Každý iPhone či Mac v sebe má od roku 2011 zabudovanú službu iMessage, no Android žiadnu takúto službu neponúka. Po niekoľkých neúspešných aplikáciách sa zdá, že Google konečne prišiel na to, ako môže Apple v četovaní dobehnúť a možno aj predbehnúť. Vytvorí univerzálnu aplikáciu „Chat“.
Google za celú existenciu smartfónov nepriniesol žiadnu univerzálnu četovaciu aplikáciu, ktorá by sa nejak výrazne presadila. Aktuálne je jeho ponuka poriadne roztrúsená medzi aplikáciu Hangouts, Allo, Duo a vstavanú aplikáciu Správy v Androide. Hangouts sa pomaly mení na platformu určenú na tímovú a pracovnú komunikáciu, aplikácia Allo sa nikdy poriadne nepresadila, Duo slúži výhradne na videohovory a Správy sú po technickej a teda funkčnej stránke poriadne obmedzené.
Kým sa teda používatelia Apple zariadení môžu spoľahnúť na vstavanú službu iMessage, používatelia Android zariadení sú roztrúsení medzi aplikáciami od Googlu a aplikáciami tretích strán, ako napríklad WhatsApp, Messenger, Telegram či Viber. Tieto aplikácie umožňujú používateľom posielať fotografie vo vysokom rozlíšení, GIF animácie, nálepky a dostupné sú často na viacerých platformách. Oproti tomu zastaraný štandard SMS využíva na Androide mesačne zhruba 100 miliónov používateľov.
Google preto upustí od budovania samostatnej aplikácie Allo a všetky funkcie implementuje do aplikácie správy. Ako? Využije na to štandard „Universal Profile for Rich Communication Services“. Štandard RCS existuje už niekoľko rokov, no do teraz ho nikto poriadne nevyužil. Google pomocou tohto štandardu vylepší klasické SMS a obohatí ich o známe GIFká, fotografie či nálepky.
Google tento nový spôsob četovania nazýva jednoducho „Chat“. Fungovanie tejto aplikácie bude jednoduché, no vyžaduje si spoluprácu s operátormi. Ak z aplikácie Chat napíšete správu, tá sa odošle na servery vášho operátora, ktorý následne zistí, či prijímateľ podporuje RCS, respektíve aplikáciu Chat. Ak áno, prijímateľ dostane modernú SMS správu. Ak nie, server túto správu premení na klasickú SMS správu, kde už platia obmedzenia na počet znakov a veľkosť prenášaných súborov.
Universal Profile RCS bude zatiaľ podporovať 55 operátorov, 11 výrobcov zariadení a dvaja výrobcovia operačných systémov – Google a Microsoft. To vyslovene neznamená, že v systéme Windows 10 uvidíme univerzálnu četovaciu aplikáciu, no možné to je. Zrejme nie je prekvapením, že v zozname spoločností chýba Apple. Podľa niektorých zdrojov však Google a niekoľko operátorov Apple aktívne prehovárajú, aby RCS podporoval. Apple to zatiaľ odmietol komentovať.
RCS má oproti iMessage niekoľko nevýhod. Prvou nevýhodou je absencia akéhokoľvek šifrovania. Všetky správy sú ukladané na serveroch operátora a je len na ňom, čo s nimi bude robiť. Druhou nevýhodou je fakt, že Google nad touto platformou nebude mať žiadnu kontrolu. Teoreticky by správy odosielané cez Chat mali byť bezplatné, pretože ide o internetovú komunikáciu, no operátori sa môžu rozhodnúť tieto správy aj tak spoplatniť.
Naskytá sa tiež otázka, prečo Google jednoducho neodkopíroval iMessage a rozhodol sa ísť touto komplikovanejšou cestou? Odpoveďou je otvorenosť systému Android. Google má určité aplikácie, ktoré sú natívne do Androidu zabudované, no pri správach sa rozhodol budovať otvorený ekosystém, do ktorého môžu vstúpiť všetci operátori a výrobcovia. To napríklad znamená, že Universal Profile RCS môže využiť aj Samsung, ktorý do svojich Android telefónov inštaluje vlastnú aplikáciu na četovanie.
Veľké percento používateľov by malo mať prístup k aplikácii Chat niekedy v polovici budúceho roku, no presný dátum zatiaľ Google nestanovil. Keďže spustenie služby záleží od operátorov, v rôznych krajinách bude Chat dostupný v rôznom období. Môže to teda trvať aj roky, kým budú všetci používatelia Androidu komunikovať univerzálnou aplikáciou.