Včera sa konala dlho očakávaná tlačová konferencia Google, na ktorej bola konečne predstavená najnovšia verzia operačného systému pre tablety Android 3.0 Honeycomb (včelí plást) a nový obchod s aplikáciami Android Market, ktorý je možné obsluhovať aj cez webové rozhranie.
To, že Google pripravuje novú verziu operačného systému určeného najmä pre tablety je známe už dlho. O jeho nových vlastnostiach sa popísali už mnohé riadky textu a včera sa konečne táto verzia dočkala oficiálneho uvedenia. Nový Android Honeycomb je skutočne prepracovaným dielom a v spojení s novými tabletmi, ktoré budú mať dvojjadrové procesory sa môže konečne jednať o očakávaného iPad killera. Ako už istotne viete prepracované je celé užívateľské rozhranie počnúc domácou obrazovkou, ktorá je ľahšie prispôsobiteľná pomocou množstva widgetov a končiac zmeneným spôsobom notifikácií. Tie sa už neobjavujú v hornej lište ako je tomu u súčasného systému pre smartfóny, ale sú priemestnené do spodnej časti kde sa zobrazujú formou vyskakovacích widgetov. Zmenený je napríklad aj klient pre Gmail a komunikačný protokol Google Talk umožňuje pohodlné telefonovanie s priateľmi. Už teraz sa tešíme na prvé reálne testy nových tabletov s týmto OS ako napríklad nedávno predstavená Motorola XOOM.
Namiesto tak očakávaného spustenia obchodu z hudbou v podaní Google sa zmien dočkal obchod s aplikáciami Android Market. Do katalógu aplikácií tak už nemusíte pristupovať len z vášho Android smartfónu ale aj z internetovej stránky market.android.com. Aplikácie si tak jednoduchšie a pohodlnejšie vyhľadáte na veľkej obrazovke vášho počítača alebo notebooku a po prihlásení sa do svojho Google účtu môžete priamo z počítača nainštalovať aplikáciu do vášho smartfónu. Vyhľadávať pritom môžete obdobne ako v smartfóne podľa kategórií, odporúčaných aplikácií alebo tých najsťahovanejších. Pri vyhľadávaní podľa mena aplikácie si môžete vybrať, či to má byť bezplatná aplikácia, prípadne platená (na Slovensku bohužiaľ ešte stále nemôžeme kupovať platené aplikácie pomocou Android Marketu oficiálnou cestou), alebo si môžete určiť model telefónu, s ktorým má byť aplikácia kompatibilná. Je to jednoduchý a pohodlný spôsob ako vždy nájsť tú správnu aplikáciu. Vaše prihlásené telefóny môžete priamo cez internetovú stránku spravovať a prideliť im prezývku pre ich lepšiu identifikáciu. Google okrem toho oznámil, že v priebehu prvého štvrťroku umožní vývojárom vytváranie aplikácií s možnosťou nakupovania obsahu priamo v aplikácii, tzv. „In App Purchase“.