Reklama

Garmin vívoactive: ultratenké, multišportové hodinky

Patrik Kimijan
64 %
Veľký dotykový displej, GPS & GLONASS prijímač, ANT+ senzor, Bluetooth Smart rozhranie, nabíjateľná batéria s výdržou 10 hodín pri zapnutom GPS. Toto všetko je natlačené v 8 (slovom osem) milimetrov tenkej placke, ktorá spolu so širokým gumeným remienkom váži 38 gramov! Toto sú hodinky, o ktorých ani neviete, že ich máte na ruke. Toľko k termínu ultratenké.

Výhody

  • hrúbka 8 mm
  • extrémne nízka hmotnosť
  • využitie pre viac športov
  • veľmi intuitívne ovládanie
  • Garmin Connect

Nevýhody

  • chýba možnosť vytvárať vlastné tréningy
  • zbytočné tlačenie sa do segmentu smart hodín
  • mne osobne nevyhovuje dizajn

Garmin vívoactive

Garmin vívoactive je vybavený funkciami pre monitorovanie piatich rôznych športových aktivít.

Multišport

Druhým ľúbozvučným slovom, ktoré marketéri Garminu spojili s novým modelom vívoactive, je prívlastok multišportové. To presnejšie znamená, že tieto hodinky stačia aktívne žijúcemu človeku na to, aby dokázal pohodlne monitorovať tie najbežnejšie športové aktivity ako beh, chôdzu, cyklistiku, plávanie, alebo aj menej bežné outdoorové zábavky ako napríklad golf.

Pre každé z týchto odvetví má síce Garmin vo svojom portfóliu nadupanejšie stroje, ktoré dokážu odmerať väčšie množstvo rôznych dát, no kúzlo vívoactive je práve v tom, že sú to jediné hodinky, ktoré v sebe spájajú to najpodstatnejšie.

Garmin vívoactive balenie

Chôdza

Vívoactive nadväzuje na tradíciu svojich predchodcov z vívo family, a tak je tiež vybavený akcelerometrami pre monitorovanie aktivity. Ich úlohou však nie je len bezduché počítanie prejdených krokov, vzdialenosti a kalórií, ale pointou je stráženie nečinnosti, ktorá ak trvá pridlho, tak vám hodinky pripomenú, že je čas trochu sa rozhýbať.

Vibračné upozornenie sa spustí vtedy, keď sú všetky dieliky šípky v spodnej časti displeja červené, čo znamená, že už hodinu ste neurobili ani krok.

Garmin vívoactive krokomer

Zobrazenie počtu prejdených krokov. Ak vyzerajú šípky takto, tak sa hýbete dosť.

V tej chvíli sa treba zdvihnúť od počítača či telky a prejsť približne sto metrov, aby červené zafarbenie šípok zmizlo. Je to pomerne návyková vec, no donedávna to zvládali len fitness náramky bez GPS, alebo tie najdrahšie bežecké hodinky. Prázdno medzi tým dnes vypĺňa vívoactive.

Ďalšou zaujímavou vlastnosťou pri počítaní krokov je to, že denné ciele sú dynamicky generované na základe predchádzajúcich hodnôt tak, aby to bolo pre vás vždy motivujúce. Teda ak máte dnes cieľ 10 000 krokov a ledva sa vám podarí nachodiť polovicu, tak nasledujúci deň bude cieľ o niečo nižší a naopak.

 

Behanie

Drvivá väčšina ľudí, ktorí si kúpia vívoactive, tak urobí pravdepodobne kvôli behaniu, už aj preto, že na každý z ďalších športov, ktoré dokážu tieto hodinky monitorovať (cyklistika, plávanie, golf), má Garmin v ponuke cenovo porovnateľný, no funkčne premakanejší špeciál, ako spomínam v úvode. Vívoactive síce pri behaní nezmeria vertikálnu osciláciu, ani nespočíta po tréningu VO2 max, no hobby bežcovi ako ja takéto dáta až tak veľmi nechýbajú.

Mne úplne stačia bežecké hodinky, ktoré majú GPS/GLONASS prijímač, vedia merať tempo, vzdialenosť, čas, tep a prípadne frekvenciu. Toto vívoactive dokáže a nič viac nepotrebujem. Pravdupovediac mi trochu chýba starý dobrý VirtualPartner a možnosť vytvárať vlastné tréningy, ale chápem, že produkty treba nejako škálovať.

Garmin vívoactive Bact to Start

Keď neviete trafiť na miesto, z ktorého ste vyštartovali, vtedy pomôže jednoduchá navigácia.

Na displej si viem vyskladať tri stránky dát, každú s tromi dátovými poľami, spolu tak môžem počas behania na hodinkách sledovať až 9 rôznych údajov. Navyše si môžem nastaviť upozornenia na tempo, čas, vzdialenosť, tep, ale aj špeciálny alert chôdza/beh, ktorý by mal pomôcť začínajúcim bežcom zvládnuť prvé dlhšie trate. Tiež si môžem nastaviť vlastné hodnoty, podľa ktorých ma budú hodinky upozorňovať, kedy sa treba najesť, napiť, či kedy sa otočiť a bežať späť domov.

