na pomoc Ukrajine v rámci operácie „#OpRussia“. Ešte v ten deň sa začali prvé kybernetické útoky.

https://twitter.com/YourAnonRiots/status/1496880195457851393

Skupina sa najprv zamerala na ruské štátne a vojenské webové stránky kremlin.ru, government.ru a mil.ru. Zaujímavosťou je, že posledný zmieňovaný server pri žiadosti o prístup z IP adresy lokalizovanej mimo územia Ruska odpovedá chybou 418, pod ktorou je známa serverová odpoveď „Som čajník“. Inými slovami, server na žiadosť neodpovedá zámerne, čo môže znamenať aj to, že server mohol byť zablokovaný aj zámerne ruskou stranou.

V priebehu dňa skupina Anonymous zhodila aj webovú stránku Federálnej protimonopolnej služby Ruska dostupnej na adrese en.fas.gov.ru a o niekoľko hodín neskôr aj webovú stránku ruskej štátnej televízie RT a ruskej spoločnosti Gazprom, v ktorej vlastní ruská vláda nadpolovičný podiel. Fungovanie týchto webových stránok sa však už medzičasom podarilo prevádzkovateľom obnoviť.

https://twitter.com/LiteMods/status/1496942632538365953

Doteraz najväčším útokom skupiny v rámci akcie #OpRussia je úspešné preniknutie do databázy ruského ministerstva obrany, ku ktorému došlo v piatok večer. V pôvodnom príspevku na sociálnej sieti Twitter skupina zverejnila aj snímky obrazovky databázy, v ktorej bolo vidieť mená, telefónne čísla a ďalšie súkromné údaje zamestnancov ministerstva, čím však skupina porušila podmienky používania služby a tento príspevok bola nútená zmazať.

Aktivity hackerskej skupiny Anonymous nesúvisia s výzvou ukrajinskej vlády, no to ani nie je ich účelom. Na rozdiel od hackerov, ktorých by mala využiť ukrajinská vláda priamo v kybernetických bokoch, sa Anonymous zameriava skôr na tzv. „hacktivizmus“, teda politický aktivizmus vykonávaný vo forme hackerských útokov, ktoré majú zväčša skôr symbolický dopad.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.