Reklama

Google spúšťa službu, ktorá zachráni milióny životov, aj na Slovensku

Zdroj | Bernd Dittrich/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Bernd Dittrich/Unsplash
Zdroj | Bernd Dittrich/Unsplash

Proti prírodným živlom sa aj v dnešnej dobe len veľmi ťažko chráni. Našťastie, moderné technológie dokážu varovať pred zemetrasením, či dokonca tsunami.

Samostatnou kapitolou, s ktorou sa stretávame aj na Slovensku, sú ničivé záplavy a povodne. Aj tu však prichádza na pomoc vyspelá technika na čele s umelou inteligenciou.

Za posledné roky sa Google Research zameriaval na využitie modelovania AI a satelitných snímok, výsledkom čoho je markantné zrýchlenie spoľahlivosti predpovedí povodní. Spolupracuje s partnerskými organizáciami, aby sa pokrylo monitorovania aj v zraniteľných komunitách.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Ako zistíte aktuálnu výšku riek? Kde hrozí riziko záplav? [návod]

Google Research teraz prináša nové funkcie v službe Flood Hub. Sú dizajnované tak, aby odborníci rýchlo porozumeli riziku záplav v danom regióne. Pomocou histórie máp záplav sa dá ľahko pochopiť, ako sa predpoveď Flood Hub môže šíriť v celom povodí rieky. S mapami histórie záplav v nástroji Flood Hub sa dajú zobraziť oblasti s rizikom záplav vo vysokom rozlíšení bez ohľadu na aktuálnu záplavu. To je praktické napríklad vtedy, keď predpovede povodní nezahŕňajú mapy záplav v reálnom čase.

V zobrazení povodia vie Flood Hub pomôcť odborníkom na povodne identifikovať najlepšie predpovedané miesto na sledovanie, napr. je dedina, nemocnica či prístrešok na mape. Aktualizácie v Flood Hub prinášajú expertom na povodne z humanitárnych organizácií, vlád a výskumných skupín tiež nový panel vrstiev. Umožňuje pridávať a odstraňovať rôzne vrstvy z mapy, takže sa dá lepšie porozumieť každej vrstve samostatne.

Google Research pokračuje v rozširovaní pokrytia Flood Hub, sľubuje, že bude vyvíjať nové nástroje, ktoré zlepšia pripravenosť, reakciu a obnovu v globálnom meradle. Cieľom je umožniť medzinárodným organizáciám konať rýchlo a pomôcť posilniť odolnosť miestnych komunít voči klimatickým krízam.

Nové nástroje na predpovedanie povodní, ako je Flood Hub, Floods API či súbor historických údajov sú navrhnuté tak, aby ponúkali pomocnú ruku organizáciám, kotré poskytujú humanitárnu pomoc, ale aj krajom, vládam a výskumníkom, ktorí môžu ťažiť z podrobných informácií o povodniach s dlhou dobou prípravy.

Napr. spoločnosť GiveDirectly pôsobiaca v štáte Kogi na rieke Niger použila rozhranie Google Flood API spolu so systémami predvídavých akcií na prijímanie upozornení špecifických pre dedinu a spúšťanie hotovostných prevodov. Výsledkom tejto spolupráce bola prvá pomoc svojho druhu v Afrike. S pomocou AI, ktorá umožnila, aby sa finančná (hotovostná) pomoc dostala do komunít 5 až 7 dní pred vrcholom povodní v Nigérii počas septembra až októbra 2024.

Zdroj | Google Research
Vrstva mapy histórie záplav povodne Hub okolo Nigérie
Zdroj | Google Research
Vrstva mapy histórie záplav povodne Hub okolo Nigérie

Vládne agentúry, mimovládne organizácie a výskumníci majú prístup k bezplatnej a zdieľateľnej mape všetkých údajov o rozchode rieky (minulých aj predpovedaných), sú denne aktualizované. V prípade záujmu si určite otvorte výskumnú stránku Flood Forecasting, kde získate prístup k Flood Hub.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.