Reklama

GRACIA NT-608 - rádio, budík a lampička v jednom

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský
Lukáš Jablonovský
Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský
Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Rádiobudík s typovým označením NT-608 je zaujímavým výrobkom japonskej firmy GRACIA, ktorá ho uvádza na trh koncom 70. rokov. Spojiť viacero typov malej elektroniky do jedného celku je pomerne bežné, ale pripojiť k tomu aj multifunkčnú lampičku a možnosť počúvať rádio priamo cez vankúš, to je to, čo ma oslovuje. Neodolám a nesiem si domov tento netradičný kúsok. Po dlhšom testovaní nakoniec nezískava čestné miesto, ale je to tesné.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Klasická koncepcia rádiobudíkov je mi chronicky známa najmä z dostupných katalógov Guelle, kde sú ponúkané pod ich značkou Universum. Sem tam ešte v domácnostiach vidím podobný rádiobudík z Nemecka, Rakúska, alebo Ruska.

Dizajn je podriadený funkčnosti a ergonómii ovládania, ale nájde sa aj model, ktorý vybočí, či už krikľavou farbou, netradičným tvarom, radením ovládačov, alebo nejakou pridanou hodnotou. Tá sa snaží v čase predaja strhnúť na seba pozornosť kupujúceho a neskôr, celkom neplánovane, aj pozornosť zberateľa. Gracii sa to darí.

Elegantne pôsobiace plastové telo dostáva vtedy veľmi populárnu imitáciu dreva. Tá je naozaj pekne spracovaná a výsledok je uveriteľný. Čelný panel sa delí na tri základné celky – zobrazovač hodín, stupnicu a rad ovládacích prvkov.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Klávesy slúžia na nastavenie času, budenia a zaspávania, otočným potenciometrom si viem podľa potreby nastaviť jas hodín a posuvný potenciometer ovláda hlasitosť. Na ľavej bočnici je umiestnený otočný prepínač režimov budenia a na pravom boku je združený prepínač vlnových pásiem spojený s ladením.

Navrchu sa v ľavej časti nachádza vypínač, ktorým sa ovláda lampička. Je tu poruke aj veľmi dôležité rozmernejšie tlačidlo Snooze, ktorým sa odkladá budenie o tých 5 najdôležitejších minút spánku z celej noci.

V zadnej časti je masívne rameno lampičky a sieťový kábel. Obvykle sa vzadu nachádza aj externá FM anténa, často len v podobe vetchého kábliku, ale tu nikde nič. Príjem na FM je špičkový, a tak sa domnievam, že ako anténa slúži kostra ramena lampičky. O dôvod viac rozlúsknuť rádiobudík na dve polovice a trošku to tajomno vyvrhnúť.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Celý fígeľ je vo využití prívodného kábla ako antény. Podivné, ale účinné riešenie, zrejme nie celkom HI-FI prístup, ale na tento typ prístroja postačuje. Vnútro odhalilo aj systém efektného podsvietenia inak čiernej ladiacej stupnice dvoma mini žiarovkami.

Zobrazovač hodín tvoria samostatné segmentové šachty v jednotnom plastovom výlisku. Príslušné znaky vznikajú rozsvecovaním miniatúrnych diód. Dnu je iba maličký 7 cm reproduktor, ktorý vyžaruje do spodnej časti prístroja. Zvuk je však krásne plný s nezvyčajným výkonom.

Na záver som si ponechal dve najzaujímavejšie časti na celom rádiobudíku. Prvou je lampička, ktorá môže byť elegantne schovaná v hmote horného panelu a slúžiť tak ako nočné orientačné svetlo, alebo ako zaspávacia lampička.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Cez malé mliečne sklo prechádza len príjemné tlmené svetlo. Po vytiahnutí sa rameno lampičky ovláda ako klasická FM anténa. Tienidlo lampičky je otočné vo všetkých smeroch a svetelný tok môžem smerovať napríklad aj na stenu. Trojpolohový vypínač umožňuje nastaviť dva stupne intenzity osvetlenia, približne 30% a plné svietenie.

Keď sa rozhodnem vložiť pri plnom svietení hlavu lampičky do tela rádiobudíku, tak sa sama prepne na 30% svietenia, aby sa takto nevetraná neprehrievala. Druhou zaujímavosťou je vzadu umiestnený jack konektor s označením Pillow Speaker.

Pátranie potvrdilo, že tu naozaj ide o možnosť pripojiť vankúšový reproduktor. Po jeho pripojení sa hlavný reproduktor odpojí. Rozhlasové vysielanie je tak možné dopočúvať už priamo cez vankúš.

Rádiobudík GRACIA hodnotím ako kvalitnú a zaujímavú štvorkombináciu hodín, budíka, rádia, nočnej a čítacej lampičky v jednom. Nie je mu čo vytknúť. K retro dokonalosti chýba snáď už len kartičkový preklápací systém zobrazovania času. Keď si raz zvyknete na jeho uspávacie mraučanie a podsvietenie tlmivkou, inak sa už nedá. Za najväčší bonus považujem rozhodnutie výrobcu použiť ako zdroj svetla tú najbežnejšiu klasickú autožiarovku. A tak aj v roku 2017 jednoducho zastavím na hocijakej pumpe, natankujem, kúpim cukríky a žiarovku do 40-ročného rádiobudíku. Dokonalé.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.