Nikto zrejme nemá ilúzie o tom, že by sa Google nesnažil získať od používateľov čo najviac informácií. Najnovšia správa však zarazila aj tých najväčších skeptikov. Google totiž zbiera dáta o polohe zariadenia aj bez povolenia používateľa.
Každé zariadenie s operačným systémom Android odosiela od začiatku tohto roku dáta o približnej polohe na servery Google. Dáta sú odosielané aj v prípade, že používateľ zakázal odosielanie informácií o polohe a aj v prípade, že v zariadení vôbec nie je SIM karta.
Zaujímavosťou je, že odosielané dáta nie sú získavané z GPS signálu, ale zo signálu mobilných vysielačov. Každé mobilné zariadenie s možnosťou používania mobilnej siete sa pripája na tieto vysielače a v prípade prítomnosti viacerých vysielačov v okolí sa na základe sily signálu dá vypočítať približná poloha zariadenia.
Na problém upozornila spoločnosť Quartz, ktorá požiadala Google o vyjadrenie k tejto kauze. Ten sa vyjadril, že túto funkciu využíval ako dodatočný signál na zlepšenie rýchlosti a výkonu doručovania správ a notifikácií.
Dáta o polohe boli údajne šifrované a Google ich po prijatí okamžite zničil. Google zároveň sľúbil, že do konca novembra prestanú všetky zariadenia tieto dáta odosielať.
Rovnaké dáta o približnej polohe má k dispozícii každý operátor, zdieľa ich ale iba vo výnimočných prípadoch. Pravdou je taktiež to, že každý používateľ služieb Google musel súhlasiť s podmienkami používania v ktorých Google upozorňuje, že pri používaní jeho služieb môže dochádzať k zberu dát o polohe.
Za normálnych okolností majú používatelia možnosť lokalizácie vypnúť. Keďže v tomto prípade dáta nezbiera systémová lokalizačná služba, ale služba Firebase Cloud Messaging, používatelia túto možnosť nikdy nemali.