- #Novinky
- 4 min.
- 23.7.2018
Google údajne už pred rokom ponúkol zmeny v Androide. EÚ dala prednosť pokute
O megapokute Európskej únie pre spoločnosť Google sme už podrobne informovali. Pred niekoľkými hodinami však vyplávali na povrch informácie, ktoré svedčia o tom, že EÚ sa nesprávala korektne a ignorovala ústretové kroky, ktoré Google urobilo už v roku 2017.
Margrethe Vestagerová, komisárka Európskej komisie pre hospodársku súťaž, minulý týždeň udelila pokutu spoločnosti Google za výške 4,3 miliardy eur, čím sa stala najväčšou pokutou v histórii dodržiavania protimonopolných pravidiel. Táto pokuta sa dá charakterizovať aj ako trest za neústupčivosť tejto firmy. Zdroje spoločnosti Bloomberg teraz prišli s informáciami, ktoré vyvracajú tvrdenie, že Google nechcela spolupracovať a pozmeniť svoje obchodné pravidlá a praktiky.
Firma Google už pred rokom, keď dostala pokutu 2,4 miliardy eur, urobila zmeny v zmluvách o využívaní operačného systému Android. Európska komisia to ale neakceptovala. Úradníci sa údajne vyjadrili, že dohoda už nie je možnou. Keďže Google dlho otáľal, je neskoro. Podľa týchto údajov sa zdá, že sankcia nebola nevyhnutná a že Google chcel a mohol úspešne zrealizovať zmeny, tak ako to urobila v prípade Ruska. V prípade Európskej únie im táto stratégia očividne nevyšla.
Sme ochotní urobiť zmeny.
Sundar Pichai, generálny riaditeľ Google
Google poskytuje bezplatný softvér Android výrobcom mobilných telefónov a tabletov. Na oplátku za to požaduje, aby mali vo svojich zariadeniach predinštalované aplikácie z ich produkcie. V opačnom prípade by nemali prístup do obchodu s aplikáciami Google Play, ktorý má vo svojej ponuke viac ako milión programov. Google tiež platí výrobcom telefónom a telekomunikačným operátorom, aby mali predinštalovaný vyhľadávací nástroj Google, ktorý zhromažďuje údaje o používateľoch. Vďaka tomu získava Google ročne takmer 50 miliárd dolárov z predaja na trhu s mobilnými zariadeniami, čo je podľa výskumnej firmy EMarketer asi tretina globálneho trhu.
Sundar Pichai, generálny riaditeľ Google, vo svojom blogu píše že Android ponúkol väčšiu voľbu, nie menšiu. „V súčasnosti existuje viac ako 24 tisíc zariadení v rôznej cenovej hladine z viac ako 1 300 rôznych značiek“, píše Pichai. Rozhodnutie Európskej komisie ignoruje skutočnosť, že telefóny so systémom Android súťažia s telefónami iOS, čo potvrdilo 89 percent respondentov z vlastného prieskumu trhu Komisie. „Telefóny vyrobené týmito spoločnosťami sa líšia, ale majú jednu spoločnú vec – schopnosť spúšťať rovnaké aplikácie. Je to možné vďaka jednoduchým pravidlám, ktoré zabezpečujú technickú kompatibilitu bez ohľadu na veľkosť alebo tvar zariadenia,“ argumentuje v závere svojho blogu.
My si určite nemusíme nasadzovať ružové okuliare a myslieť si, že globálna spoločnosť Google nejde tvrdo za svojimi plánmi a tučnými ziskami. Takisto nie je asi správne označovať prácu Európskej komisie za diletantskú, s cieľom ublížiť.
Možno je pravda opäť niekde uprostred. Možno sa už rozbehli zákulisné jednania a začalo ťahať niťkami, aby sa našiel dôvod na zníženie tejto pokuty, alebo jej úplné zrušenie. Ale aj keby Google nič nezaplatil, určite si dá v budúcnosti väčší pozor na svoje monopolné správanie a bude viac akceptovať pravidlá hry.