Výhody
- Žiadne inštalácie ani aktualizácie
- Nie je nutné kupovať drahý hardvér
- Vydarený herný ovládač
Nevýhody
- Nedostatok herných titulov
- Občasné sekanie aj pri dobrom internete
- Chýba podpora pre iOS
Streamovanie hier je budúcnosť. O tom sa nás snaží presvedčiť herná platforma Google Stadia, ktorá bola sprístupnená aj pre Slovensko a my sme ju mali možnosť testovať.
Od oficiálneho spustenia vo vybraných štátoch uplynul rok. Pôvodne bola služba Google Stadia spustená pre vybrané trhy ešte v minulom roku. Na začiatku bolo dostupných iba pár hier, dnes tam nájdeme viac ako stovku rôznych titulov vrátane veľkých hier.
Nechýbajú najnovšie herné tituly ako Assassin’s Creed Valhalla či Cyberpunk 2077, ktorý je momentálne dostupný vo forme predobjednávky.
Google Stadia na rozdiel od Netflixu, ktorý má povinné predplatné, ponúka kombináciu predplatného a bezplatného účtu. Môžete si tak vybrať, či chcete využívať iba klasickú službu Google Stadia alebo Google Stadia Pro za 9,99 € mesačne. V prípade druhého menovaného dostanete zadarmo balíček 30 hier, medzi ktorými nájdeme napríklad aj veľké tituly ako Hitman či Sniper Elite 4, ale aj množstvo menších indie hier. Tieto hry budú dostupné len po moment, kým máte aktivovaný účet Google Stadia Pro.
Zároveň v rámci Google Stadia Pro budú pribúdať nové tituly každý mesiac a taktiež na ostatné veľké tituly dostanete zľavu.
Oproti bezplatnému účtu ponúka Google Stadia Pro hry v 4K UHD rozlíšení s HDR pri 60 snímkach za sekundu a 5.1-kanálovým zvukom. Bežný účet ponúka hranie v 1 080p pri 60 fps a stereo zvuk.
Ovládač a registrácia
Okrem bežného ovládania cez myš a klávesnicu je možné hrať aj s Google Stadia ovládačom, ktorý sme mali možnosť testovať. Jednoduché plastové ovládanie dopĺňajú vibračné funkcie a šikovné párovanie na lokálnu Wi-Fi sieť, ktorú zvládne každý. Výhodou je, že ovládač si po pripojení na Wi-Fi vie sám stiahnuť aktualizácie, ktoré potrebuje.
Okrem bežného ovládania cez myš a klávesnicu je možné hrať aj s pomocou iného ovládača od iných podporovaných konzol. Taktiež viete hrať aj s Google Stadia ovládačom. Ten je však dostupný len v zahraničí, keďže Google Stadia nemá na Slovensku oficiálnu hardvérovú podporu.
My sme mali možnosť otestovať hranie aj s pomocou ovládača Stadia. Jednoduché plastové ovládanie dopĺňajú vibračné funkcie a šikovné párovanie na lokálnu Wi-Fi sieť, ktorú zvládne každý. Výhodou je, že ovládač si po pripojení na Wi-Fi vie sám stiahnuť aktualizácie, ktoré potrebuje.
Keďže ide o oficiálne Google Stadia ovládanie, oneskorenie so servermi je taktiež minimálne. Google Stadia do budúcna bude ponúkať aj spárovanie s inými hernými ovládačmi z ostatných konzol. My sme to skúšali s ovládačom od PlayStation 4, no táto podpora zatiaľ nie je sprístupnená.
Registrácia je veľmi jednoduchá. Stačí si otvoriť v prehliadači Google Chrome webstránku Stadia.com a v pár krokoch sa registrovať. Následne si vyberiete typ účtu a môžete začať hrať.
Samotné ovládanie cez herný ovládač Stadia je zvládnuté na jednotku a počas testovania sme nepostrehli žiadne nedostatky.
Nič nové pod slnkom
Google Stadia nie je prvý projekt streamovania hier. Z tých najznámejších konkurentov spomenieme napríklad Sony PlayStation Now, Nvidia GeForce Now, Amazon Luna alebo Microsoft xCloud.
Každá zo služieb ponúka svoje výhody a nevýhody a zatiaľ hlavnou nevýhodou je, že Google Stadia oproti konkurencii neponúka taký veľký počet titulov.
Silný internet
Základom správneho fungovania Google Stadia je silný internet. Oficiálne pre streamovanie hier v plnej kvalite je potrebný internet s rýchlosťou 35 Mb/s. Pri 20 Mb/s klesne rozlíšenie streamu na Full HD a pri 10 Mb/s budú hry streamované v rozlíšení 720p pri 60 fps so stereo ozvučením.
Keď som Google Stadia mal v obývačke, kde rýchlosť Wi-Fi dosahuje 75 Mb/s, hry fungovali perfektne, okamžite sa spustili a v priebehu niekoľkých sekúnd som hral. Ak som však hral v kuchyni, kde mám priemernú rýchlosť okolo 20-30 Mb/s, hry nielenže klesli po grafickej stránke, ale aj značne sekali. Preto pred kúpou platenej verzie poriadne otestujte internetové pripojenie.
