Reklama

Grace Hopper predpovedala malé počítače využiteľné v bežnom živote

Zdroj | Computer History Museum
Richard Pliešovský
Zdroj | Computer History Museum
Zdroj | Computer History Museum

Grace Brewster Murray Hopper bola počítačovou priekopníčkou a námornou dôstojníčkou. V roku 1930 získala magisterský titul, ďalší PhD. dostala v roku 1934. Bola jednou z prvých troch moderných programátorov a je známa predovšetkým vďaka svojmu priekopníckemu príspevku k rozvoju počítačových jazykov.

Grace Murray Hopper prejavila záujem o strojárstvo vo veľmi mladom veku. Ako dieťa často rozoberala domáce potreby a dávala ich znova dohromady. Jej rodina netušila, že jej zvedavosť nakoniec prinesie uznanie od najvyššieho úradu v krajine.

Dvojhviezdičková admirálka amerického námorníctva vyštudovala matematiku na Yale. Počas druhej svetovej vojny sa stala programátorkou počítača Hardvard Mark I. V 1947 ako prvá na svete „objavila“ tzv. bug. O dva roky neskôr sa pridala k tímu, ktorý vyvinul počítač UNIVAC I. Neskôr napísala vlastný programovací jazyk.

Pozrite si

7 žien, ktoré zmenili svet moderných technológií

V roku 1943 Hopper odstúpila zo svojej pozície vo Vassare a pripojila sa k Navy WAVES (ženy prijaté za dobrovoľnú pohotovostnú službu). V roku 1944 bola povolaná do hodnosti poručíka (juniorský stupeň) a umiestnená v projekte Bureau of Ordnance Computation Project na Harvardskej univerzite.

Jej tím pracoval a vyrobil Mark I, raný prototyp elektronického počítača. Hopper napísala 500-stranový manuál operácií pre automatickú sekvenčne riadenú kalkulačku, v ktorej načrtla základné prevádzkové princípy počítačových strojov. Pri práci na Mark I Hopper začala používať slovo chyba (bug) na opis poruchy počítača.

Zdroj | Grace Hopper

Po vojne sa stala výskumníčkou na Harvardskej fakulte a v roku 1949 sa pridala k Eckert-Mauchly Corporation, kde pokračovala v priekopníckej práci v oblasti počítačovej technológie. Hopper sa podieľala na vytvorení UNIVAC, prvého plne elektronického digitálneho počítača.

Grace Hopper bola osobou najviac zodpovednou za úspech COBOLU v šesťdesiatych rokoch minulého storočia.

Kurt Beyer

Vymyslela prvý počítačový kompilátor, program, ktorý prekladá písomné pokyny do kódov, ktoré počítače priamo čítajú. Táto práca ju priviedla k spoluvyvinutiu COBOL, jedného z prvých štandardizovaných počítačových jazykov. COBOL umožnil počítačom okrem čísel reagovať aj na slová.

Zdroj | Yale

Hopper prednášala o počítačoch, mala až 300 prednášok ročne! Predpovedala, že počítače budú jedného dňa dostatočne malé na to, aby sa zmestili na stôl a ľudia, ktorí nie sú profesionálnymi programátormi, ich budú používať vo svojom každodennom živote.

Pozrite si

Ada Lovelace – žena, ktorá zmenila svet programovania. Vlastne ho založila!

Hopperovej práca s počítačmi si získala na medzinárodnú pozornosť. V roku 1973 bola Hopperová vymenovaná za významného člena Britskej počítačovej spoločnosti, vtedy bola prvá a jediná žena, ktorá získala titul.

Grace Brewster Murray Hopper zomrela ako 85-ročná v roku 1992. V roku 2016 bola Hopper posmrtne vyznamenaná Prezidentskou medailou slobody. Jej telo je pochované na národnom cintoríne v Arlingtone.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.