Ak beháte na neznámom mieste, tak s návratom tam, odkiaľ ste vyštartovali, môže pomôcť Back to Startd, čo je veľmi jednoduchá navigačná funkcia zobrazujúca smer a vzdialenosť na miesto štartu vzdušnou čiarou. Obrovským plusom pre Garmin vívoactive je, že všetko to, čo som opísal vyššie, sa podarilo napchať do tenučkého obdĺžnika s hmotnosťou pod 40 gramov. Tieto hodinky pri behaní na ruke normálne necítite, akoby ste ich ani nemali.

Garmin vívoactive button

Garmin vívoactive sú hodinky hrubé len 8 mm.

Cyklistika

Garmin vívoactive dokáže celkom slušne nahradiť základný cyklopočítač. Zobrazuje všetky relevantné údaje o rýchlosti, čase a vzdialenosti, zaznamenáva prejdenú trasu a má dokonca mód aj pre interiérový tréning na valcoch, kedy namiesto dát z GPS prijímača pracuje s údajmi z externých ANT+ snímačov rýchlosti a kadencie šliapania.

Pri bikovaní môžete mať hodinky síce bez problémov aj na zápästí, no praktickejšie je uchytiť ich na riadidlá, najlepšie pomocou originálneho Garmin držiaka, ale v krajnej núdzi môže dobre poslúžiť ako podložka aj obyčajná kuchynská špongia.

Plávanie

Posledným zo športov, pri ktorom vie byť Garmin vívoactive užitočný, je plávanie, presnejšie plávanie v bazéne. Po kliknutí na ikonku plávania si nastavíte dľžku bazéna, kde okrem bežných 25 a 50 m môžete nastaviť v podstate akúkoľvek dĺžku v rozmedzí od 17 po 150 metrov.

Aj pri plávaní si môžete nakonfigurovať dátové polia na displeji hodiniek, ako len chcete, no musíte sa zmestiť na jednu stránku s tromi riadkami, pričom v tom najspodnejšom sa neustále zobrazuje celkový čas a preplávaná vzdielnosť, a to bez možnosti editovania. Prispôsobiť svojim potrebám tak môžete defacto len dve dátové polia. Po nastavení všetkého potrebného dokáže vívoactive počítať celkovú preplávanú vzdialenosť, počet záberov aj SWOLF skóre.

Analýza výkonov

Aj tie najnadupanejšie športové hodinky sú len výkonným kusom hardvéru, pokiaľ neponúkajú možnosť, ako rýchlo a jednoducho preniesť namerané dáta do prostredia, v ktorom by sa dali efektívne analyzovať a archivovať. Takéto športové gadgety však strácajú svoj zmysel, ak nedokážu poradiť, ako trénovať. A práve preto je už roky najväčšou pridanou hodnotou hodiniek od Garminu prepracovaná aplikácia Garmin Connect a jej mobilný klon Connect Mobile.

Po tréningu či preteku stačí cez BluetoothSmart spárovať hodinky Garmin vívoactive so smartfónom a namerané dáta sú okamžite odoslané do vášho Connect účtu. Od tej chvíle si môžete prezerať svoj výkon detailne rozložený na metre, sekundy, kroky, kalórie či mnoho iných parametrov, a to buď priamo v mobilnej appke, alebo v počítači.

Rovnako ako vy, vidí okamžite po uploade vaše dáta každý, komu dáte prístup. Garmin Connect má toľko rôznych funkcií, že by to bolo na samostatný článok, no jednou z tých najzaujímavejších je možnosť využívať tréningové plány zostavené odborníkmi pre konkrétny cieľ, ako napríklad 10 km pretek, polmaratón, maratón alebo triatlon.

Vybraný tréningový plán sa automaticky preklopí do kalendára, bohužiaľ chýba možnosť vyexportovať tréningy priamo do hodiniek, ako to dokážu drahšie modely od Garminu. Ešte horšie je však to, že vívoactive vôbec neumožňuje vytvárať vlastné tréningové špecialitky, preto je nutné držať si v hlave hodnoty jednotlivých častí a intervalov, čo je pre mňa nepraktické až nemožné.

tréningový plán Garmin connect
Rozpis tréningov pre prvý týždeň z 12 týždňového tréningového plánu na 10km pretek.

Tréningový kalendár Garmin

zobraziť väčší obrázok
Takto vyzerá Garmin Connect kalendár. Fialové polia sú tréningy z plánu, ostatné farby sú to, čo sa mi aj reálne podarilo odtrénovať. Na konci každého týždňa je sumár pre čas, vzdialenosť a kalórie spálené počas výkonov s hodinkami Garmin na ruke.

