Reklama

Hackeri môžu napadnúť Starlink, aj iné satelity

Zdroj | Daily Tribune
Juraj Procházka
Zdroj | Daily Tribune
Zdroj | Daily Tribune

Rozhodnutie Elona Muska dodať Ukrajine terminály Starlink od SpaceX vyvolalo v Kremli rozruch. Cez satelitný internet môžu Ukrajinci komunikovať aj v prípade, že dôjde k zničeniu pozemnej infraštruktúry. Tento krok prijala s nevôľou nielen Moskva. Šéf ruskej vesmírnej agentúry D. Rogozin pohrozil Muskovi odvetou. Vedci z Číny zároveň vyzvali svoju vládu, aby vyvinula prostriedky na vyradenie konštelácie Starlink z prevádzky.

Krátko po oznámení, že SpaceX zabezpečí pripojenie pre Ukrajinu cez svoje terminály Starlink, skutočne došlo k pokusu o hackerský útok, ale ten bol okamžite odhalený a zablokovaný bez toho, aby spôsobil škody. Nemusí to tak ale byť vždy.

Pozrite si

Čína odtiahla nefunkčný satelit na „vesmírny cintorín“. Máme sa obávať?

Magazín Cybernews analyzoval niektoré možnosti, ktoré by kyber-útočníci mohli využiť na ovládnutie, alebo dokonca zničenie satelitov.

Ak satelit vstúpi do deštruktívneho rotačného cyklu, môže sa stať semenišťom vesmírneho odpadu. Rýchlo sa pohybujúce častice potom môžu spôsobiť kaskádu ničenia s ničivými dôsledkami pre celú obežnú dráhu. Hackeri to údajne dokážu.

Zdroj | NASA

Na oblohe rastú popri Starlink aj ďalšie megakonštelácie – „dvojkou“ je OneWeb a (zatiaľ len) veľké ambície má Amazon. Počet cieľov pre prípadný útok sa tak extrémne zvyšuje.

Podľa Ang Cuiho, experta na kybernetickú bezpečnosť a zakladateľa kybernetickej firmy Red Balloon Security, útočníci by mohli prevziať kontrolu nad dôležitými satelitnými systémami.

Je prakticky nemožné „stlačiť tlačidlo reset“, keď ste na obežnej dráhe. Aby boli satelity odolné voči poruchám, majú redundandný (nadbytočný) hardvér. Ak sa časť firmvéru správa nesprávne, vždy je tak možné vypnúť konkrétne moduly. Každú činnosť riadi samostatný počítač, či ide o sledovanie hviezd, riadenie polohy, riadenie rotácie, alebo pohon. A takmer vždy existuje priamy prístup ku každému z nízkoúrovňových fyzických počítačov, ktoré ovládajú každú z týchto funkcií.

Zdroj | NASA

Ak by útočník získal možnosť aktualizovať firmvér alebo zmeniť kód vo vstavanom počítači, satelitný operátor stratí kontrolu nad fyzickou kontrolou polohy družice. Útočník by mohol prevziať riadenie, nainštalovať do ovládacieho počítača ransomvér, požadovať výkupné, alebo satelit dokonca zničiť.

Väčšine malých satelitov CubeSat používa na riadenie polohy tzv. reakčné koliesko (reaction Wheel, RW) prostredníctvom interakcie s magnetickým poľom Zeme. Ang Cui hovorí, že jeho tím demonštroval, že vzdialený útočník na zemi by mohol využiť satelitný terminál. Ak by zmenil firmvér prostredníctvom počítača, ktorý práve ovláda RW, mohol by legitímneho operátora jednoducho odstaviť, pretože RW by nemuselo reagovať na žiadne ďalšie príkazy.

Zdroj | Wikipedia

Satelity sú počas štartu mimoriadne odolné a dokážu prežiť akceleráciu aj 30g. Na orbite je však všetko inak. Rozvinuté solárne panely a antény sú krehké a spustením kódu v ovládači RW by hackeri dokázali roztočiť satelit tak rýchlo, že sa roztrhne.

Vesmírne mocnosti viackrát testovali ničenie satelitov na obežnej dráhe. Náraz jedného satelitu do druhého by teoreticky zvládli aj hackeri, ak má aktívny satelit pohonné hmoty. Tieto pokusy vytvorili veľa kozmického odpadu a vyvolali aj vlnu nevôle medzi odborníkmi po celom svete. Hororovým scenárom je však Kesslerov syndróm. Ten určite nechcete.

Zdroj | space.com

Keď sa na konkrétnej obežnej dráhe (vrstve okolo Zeme) dosiahne kritická hustota satelitov, alebo iných objektov (napríklad orbitálnych staníc), jedna kolízia spôsobí viac ako jednu ďalšiu kolíziu a nastane exponenciálny rast katastrofických udalostí. Takéto zamorenie by mohlo zlikvidovať všetky satelity na tejto obežnej dráhe a vytvoriť bariéru pre ďalšie lety do vesmíru.

Riziko takýchto incidentov rastie s počtom satelitov na orbite. Špekulovalo sa o tom, že Rusi vykonali jednoduchý DDoS útok na terminály Viasat, aby ich vyradili.

Pozrite si

Drevené satelity majú obmedziť vesmírny odpad. Je to reálne?

„Jediný rozdiel medzi schopnosťou hacknúť terminál na zemi a satelitom, ktorý Viasat nasadil pre východnú Európu, je ten, že satelit je len ťažšie dostupný, pretože príkazový slovník je šifrovaný. Ten terminál má kybernetickú bezpečnosť ako v roku 2001. Ale kód, ktorý beží na zabudovaných ovládačoch na samotnom satelite, je určite starší ako firmvér na termináli na zemi. Máte zabudovaný firmvér v hodnote 500 miliónov dolárov, ktorý lieta s bezpečnosťou z roku 1995. Taká je realita. Satelity Starlink sú oveľa novšie, ale novšie neznamená bezpečnejšie. Ako sa zložitosť kódu zvyšuje, rastie aj počet zraniteľností“, hovorí Ang Cui.

Zdá sa, že naša kozmická éra nemusí byť len o budovaní svetlých zajtrajškov, ale ľahko sa môže zmeniť aj na nočnú moru. Úloha „vesmírnych smetiarov“ môže byť potom rovnako dôležitá ako ich pozemských kolegov, aj keď na obežnej dráhe hovoríme o robotických sondách.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.