Reklama

Grafén ako „kameň mudrcov“ - získa zlato z odpadovej elektroniky

Zdroj | University of Toronto
Juraj Procházka
Zdroj | University of Toronto
Zdroj | University of Toronto

Zlato, jeden z najvzácnejších a najušľachtilejších kovov, sa nepoužíva len v klenotníctve. Má nezastupiteľné uplatnenie aj v priemysle, najmä v elektronických súčiastkach, vďaka svojej vysokej elektrickej vodivosti, odolnosti voči oxidácii a dobrej ťažnosti, aj kujnosti.

Elektronické zariadenia rýchlo fyzicky, no najmä morálne zastarávajú, čo má za následok vznik veľkého množstva elektroodpadu. Získavanie zlata a iných drahých kovov z elektronických súčiastok je však často nemotorný a neefektívny proces, vyžadujúci množstvo chemikálií, či vysoké teploty.

Akýmsi kameňom mudrcov, ktorý sa snažili vytvoriť stredovekí alchymisti, by sa mohol stať grafén, ktorý je kľúčom k novej ekologickej metóde získavania zlata z elektronického odpadu.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

COF na graféne, to je „iná káva“

Výskumníci z University of Manchester, Tsinghua University a Čínskej akadémie vied vyvinuli účinný nový spôsob využitia grafénu na získanie zlata z elektronického odpadu bez toho, aby potrebovali ďalšie chemikálie alebo energiu.

Zdroj | University of Manchester

Elektronický odpad sa najskôr rozdrví a potom rozpustí v špeciálnom roztoku. Pridá sa membrána z redukovaného oxidu grafénu a v priebehu niekoľkých minút sa na povrchu membrány začne vylučovať čisté zlato. 1 gram grafénu stačí na extrakciu takmer dvojnásobného množstva zlata, pričom pritiahne viac ako 95 % zlata v danej vzorke. Funguje to aj pri extrémne nízkych koncentráciách jedna častica zlata na miliardu. Nový výskum bol publikovaný v časopise Nature Communications.

Ide o nákladovo efektívny proces, pretože 1 gram grafénu stojí okolo 0,1 USD, kým gram zlata 70 USD. Dôležité je, že grafén nepriťahuje iné kovy v zmesi elektronického odpadu. Po nasýtení môže byť grafénová membrána spálená a zostane po nej len čisté zlato.

Dr. Yang Su, hlavný autor štúdie uviedol, že ide v podstate o jednoduchý elektrochemický proces. Poháňajú ho „jedinečné“ interakcie medzi grafénom a iónmi zlata s výnimočnou selektivitou. Extrahuje sa iba zlato bez iných iónov, alebo solí.

Pozrite si

6G: Bez grafénu to nepôjde

Výskumníci hovoria, že táto technika by mohla pomôcť znížiť množstvo zlata, ktoré skončí v odpade a zároveň aj znížiť objem samotného elektronického odpadu, ktorý, hlavne vďaka mobilom a počítačom, predstavuje stále väčší environmentálny problém.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.