Iba s vybranými smartfónmi a cez Chromecast Ultra
Keď mi dorazila Google Stadia domov, tešil som sa, že si budem môcť zahrať na akejkoľvek obrazovke. Problémom však je, že zatiaľ sú podporované iba vybrané smartfóny a tablety, medzi ktoré iPhone ani iPady zatiaľ nepatria. V zozname tak nájdeme zatiaľ iba vybrané telefóny od Samsungu, Google Pixel smartfóny a niekoľko ázijských značiek vrátane OnePlus či LG.
Podpora pre iPhone je plánovaná do budúcnosti, momentálne je k dispozícii iba aplikácia na spárovanie ovládača Stadia s lokálnou Wi-Fi. Kompletný zoznam aktuálne podporovaných smartfónov na hranie, rovnako ako podporovaných gamepadov nájdete na tomto odkaze.
Rovnako smutnou správou je, že na streamovanie na obrazovku televízoru musíte vlastniť zariadenie Google Chromecast Ultra, ktoré umožní rýchle prenášanie obsahu bez oneskorenia. Znamená to, že bežná podpora pre Chromecast nepostačuje. Chromecast Ultra sa našťastie dá kúpiť aj u nás a to za pár desiatok €. Riešením je pripojenie PC cez HDMI k TV.
Pripravená na streaming
Platforma Google Stadia je tiež pripravená na možnosti streamovania hier, čo sa stalo posledné roky veľmi populárnou činnosťou.
Na výber sú bohaté funkcie ako napríklad režim Crowd Choice, kde majú diváci streamu na YouTube možnosť rozhodovať o tom, čo má hráč urobiť. Túto funkciu je možné využiť napríklad pri titloch ako Baldur’s Gate 3 Early Access a Dead by Daylight.
V rámci aktualizácii dostala služba State Share Beta, funkciu, ktorá umožňuje pozvať ostatných hráčov do vašej hry. Zatiaľ je to možné v kreatívnom titule Crayta.
Medzi aktualizáciami tiež pribudla možnosť zdieľať hry s rodinnými príslušníkmi či hrať cez 4G alebo 5G sieť.
Nedostatok veľkých hier a exklizivít
Aj keď na Google Stadia nájdeme relatívne veľké množstvo rôznorodých hier s prísľubom rozširovania o ďalšie veľké tituly (Cyberpunk 2077), momentálne je knižnica plná skôr menších indie titulov než AAA hrami. Licencovanie hier na Stadiu nefunguje zrovna najrýchlejšie a Google v tomto oproti konzolám a bežným PC hrám zatiaľ ťahá za kratší koniec.
Nájdeme tu však našťastie niekoľko veľkých titulov, z ktorých si hráči vyberú. Príkladom sú dva posledné diely Assassin’s Creed, Baldur’s Gate 3, Borderlands 3, Destiny 2, DOOM, posledné časti Far Cry, F1, Ghost Recon Wildlands, Metro 2033, Red Dead Redemption 2 či The Elder Scrolls Online. Veríme, že ďalšie hry budú pribúdať rýchlejšie.
Verdikt
Google Stadia je zaujímavá služba, pri ktorej pri dobrom internetovom pripojení zabudnete, že streamujete hru. Rýchlo si zvyknete na to, že nemusíte nič sťahovať, inštalovať aktualizácie či vkladať disk do mechaniky.
Na druhej strane, pokiaľ ste zvyknutý na obrovské množstvo exkluzivít z PlayStation či Xboxu, prípadne na masívny počet rôznych hier dostupných pre PC, budete zo začiatku sklamaný. Hry postupne pribúdajú, no po roku fungovania služby by som čakal, že budem mať na výber zo stoviek titulov, nie z desiatok. Momentálne je na Google Stadia dostupných cca 160 herných titulov, z ktorých niektoré ešte nevyšli a niektoré sú skôr menšie indie tituly.
Pokiaľ teda ste hard core regulárny hráč, môžete byť zo začiatku sklamaný. Google Stadia je určená buď pre tých, ktorým zoznam hier bude vyhovovať, alebo pre tých, ktorí sú skôr casual hráči, ktorí si chcú raz za čas niečo zahrať a nerozmýšľajú nad konkrétnymi titulmi. Proste očakávajú od hernej služby rýchle spustenie a dávku zábavy bez nutnosti niečo sťahovať či aktualizovať. Toto zvláda Google Stadia na jednotku.
Pre mňa však zatiaľ ide o službu, ktorá nenahradí bežné konzolové či PC hranie a keďže som sa aj pri kvalitnom optickom internete stretol niekoľkokrát so sekaním, radšej budem odkázaný na hardvér než na internetové pripojenie, ktoré nemusí byť dostupné vždy a všade.