Hardvér

Samotná konštrukcia hodiniek je kvalitná, plasty sedia bezchybne aj po týždňoch intenzívneho používania, no kvôli naozaj extrémne tenkému telu a veľmi nízkej hmotnosti sa pri prvom dotyku neubránite pocitu, že držíte v rukách vydarenú maketu, nie reálne hodinky. S podobnými reakciami som sa stretol vždy, keď niekto po prvýkrát zobral vívoactive do vlastných rúk.

Po čase si však zvyknete a ste radi, že máte také ľahké športové hodinky. Dotykový displej má síce ďaleko od AMOLED, akým sú vybavené smart hodinky kórejskej konkurencie, no rozlíšenie 205 x 148 px je pre tento typ fitness gadgetov úplne postačujúce.

Garmin vívoactive detail displeja

Podstatnejšie, ako množstvo pixelov, je to, že displej reaguje na dotyky naozaj svižne a ide to bez väčších problémov aj s mokrými rukami. Ovládacie prvky sú dostatočne veľké a nie je problém sa do nich trafiť ani roztraseným chlapským prstom po hodinovom behu.

Našťastie spúšťanie a zastavovanie stopiek, ako aj zapínanie podsvietenia sú riešené veľkými hardvérovými tlačidlami po stranách hodiniek. Potešia vibračné upozornenia, BluetoothSmart rozhranie na prepojenie so smartfónom či možnosť pripojiť cez rozhranie ANT+ snímač srdcovej frekvencie alebo snímač rýchlosti a kadencie pri jazde na bicykli.

Garmin vívoactive nabijacka

Garmin vívoactive v koliske

Garmin vívoactive v nabíjacej kolíske.

Garmin Connect IQ

Čo sa stane, ak spárujete chytré hodinky s chytrým telefónom? Tak predovšetkým môžete začať využívať také tie už klasické, pre mnohých aj celkom zbytočné funkcie, ako sú notifikácie na zmeškané hovory, SMS-ky, emaily, alebo novinky zo sociálnych sietí.

Vívoactive môžu tiež fungovať ako ovládač prehrávania hudby, či dokonca akčnej kamery Garmin VIRB. V prípade núdze dokážete cez hodinky prezvoniť aj váš zapatrošený mobil.

Garmin vívoactive TMT

Text My Time je watchface, ktorý si môžete stiahnúť z Connect IQ.

To, čo z týchto hodiniek robí smart gadget, nie je ani tak to otrepané zobrazovanie notifikácií z telefónu, ale skôr kompatibilita s novou platformou Garmin Connect IQ, čo je vlastne akýsi obchod s aplikáciami pre chytré Garmin hodinky. Po spárovaní hodiniek s telefónom cez BluetoothSmart rozhranie alebo s počítačom cez USB kábel si z Connect IQ môžete do hodiniek inštalovať nové grafiky pre zobrazovanie času, aplikácie vylepšujúce tréningové funkcie, nové dátové polia či geolokačné hry.

Tieto zaujímavé športové hodinky ideálne vypĺňajú prázdne miesto medzi fitness náramkami a bežeckými hodinkami bez GPS pre začiatočníkov na jednej a nadupanými špeciálmi pre Ironmanov na druhej strane. Ich veľkou výhodou je univerzálnosť, vďaka ktorej poslúžia ako špičkový krokomer, použiteľné hodinky na behanie aj plávanie, tachometer na bicykel, GPS tracker pri turistike a ak hráte golf, tak nejaké to využitie pre vívoactive nájdete aj na greene. Daňou za túto nevšednú multišportovosť je pomerne obmedzená funkcionalita. Je isté, že ako začínajúci bežci budete z týchto hodiniek nadšení, no vo chvíli, kedy sa vaše ambície zmenia z prebehnúť kilometer bez kolapsu na odbehnúť polmaratón pod 1:45:00, už vívoactive ako tréningový parťák stačiť nebude.

 

Garmin vívoactive kúpite v bielej alebo čiernej farbe na www.GARMIN.sk za 249,99 EUR, verzia so snímačom srdcovej frekvencie stojí o 50 EUR viac. Farebné remienky si môžete dokúpiť za necelých 14,99 EUR a za kožený remienok zaplatíte 29,99 EUR.

Rozmery: 41 x 257 x 8 mm Hmotnosť: 38 g Displej: 28,6 x 20,7 mm Rozlíšenie: 205 x 148 px Satelity: GPS & GLONASS Batéria: nabíjateľná Li-Ion s výdržou 10 hod. pri zapnutom GPS a 3 týždne pri vypnutom GPS Konektivita: BluetoothSmart & USB Aplikácie: Garmin Connect Mobile pre iOS & Android, aplikácie do hodiniek na Garmin Connect IQ

Prečítajte si aj:
Garmin Forerunner 620 XT, špičkové smart hodinky pre železných mužov >>
Garmin tactix – GPS hodinky pre sniperov >>

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.