V celej ére moderného internetu platí, že ak sa chce človek dozvedieť nejakú informáciu alebo nájsť odpoveď na svoje otázky, jeho prvé kroky mieria na vyhľadávač Google. S príchodom projektov postavených na umelej inteligencii, na ktorých čele stojí ChatGPT, sa to však celé mení.
Google sa podľa informácií denníka The New York Times obáva straty svojej pozície medzi technologickými lídrami a zároveň pozície najobľúbenejšieho internetového vyhľadávača. Interne a čiastočne aj verejne tak podniká razantné kroky.
V priebehu minulého týždňa okrem Microsoftu nečakane pristúpil k masívnemu prepúšťaniu aj Google, ktorý naraz prepustil až zhruba 12 000 zamestnancov. Denník však informuje, že spoločnosť zároveň interne odštartovala veľkú rekonštrukciu svojich vývojárskych a inžinierskych tímov, ktorí sa odteraz majú sústrediť primárne na vývoj umelej inteligencie.
Google nie je v oblasti AI žiadnym nováčikom, práve naopak. Spoločnosť už v minulosti vyvinula vlastného četbota podobného ChatGPT aj generátor obrázkov podobný projektu DALL-E 2. Doposiaľ však boli všetky tieto projekty pomerne konzervatívne a ak sa aj dostali na verejnosť, prezentované boli iba ako technologické demá.
Konkurenčné spoločnosti ako OpenAI, do ktorej investoval aj Microsoft, však takéto nástroje sprístupnili verejnosti v takmer plnej miere. Google sa preto obáva, že ľudia začnú na vyhľadávanie obsahu na internete a ďalšie aktivity, na ktoré doposiaľ využívali jeho produkty, využívať konkurenčné nástroje postavené na umelej inteligencii. Takúto obavu majú mať aj jeho zakladatelia Larry Page a Sergey Brin, ktorí súčasnému vedeniu spoločnosti ponúkli svoje rady a nápady, hoci svoje vedúce pozície opustili už v roku 2019.
Google sa tak mal okamžite pustiť do rozvoja svojich existujúcich AI projektov, medzi ktorými je aj četbot podobný ChatGPT. Spoločnosť si mala pri ňom dať za prioritu „uvedenie faktov na pravú mieru, zaistenie bezpečnosti a zbavenie sa dezinformácií“.
V hre je však aj štúdio na tvorbu a úpravu obrázkov podobné nástroju DALL-E 2, nástroj na tvorbu a testovanie AI prototypov priamo v prehliadači, ako aj nástroj PaLM-Coder 2, ktorý má byť podobne ako GitHub Copilot schopný generovať kódy a pomáhať tak pri práci programátorom. Zaujímavo znie napokon aj projekt Colab + Android Studio, ktorý využije AI na tvorbu aplikácií pre OS Android.
Google sa mal pri vývoji podobných projektov doposiaľ obávať poškodenia svojho renomé, no zdá sa, že jeho poškodenie by mohla spôsobiť jeho nečinnosť v konkurenčnom boji na poli umelej inteligencie. V priebehu najbližších mesiacov a rokov by sme sa tak mohli dočkať spustenia viacerých zaujímavých projektov, ktoré zmenia obraz Googlu a možno aj samotného internetu.