Gramofón predstavuje anomáliu v technologickom pokroku. Teoreticky by už mal byť dávno len v múzeách a na poličkách zberateľov, tak ako je to pri kotúčových magnetofónoch, kazeťákoch a pomaly aj CD. Prečo sa to tak nestalo aj so 130-ročným „gramcom“?
Je to vďaka kombinácii trendového vzhľadu a platní ponúkajúcich okrem samotného média obal s množstvom vizuálnych a textových informácií, ktoré si môžete doslova poťažkať v ruke. Za znovuzrodením popularity gramofónov však v prvom rade stojí ich jedinečný zvuk, ktorý žiadny iný audio systém neodkáže poskytnúť.
Počúvanie analógového zvuku z gramofónu má svoje kúzlo. Prirodzene, najviac si ho užívajú skutoční milovníci hudby a verného zvuku. Do tejto kategórie patria hudobníci, ale bežných poslucháčov je predsa len oveľa viac.
Hi-Fi gramofóny sú určené náročnejším poslucháčom. Môžu mať len phono výstupy, ale tiež bývajú vybavené predzosilňovačom ponúkajúci linkový výstup, ktorý pripojíte k bežnému zosilňovaču.
Výhodou modelov bez predzosilňovača je ich čistejší zvuk, kde si ich majiteľ sám vyberie typ a parametre predzosilňovača (podľa referencií, alebo v ideálnom prípade v Hi-Fi štúdiu). Kto nepotrebuje dôkladne ladiť každý článok svojho audioreťazca, uprednostní gramofón so zabudovaným predzosilňovačom. Takéto zariadenie si jednoducho pripojí k Hi-Fi zostave, domácemu kinu či soundbaru.
Kvalitné gramofóny sú zvyčajne vybavené remienkovým pohonom. Vďaka tomu nedochádza k prenášaniu nežiadúcich vibrácií motora na tanier a dosku. Ich konštrukcia je oveľa robustnejšia, ako majú modely nižšej triedy, opäť je to kvôli lepšiemu zvuku. Mohutné telo gramofónu zabezpečí stabilitu a zabráni kolísaniu rýchlosti. V prémiových modeloch sa nešetrí ani na ramene prenosky, vyrábajú sa napríklad z uhlíkových vlákien, aby boli ľahké a nespôsobovali nechcený prítlak na platňu.
Zaujímavou voľbou môže byť v našich končinách známa značka Pro-Ject. Za solídnu cenu sa dá zadovážiť model Pro-Ject Primary. Hi-Fi gramofón nemá vstavaný predzosilňovač, používa elektromagnetickú prenosku (MM/MC).
Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).
Druhým zaujímavým tipom pre vás môže byť Audio-Technica AT-LP120X USB. Tá už je vybavená predzosilňovačom, ale aj USB výstupom na konvertovanie audia do digitálnej podoby. Pripomíname, že spoločnosť je popredným výrobcom prenosiek, v tomto modeli máte k dispozícii prenosku AT-VM95E s ihlou 0,3 x 0,7 mil elliptical stylus.
Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).
Ako sa postarať o to, aby ste mali skvelý zvuk?
Analóg žiadnou aktualizáciou nevylepšíte. Pokiaľ chcete, aby vám gramofón prinášal skvelý zvuk a nie praskanie dreva ako pri ohníčku, musíte sa oň primerane starať.
Gramofón funguje na princípe snímania vibrácií, kde ihla obieha cez drážky vo vinylovej platni. Vplyv na zvuk môže mať dokonca aj umiestnenie zariadenia. Skúsení používatelia vedia, že sa gramofón nesmie klásť na nábytok, ktorý sa chveje. Tanier gramofónu musí byť vodorovne umiestnený, nič nepokazíte, keď si to skontrolujete pomocou vodováhy. Nezabudnite na umiestnenie reproduktorov, častou chybou amatérov je, že ich položia na rovnaký nábytok, ako je umiestnený gramofón. Pri vyššej hlasitosti reproduktory rezonujú, čo môže mať vplyv na prenosku a následne na reprodukciu.
Večnou témou je prenoska s ramienkom a starostlivosť o ne. Nečudo, práve tieto nenápadné mechanizmy majú priamy vplyv na zvuk. Medzi známe rituály patrí utretie platne od prachu pred každým prehratím, nesmie sa však zanedbať ani starostlivosť o čistotu hrotu prenosky (ihly).
Ihla prenáša vibrácie na elektrické impulzy, správne nastavenie a pravidelná údržba je dôležitá. Silný prítlak spôsobuje rýchlejšie opotrebovanie platní a prispieva k skresleniu. Skontrolujte správnu úroveň sledovacej sily a nastavenie protizávažia na ramienku. Presné informácie poskytuje každý výrobca prenosiek. Nezabudnite, aj ihla má svoju životnosť a ak ju včas nevymeníte, môžete si poškodiť vaše obľúbené albumy.
Vylepšiť zvuk môžete aj výmenou audio reťazca, predzosilňovača, koncového stupňa, alebo reproduktorov. Mnohí fajnšmekri nedajú dopustiť na špeciálne konektory, káble či externé napájacie zdroje.
Počúvanie hudby z gramofónu je kúzelné, prehrabávanie sa v platniach a ich fyzické vlastnenie je v digitálnom svete nečakane príjemný pocit. Nesmiete však zabudnúť na starostlivosť o zariadenie ako aj o platne, super zvuk si musíte odmakať.