Reklama

Google využíva zákaznícky procesor s umelou inteligenciou

Zdroj | Google
Juraj Procházka
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Spoločnosť Google na konferencii pre vývojárov Google I/O prezradila, že vyvinula vlastný procesor podporujúci strojové učenie a prvky umelej inteligencie a už vyše roka ho testuje. Tensor Processing Unit (TPU), ako Google procesor nazýva, nepracuje s takou vysokou presnosťou, ako bežné CPU, ale je oveľa výkonnejší..

Pozrite si

Google dostal najvýkonnejší kvantový superpočítač

V dôsledku toho dokáže pri rovnakej hustote integrácie výrazne zvýšiť výpočtový výkon, pretože na jednu operáciu zapája menší počet tranzistorov. To podľa Google „rádovo“ zvyšuje výkon TPU.

Údajne sa takto podarilo preskočiť sedem rokov vývoja, alebo tri generácie obvodov podľa Mooreovho zákona.

 

Keďže väčšina údajov z aplikácií Google sa spracováva v dátových centrách, resp. v cloude, je potrebné procesy maximálne optimalizovať. Google pritom strojové učenie používa vo viacerých svojich aplikáciách, napríklad v Prekladači, v Mapách, v Street View, vo vyhľadávaní a v ďalších. Pre tieto projekty Google využíva vlastnú knižnicu TensorFlow. Tú ako open-source sprístupnil aj externým vývojárom, aby tak urýchlil jej vývoj.

Pozrite si

Google Now dospeje a bude sa volať Google Assistant

Práve pre TensorFlow je vyvinutý zákaznícky procer (ASIC) Tensor Processing Unit. Google navrhol aj celú mechanickú a elektrickú konštrukciu pre nasadenie TPU v dátových centrách. Čip, pamäte, konektory, aj chladič sú namontované na doske, ktorá veľkosťou zodpovedá pevnému disku a dá s preto jednoducho integrovať do existujúcich dátových rackov.

Zdroj | Google

TPU bol nasadený aj počas súboja softvéru AlphaGo, ktorý tento rok opakovane zvíťazil nad majstrom sveta v hre Go Lee Sedolom. Špecializovaný hardvér so schopnosťou samoučenia a samozdokonaľovania sa môže výrazne akcelerovať výkonnosť procesorov. Google tak môže oproti konkurencii získať veľkú výhodu.

Pozrite si

IoT – Internet vecí nie je vôbec od veci

V dnešnej podobe síce ide o hardvér určený pre servery, a hlavne pre cloud, ale nie je vylúčené, že sa podobné obvody objavia aj v užívateľských termináloch. Už dnes existuje viacero aplikácií – rôzne virtuálne asistentky/asistenti, inteligentné prekladače a pod., ktoré by prvky umelej inteligencie využili.

Zdroj | Google

Aj keď, ako hovorí český ekonóm a analytik  PhDr. Tomáš Sedláček, Google používa obchodný model budúcnosti – Google vám (primárne) nič nepredáva, Google predáva vás, neplatí to obecne a nájdu sa výnimky, ktoré toto pravidlo potvrdzujú. Takéto mikropočítače s umelou inteligenciou by určite našli uplatnenie v mnohých zariadeniach, od smartfónov, po autonómne autá. Všade tam sa Google angažuje.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.